Reklama

Niedziela Częstochowska

PRZEZ STULECIE (ARCHI)DIECEZJI 1925 – 2025

Duszpasterz i społecznik

Ks. Stefan Niedźwiedzki

Archiwum Niedzieli

Ks. Stefan Niedźwiedzki

W ramach przygotowań do stulecia naszej archidiecezji przybliżamy osobę gorliwego kapłana zatroskanego o swoich wiernych.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Stefan Niedźwiedzki (Niedźwiecki) urodził się 18 sierpnia 1886 r. w Złoczowie, w rodzinie Józefa i Wincentyny z d. Gumowska. Uczęszczał do szkoły w Sieradzu, a następnie w Sosnowcu. Odbywał praktykę górniczą w kopalni „Renard” w Sosnowcu. Rozpoczął naukę w Szkole Górniczej w Dąbrowie Górniczej, jednak przerwał ją i w 1904 r. wstąpił do Włocławskiego Seminarium Duchownego. Święcenia kapłańskie przyjął 12 czerwca 1910 r. z rąk bp. Stanisława Zdzitowieckiego. Po święceniach pracował jako wikariusz w Dobrcu (1910-13), Rzgowie (1913-16), Kłobucku (1916-18) oraz w Częstochowie: w parafii św. Zygmunta (1918) i parafii Świętej Rodziny (1918-21).

W latach 1916-21 ks. Niedźwiedzki był duszpasterzem Związku Robotników Chrześcijańskich, stowarzyszeń i związków zawodowych. Prowadził spółdzielnię i zorganizował teatralne kółko amatorskie. Jego zaangażowanie społeczne objawiło się podczas I wojny światowej. Wówczas działał bardzo aktywnie w instytucjach dobroczynnych. W tym samym okresie był kapelanem szpitala wojskowego i więzienia.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Proboszcz na robotniczym Rakowie

W 1921 r. został proboszczem w Lutomiersku. Następnie 30 kwietnia 1925 r. został proboszczem parafii św. Józefa na Rakowie, w Częstochowie. Funkcję tę pełnił do 1933 r. Był bardzo ważną postacią dla Rakowa. Świadczą o tym publikacje w Niedzieli i Gońcu Częstochowskim z lipca 1933 r., w których podsumowana została jego praca duszpasterska w parafii św. Józefa. Autorzy publikacji podkreślili zgodnie, że kapłan ten od samego początku swojego pobytu w parafii zaangażował się w budowę kościoła. Odpowiadając na apel bp. Teodora Kubiny, założył w parafii Akcję Katolicką, Stowarzyszenie Mężczyzn Katolickich, Stowarzyszenie Kobiet Katolickich, Stowarzyszenie Młodzieży Polskiej Męskiej i Żeńskiej, Krucjatę Eucharystyczną i Sodalicję Mariańską. Jako proboszcz troszczył się o los rodzin robotniczych. W celu niesienia im pomocy założył Stowarzyszenie Pań Miłosierdzia św. Wincentego a Paulo, organizował Tygodnie miłosierdzia. Jak możemy przeczytać w Gońcu Częstochowskim z 13 lipca 1933 r., ks. Niedźwiedzki był również kapelanem Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół”. Z jego inicjatywy utworzono pocztę, powiększono przystanek kolejowy, ponadto założył ochronkę św. Kazimierza i przytułek dla starców. W okolicznych wioskach natomiast pośredniczył u władz drogowych w sprawie przeprowadzenia i uregulowania dróg.

Reklama

„Doskonale rozumiejąc wielką pomoc, jaką stanowią pisma religijne, a zwłaszcza tygodnik diecezjalny w pracy duszpasterskiej, usilnie czynił starania, aby Niedziela była czytana we wszystkich domach katolickich całej parafji” – czytamy w Niedzieli z 16 lipca 1933 r. Był bardzo ceniony przez parafian. Z tego samego artykułu dowiadujemy się również, że „w dowód wdzięczności Komitet Budowy Kościoła uroczyście postanowił oddać dwa miejsca w podziemiach kościoła na wieczny spoczynek zwłok pierwszego budowniczego tegoż i jego matki Wincentyny i ufundować dzwon imieniem «Stefan»”.

Ostatnie lata

W latach 1933-45 był proboszczem parafii Najświętszej Maryi Panny Anielskiej w Dąbrowie Górniczej. Po wojnie pracował w diecezji wrocławskiej, gdzie w latach 1945-47 był duszpasterzem w parafii Jedlina-Zdrój. Jednak we wrześniu 1947 r. powrócił do Częstochowy. Pracował jako notariusz w Kurii Diecezjalnej oraz jako kapelan sióstr zmartwychwstanek. 22 grudnia 1956 r. został mianowany kanonikiem honorowym Kapituły Katedralnej w Częstochowie. Zmarł 21 grudnia 1959 r. w Częstochowie; został pochowany na cmentarzu św. Rocha.

Podziel się:

Oceń:

2023-08-01 08:06

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Czarnożyły: Odpust i nowy sztandar

Józef Parzybut

W przypadające 24 sierpnia liturgiczne wspomnienie św. Bartłomieja Apostoła wspólnota parafialna w Czarnożyłach przeżywała uroczystość odpustową ku czci swojego patrona.

Więcej ...

Kapucyn o imieniu Pio

Archiwum "Głosu Ojca Pio"

Stygmatyk z Pietrelciny znany jest powszechnie jako charyzmatyczny spowiednik i wybitny kierownik duchowy. Na sprawowane przez niego Msze święte przybywały tłumy. Był także zakonnikiem, bratem mniejszym kapucynem. Czym charakteryzowało się jego podejście do zakonu, w którym wzrastał duchowo, cierpiał i umarł szczęśliwy?

Więcej ...

Generał Zakonu Paulinów: aby troska o życie i jego poszanowanie zwyciężyła nad obleczonym w nowoczesność zachwytem śmiercią

2024-05-03 12:11

Jasna Góra/Facebook

O wielkiej duchowej spuściźnie Polaków naznaczonej aktami zawierzenia Maryi, które wciąż powinny być codziennym rachunkiem sumienia, tak poszczególnego człowieka jak i całego narodu - przypomniał na rozpoczęcie głównych uroczystości odpustowych ku czci Królowej Polski na Jasnej Górze przełożony generalny Zakonu Paulinów. O. Arnold Chrapkowski apelował, aby troska o życie i jego poszanowanie zwyciężyła nad obleczonym w nowoczesność zachwytem śmiercią. Sumę odpustową z udziałem przedstawicieli Episkopatu Polski i tysięcy wiernych celebruje abp Tadeusz Wojda, przewodniczący KEP.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Bytom: Profanacja Najświętszego Sakramentu. Rozrzucone...

Kościół

Bytom: Profanacja Najświętszego Sakramentu. Rozrzucone...

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

Jasna Góra

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...