Reklama

Niedziela Małopolska

Spojrzenie w przeszłość

2024-04-16 14:14

Niedziela małopolska 16/2024, str. VI

Podczas wernisażu gości oprowadzała kurator wystawy

MFS/Niedziela

Podczas wernisażu gości oprowadzała kurator wystawy

Tych eksponatów nie można zobaczyć na co dzień – zaznaczył ks. dr Wojciech Olszowski.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Proboszcz wielickiej parafii św. Klemensa Papieża i Męczennika uczestniczył w otwarciu wystawy pt. Tajemnice kościoła św. Klemensa w Wieliczce.

Zachowane skarby

Dyrektor Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka Jan Godłowski poinformował, że wystawa wpisuje się w obchody jubileuszu 200-lecia poświęcenia obecnego kościoła parafialnego w Wieliczce. Równocześnie zaznaczył, że jego początki sięgają XIII wieku. I dodał: – Możemy zaprezentować skarby parafii wielickiej, które są nierozerwalnie związane z tradycją górniczą.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Jak przypomniano, w połowie XIV wieku na fundamentach wcześniejszego kościoła wybudowano świątynię w stylu gotyckim, a w 1786 r. budynek, zagrożony katastrofą na skutek wstrząsów, został rozebrany. Obecna bryła kościoła pochodzi z XIX wieku. Na szczęście, przetrwał niezwykle cenny skarbiec z wyjątkowymi obiektami liturgicznymi, w tym m.in. dzieła malarskie i rzeźbiarskie.

Nawiązując do trwającego jubileuszu, ks. Wojciech Olszowski zauważył: – Zwykło się mówić, że jubileusz to jest spojrzenie w przeszłość, podsumowanie teraźniejszości, ale też rzut oka w przyszłość. I stwierdził, że wystawa jest spojrzeniem w przeszłość. Równocześnie poinformował: – Tych eksponatów nie można zobaczyć na co dzień, są niedostępne dla oka ludzkiego. Wyjaśnił, że parafia nie ma pomieszczeń, gdzie można by bezpiecznie wyeksponować cenne przedmioty, dlatego na co dzień są one w przechowywane i chronione w parafialnym skarbcu.

Cenne eksponaty

Proboszcz zwrócił też uwagę na ważny aspekt wystawy: – Oglądając eksponaty, można próbować sobie wyobrazić, jak nasi przodkowie, ludzie, którzy kiedyś tworzyli to miasto, którzy pracowali w kopalni, dbali o swój kościół. Również w ten sposób wyrażali swą wiarę, fundując i wykonując piękne przedmioty.

Z kolei kurator wystawy Klementyna Ochniak-Dudek, nawiązując do słów księdza proboszcza, zaznaczyła: – Trzeba absolutnie podkreślić wspaniałą, świetną przeszłość królewskiego górniczego miasta Wieliczki. Bo losy kościoła są nierozerwalnie związane z rozwojem miasta, z rozwojem przedsiębiorstwa solnego. Tutaj liczne korporacje, pracujące w kopalni, fundowały ołtarze po to, by się przy nich modlić…

Reklama

Jak poinformowała pani kurator, na wystawie można oglądać ok. 150 obiektów! To m.in. dzieła złotnictwa gotyckiego i barokowego, obrazy, rzeźby, piękne szaty liturgiczne, historyczny księgozbiór i relikwiarze. Wśród eksponatów znajduje się największy i najcenniejszy zabytek; monstrancja z 1490 r., oraz późnogotycki krzyż relikwiarzowy „Tragarski” z ok. 1500 r. czy gotycko-renesansowy kielich z XVI wieku. Jest też malarstwo: tryptyk Ukrzyżowania, obraz ołtarzowy św. Marii Magdaleny i zwieńczenie ołtarza Wszystkich Świętych.

Wyeksponowaną w budynku północnym Zamku Żupnego ekspozycję, zorganizowaną przez Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka we współpracy z parafią św. Klemensa w Wieliczce, można zwiedzać do 22 września br. w godzinach otwarcia muzeum (szczegóły na: muzeum.wieliczka.pl).

Podziel się:

Oceń:

+1 0

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Niezwykli aktorzy

Bernadetta w objęciach matki

Agnieszka Helis/Niedziela

Bernadetta w objęciach matki

Z całą grupą przyjechaliśmy, aby opowiedzieć o tym, co działo się w Lourdes ponad 160 lat temu – powiedziała Sylwia Śpiewak, dyr. fundacji.

Więcej ...

Dziś 1 maja, wspomnienie św. Józefa, robotnika

Obraz św. Józefa, patrona parafii

Ks. Waldemar Wesołowski/Niedziela

Obraz św. Józefa, patrona parafii

1 maja Kościół katolicki obchodzi wspomnienie św. Józefa, robotnika. Do kalendarza liturgicznego weszło ono w 1955 roku. Św. Józef jest patronem licznych stowarzyszeń i zgromadzeń zakonnych noszących jego imię. Jest także patronem cieśli, stolarzy, rzemieślników, kołodziei, inżynierów, grabarzy, wychowawców, podróżujących, wypędzonych, bezdomnych, umierających i dobrej śmierci.

Więcej ...

Wołam Twoje Imię, Matko… Śladami „Polskiej litanii” ks. Jana Twardowskiego

2024-04-30 21:00

Artur Stelmasiak

Najpiękniejszy miesiąc maj, Twoim Matko jest od lat – śpiewamy w jednej z pieśni. I oto po raz kolejny w naszym życiu, swoje podwoje otwiera przed nami ten szczególny miesiąc, tak pięknie wpisujący się w maryjną pobożność Polskiego Narodu.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

#PodcastUmajony: Bez przesady!

Wiara

#PodcastUmajony: Bez przesady!

Francja: Kapitan siatkarzy kończy karierę i wstępuje do...

Wiara

Francja: Kapitan siatkarzy kończy karierę i wstępuje do...

Czy stać mnie na stratę ze względu na miłość do Boga?

Wiara

Czy stać mnie na stratę ze względu na miłość do Boga?

Św. Józef - Rzemieślnik

Kościół

Św. Józef - Rzemieślnik

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Niedziela Sosnowiecka

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst

Wiara

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst