Reklama

Niedziela Częstochowska

Sumienna wychowawczyni

Siostra Wiesława Jadwiga Kacprzak (1945 – 2023)

Sekretariat Generalny Małych Sióstr Niepokalanego Serca Maryi

Siostra Wiesława Jadwiga Kacprzak (1945 – 2023)

Siostra Wiesława Jadwiga Kacprzak ze Zgromadzenia Małych Sióstr Niepokalanego Serca Maryi kochała Boga i literaturę polską.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Przez 24 lata uczyła w Niższym Seminarium Duchownym w Częstochowie jako nauczyciel języka polskiego. Z radością i pasją przekazywała wraz z pięknem języka również wartości, takie jak szacunek do drugiego człowieka, przyrody i tego, co nas otacza. Wielokrotnie prowadziła swoich uczniów przez cały czas edukacji jako wychowawczyni. Zadzierzgnięte wówczas więzy przyjaźni trwały przez wiele lat. Siostra Wiesława nie tylko utrzymywała kontakt ze swymi wychowankami z Niższego Seminarium Duchownego, ale przede wszystkim wspierała ich swoją modlitwą. Wielu z nich zostało kapłanami i zakonnikami.

Kompetentna i wymagająca

– Gdy we wrześniu 1986 r. rozpoczęliśmy naukę w Niższym Diecezjalnym Seminarium Duchownym w Częstochowie, naszą profesorką języka polskiego została s. Wiesława Jadwiga Kacprzak, honoratka. Była naszą nauczycielką przez cztery lata i doprowadziła nas do matury – wspomina ks. Robert Mikos, wikariusz w parafii Chrystusa Króla Wszechświata w Piastowie z archidiecezji warszawskiej.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

– Była bardzo kompetentną i wymagającą polonistką. Jednak szczególnym rysem jej postawy była głęboka wiara. Wyróżniała się także pracowitością i gorliwością. Ona była nie tylko dydaktykiem, ale przede wszystkim wychowawcą i formatorem w duchu Ewangelii. Siostra Wiesława Jadwiga mieszkała przez tyle lat u podnóża Jasnej Góry, a teraz Matka Boża Jasnogórska prowadzi ją do Jezusa, jej największego szczęścia i radości, które nigdy się nie skończą – kontynuuje ks. Robert.

W ślady cioci i siostry

Siostra Wiesława – Jadwiga Kacprzak od Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny urodziła się 4 lipca 1945 r. w miejscowości Zalesie, w parafii w Żdżarach (diecezja łowicka). Rodzice – Jan i Stanisława z domu Wasiak utrzymywali swoją rodzinę z pracy na własnym gospodarstwie rolnym. Byli dobrymi, spokojnymi i pracowitymi ludźmi. Szanowali siebie, kochali swoje dzieci, wychowywali je w duchu religijnym i patriotycznym.

Reklama

Do szkoły podstawowej Jadwiga uczęszczała w Zalesiu. Następnie odbywała kurs kroju i szycia w Łodzi. W kwietniu 1962 r. przyjechała do Częstochowy, by pracować w pralni u sióstr honoratek przy ul. Klasztornej 19. Najbardziej cieszyła ją bliskość Jasnej Góry. Często modliła się przed Cudownym Obrazem Matki Bożej.

Do Zgromadzenia Małych Sióstr Niepokalanego Serca Maryi, gdzie już była jej ciocia i rodzona siostra, została przyjęta 7 października 1963 r. Postulat spędziła w Częstochowie. Nowicjat natomiast rozpoczęła w Nowym Mieście 26 sierpnia 1964 r. Pierwszą profesję zakonną złożyła 22 sierpnia 1966 r.

W roku szkolnym 1966/67 rozpoczęła naukę w Liceum Ogólnokształcącym dla Pracujących im. Henryka Sienkiewicza w Częstochowie. W 1970 r. rozpoczęła studia w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim na Wydziale Humanistycznym – Filologii Polskiej. Ukończyła je 30 października 1975 r., uzyskując dyplom magisterski z filologii polskiej. W latach 1976 – 2000 pracowała w NSD w Częstochowie jako nauczyciel języka polskiego. W zakonie była mistrzynią junioratu (1976-85), pełniła również posługę przełożonej domu generalnego (1994 – 2000). We wrześniu 2000 r. podjęła pracę w bibliotece Wyższego Seminarium Duchownego w Częstochowie.

Sumienna, skromna, rozmodlona, pracowita całym swoim życiem realizowała słowa zawarte w godle zgromadzenia: „Módl się i pracuj”. Zmarła 11 grudnia 2023 r. Spoczywa na cmentarzu św. Rocha w Częstochowie.

Podziel się:

Oceń:

2023-12-19 17:15

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Wspomnienie o o. Hieronimie Fokcińskim

Grzegorz Gałązka

Zmarł długoletni rektor Papieskiego Instytutu Studiów Kościelnych w Rzymie.

Więcej ...

Prawo człowieka do uzewnętrzniania swojej religii

2024-05-16 15:04

Monika Książek/Niedziela

W związku z doniesieniami medialnymi, zgodnie z którymi Pan Rafał Trzaskowski Prezydent Miasta Stołecznego Warszawy zakazał urzędnikom eksponowania symboli religijnych związanych z określoną religią czy wyznaniem w przestrzeni, np. na ścianach, na biurkach, należy przypomnieć o podstawowym prawie każdego człowieka, które posiada dlatego, że jest człowiekiem, bez względu na to czy jest ochrzczony czy nie.

Więcej ...

Czy pozwolimy sobie zabrać wolność religijną?

2024-05-18 07:00
Samuel Pereira

Materiały własne autora

Samuel Pereira

„Sejm RP wyraża zaniepokojenie decyzjami, które godzą w wolność wyznania, lekceważą prawa i uczucia ludzi wierzących oraz burzą pokój społeczny”. Nie, nie jest to fragment uchwały Sejmu z czasu kadencji Prawa i Sprawiedliwości, ale dokument podpisany przez marszałka Sejmu, Bronisława Komorowskiego z Platformy Obywatelskiej w 2009 roku, jako stanowisko krytyczne polskich posłów wobec wyroku Europejskiego Trybunału Praw Człowieka „kwestionującego podstawy prawne obecności krzyży w klasach szkolnych we Włoszech”.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Kościół

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Czy miłujesz Mnie?

Wiara

Czy miłujesz Mnie?

Bp Ważny do księży z diecezji sosnowieckiej: Musimy się...

Kościół

Bp Ważny do księży z diecezji sosnowieckiej: Musimy się...

#PodcastUmajony (odcinek 17.):  Ale nudy!

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 17.): Ale nudy!

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli