Reklama

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Opłatek osób niepełnosprawnych

Spotkanie było okazją do podzielenia się opłatkiem

Joanna Ferens

Spotkanie było okazją do podzielenia się opłatkiem

W Tereszpolu odbyło się diecezjalne spotkanie opłatkowe dla osób chorych i z niepełnosprawnościami.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Spotkanie skierowane było do wszystkich, którzy zechcieli spędzić czas z osobami niepełnosprawnymi, a także ogólnie do chorych, którzy są zrzeszeni w naszym Stowarzyszeniu Chorych i Niepełnosprawnych Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej. Są wśród nas osoby, które nam pomagają, są wolontariuszami, rodziny osób niepełnosprawnych, a także parafianie, którzy chcieli przyjść, pomóc nam w przygotowaniach i po prostu spędzić razem czas, bo bardzo często takie osoby chore w szczególny sposób potrzebują towarzystwa drugiego człowieka – tłumaczył ks. Ireneusz Żyła, wikariusz parafii w Tereszpolu.

Znak obecności Chrystusa

– Niepełnosprawni i chorzy są znakiem Chrystusa pośród nas – podkreślał ks. Karol Jędruszczak, diecezjalny duszpasterz osób chorych i z niepełnosprawnościami. – Naszą tradycją jest, że co roku gromadzimy się na spotkaniu opłatkowym. Czujemy się wszyscy jak jedna wielka rodzina, dlatego chcemy się spotkać i wspólnie pomodlić się i pokolędować. Bardzo ważna jest dla nas obecność ze wszystkimi, abyśmy mogli wspólnie się cieszyć z narodzenia Chrystusa. Chcemy budować wspólnotę, dzielić się między sobą radością z przyjścia na świat Bożego Syna, składać sobie życzenia i spotkać się przy jednym stole. Chcemy się ubogacać swoją obecnością i tak jak w rodzinie po prostu być ze sobą. A osoby chore i z niepełnosprawnościami są wyjątkowym znakiem Chrystusa pośród nas, bo w nich jest On obecny w sposób szczególny, w ich cierpieniu, w życiowym doświadczeniu oraz w tym, że oni się nie poddają, ale widzą sens swojego cierpienia. Jeśli o tym będziemy pamiętali, to tym bardziej będziemy chcieli z nimi być, a oni będą nam co dzień głosić Chrystusa – wyjaśniał.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Wyjątkowy charakter spotkania

Takie spotkania są dla nas bardzo ważne – zaznaczał Adam Strzęciwilk, jeden z uczestników. – Takie spotkania przede wszystkim dają wiele miłości, szczególnie nam, osobom z różnymi ograniczeniami. Dają nam również możliwość wyjścia niekiedy z czterech ścian, bo wiele takich osób z niepełnosprawnościami większość swojego życia spędza właśnie w tych przysłowiowych „czterech ścianach”. To jest wspaniała odskocznia od codzienności i dlatego takie spotkania są bardzo istotnym elementem dla budowania solidarności z osobami z ograniczeniami i otwierania swojego serca w stosunku do nich – tłumaczył.

Reklama

Być razem

W spotkaniu uczestniczyli także wolontariusze, na co dzień pomagający osobom niepełnosprawnym, m.in. podczas wczasorekolekcji. – Te osoby są dla nas jak rodzina. Ze względu na to chcemy w tym wyjątkowym czasie być z nimi, bo mamy możliwość się spotkać, wymienić się tym, co się u nas działo od ostatniego spotkania. Cieszymy się na ten wspólny czas po prostu – podkreślała wolontariuszka, Aleksandra Łasocha z Oseredka.

Spotkanie opłatkowe rozpoczęło się od Mszy św. sprawowanej w kościele parafialnym w Tereszpolu. Następnie uczestnicy przeszli do świetlicy w Tereszpolu-Zygmuntach, gdzie wsłuchali fragmentu Ewangelii o Narodzeniu Pańskim, połamali się opłatkiem i wspólnie kolędowali. Organizatorami wydarzenia były Duszpasterstwo Chorych i Niepełnosprawnych Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej, parafia MB Częstochowskiej w Tereszpolu oraz panie z KGW Tereszpol Zygmunty.

Podziel się:

Oceń:

2024-01-23 14:20

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Św. Józef - Rzemieślnik

Obraz św. Józefa, patrona parafii

Ks. Waldemar Wesołowski/Niedziela

Obraz św. Józefa, patrona parafii

Ewangeliści określili zawód, jaki wykonywał św. Józef, słowem oznaczającym w tamtych czasach rzemieślnika, który był jednocześnie cieślą, stolarzem, bednarzem - zajmował się wszystkimi pracami związanymi z obróbką drewna: zarówno wykonywaniem domowych sprzętów, jak i pracami ciesielskimi.

Więcej ...

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość + Litania Loretańska

Karol Porwich/Niedziela

Maj jest miesiącem w sposób szczególny poświęconym Maryi. Nie tylko w Polsce, ale na całym świecie, niezwykle popularne są w tym czasie nabożeństwa majowe. [Treść Litanii Loretańskiej na końcu artykułu]

Więcej ...

Uroczystość poświęcenia kamienia węgielnego pod kościół św. Jana Pawła II w Villaricca

2024-05-01 15:49

Portret Jana Pawła II (aut. Zbigniew Kotyłło), fot. wikimedia / CC BY-SA 3.0

We Włoszech powstaje nowy kościół dedykowany św. Janowi Pawłowi II i kompleks parafialny pod wezwaniem polskiego Papieża. We wtorek 30 kwietnia w Villaricca w diecezji Neapolu poświęcono i położono kamień węgielny pod nową świątynię.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Św. Józef - Rzemieślnik

Kościół

Św. Józef - Rzemieślnik

Ks. Michał Olszewski pozostanie w areszcie

Kościół

Ks. Michał Olszewski pozostanie w areszcie

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Niedziela Sosnowiecka

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst

Wiara

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst