Reklama

Kościół nad Odrą i Bałtykiem

Motocyklowa ewangelizacja

U stóp Pani Fatimskiej na Krzeptówkach w Zakopanem

Archiwum ks. M. Augustyna

U stóp Pani Fatimskiej na Krzeptówkach w Zakopanem

Już po raz XV odbyła się Pielgrzymka Motocyklowa od Krzyża do Krzyża „Od Bałtyku do Tatr. Sursum Corda”.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Jak zrodziła się idea organizacji tej bardzo nietypowej pielgrzymki? Przypomnijmy co kilka lat temu mówił o niej już śp. ks. kan. Jan Zalewski, pasjonat jazdy na motocyklach: „Pomysł na taką formę pielgrzymowania zrodził się w 2009 r., kiedy to abp Andrzej Dzięga zapytał, będąc w Pustkowie i widząc zgromadzonych tam motocyklistów, a szczególnie ks. prof. Wiesława Dyka, czy jest szansa, aby połączyć Krzyż na Giewoncie z jego repliką w Pustkowie k. Rewala. W ten sposób rozpoczęto to wędrowanie, które z roku na rok nabierało większego rozmachu. Kapłani skupieni są w Klubie Motocyklowym Blue Knights VI. Co roku staramy się jechać inną trasą. W ubiegłych latach jechaliśmy np. trasą „ściany wschodniej” i odwiedziliśmy Gdańsk, Białystok, Sandomierz i oczywiście Zakopane. W kolejnym roku jechaliśmy wzdłuż granicy zachodniej, odwiedzając Kamień Pomorski, Chojnę, sanktuaria w Siekierkach i Rokitnie, Jawor (kościół Pokoju), Krzeszów (Opactwo Cystersów), Wambierzyce z bazyliką, Międzygórze – u Matki Bożej Śnieżnej. Była i wizyta w Czechach, w Opawie i Ostrawie, a następnie Cieszynie i Żywcu, by dojechać do Zakopanego”.

Obecnym dyrektorem pielgrzymki jest ks. kan. Marian Augustyn, znany wszystkim „motorowy ewangelizator”. – W tym roku trasa wędrowania ponad 130 motocyklistów wiodła szlakiem polskich katedr – mówi ks. Marian i dodaje: – Rozpoczęła się w Kamieniu Pomorskim, a następnie u stóp repliki Krzyża na Giewoncie w Pustkowiu, by później dotrzeć do szczecińskiej bazyliki archikatedralnej, a dzień zakończyć w Poznaniu. Kolejne etapy pielgrzymowania wiodły przez: Gniezno, Warszawę, Święty Krzyż, katedrę na Wawelu, jak zawsze z metą w Zakopanem. Podczas tegorocznego pielgrzymowania oddaliśmy hołd wdzięczności dwóm zmarłym przedwcześnie naszym współbraciom, ks. Piotrowi Kilianowi i ks. Robertowi Szumowskiemu.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Ukoronowaniem 1500 km trasy pielgrzymki było, w drodze powrotnej, nawiedzenie sanktuarium jasnogórskiego, by tam złożyć dziękczynienie. Na nasz duchowy program składały się przede wszystkim codzienne Eucharystie, wieczorne Apele Jasnogórskie, a w ramach postojów Anioł Pański, Koronka do Bożego Miłosierdzia czy cząstka Różańca św. – opowiada ks. Marian i dodaje: – Ważnym aspektem były konferencje, których hasłem było hasło roku duszpasterskiego „Wierzymy w Kościół Chrystusowy”.

Reklama

130 motocyklistów wzbudzało na trasie powszechne zainteresowanie, a szczególnie widać to było w czasie Apelu Jasnogórskiego na Placu Zamkowym w Warszawie pod kolumną Zygmunta.

Zawieźliśmy w swoich sercach wiele osobistych intencji, które wypowiedzieliśmy u Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach w Zakopanem, a potem w Częstochowie i złożyliśmy je pod Krzyżem na Giewoncie. Intencji było naprawdę wiele. Motor i pokonywanie dużych odległości sprawia, że mamy czas na swoje myśli. Próbujemy wtedy przemyśleć swoje życie, podjąć pewne postanowienia, a także modlić się samemu, oczywiście ciągle dbając o bezpieczeństwo na drodze. Naszym zachowaniem pragniemy pokazać, jak ważna jest wiara, a także nieco zmienić nastawienie społeczne do motocyklistów – kończy ks. Marian.

Podziel się:

Oceń:

2023-08-29 14:24

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Rozpoczęcie sezonu motocyklowego

Łukasz Krzysztofka/Niedziela

Pielgrzymką do sanktuarium Matki Bożej Pojednania w Hodyszewie pod opieką św. Józefa warszawscy miłośnicy jednośladów rozpoczną jutro sezon motocyklowy.

Więcej ...

Kustosz sanktuarium św. Andrzeja Boboli: ten męczennik może nam wiele wymodlić

polona.pl

Kustosz narodowego sanktuarium św. Andrzej Boboli jezuita o. Waldemar Borzyszkowski zauważa od lat wzmożenie kultu męczennika. Teraz, kiedy wolność Polski jest zagrożenia, szczególnie warto modlić się za jego wstawiennictwem - zaznacza w rozmowie z KAI. W dniach 16-24 marca odbywa się ogólnonarodowa nowenna o pokój, pojednanie narodowe i ochronę życia za wstawiennictwem św. Andrzeja Boboli i bł. Jerzego Popiełuszki.

Więcej ...

Turniej WTA w Rzymie - Świątek awansowała do finału

2024-05-16 18:27
Ida Świątek

PAP/ALESSANDRO DI MEO

Ida Świątek

Iga Świątek awansowała do finału turnieju WTA 1000 na kortach ziemnych w Rzymie. Liderka światowego rankingu tenisistek w półfinale wygrała z rozstawioną z "trójką" Amerykanką Coco Gauff 6:4, 6:3.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Świadectwo: św. Andrzej Bobola przemienia serca

Kościół

Świadectwo: św. Andrzej Bobola przemienia serca

Św. Andrzej Bobola, prezbiter i męczennik

Wiara

Św. Andrzej Bobola, prezbiter i męczennik

Proroctwo św. Andrzeja Boboli. Czy wypełniły...

Kościół

Proroctwo św. Andrzeja Boboli. Czy wypełniły...

Były rugi pruskie, są …rugi warszawskie. Stołeczny...

Niedziela w Warszawie

Były rugi pruskie, są …rugi warszawskie. Stołeczny...

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania