Reklama

Kościół nad Odrą i Bałtykiem

Dar wiary

2024-06-18 14:28

Niedziela szczecińsko-kamieńska 25/2024, str. IV

Mszy św. przewodniczył bp Zbigniew Zieliński

Adam Szewczyk

Mszy św. przewodniczył bp Zbigniew Zieliński

Jego apostolska misja i jej owoce trwają po dzień dzisiejszy, a dzisiaj zadajemy sobie pytanie, co każdy z nas uczynił z darem chrztu? – zapytał we wstępie do Eucharystii bp Zbigniew Zieliński.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Cała nasza archidiecezja głęboko przeżywa Jubileusz 900-lecia Misji Ewangelizacyjnej św. Ottona z Bambergu – Apostoła Pomorza. W miejscach uświęconych przez pobyt patrona archidiecezji, a szczególnie przez fakt dokonania chrztu mieszkańców naszej ziemi, odbywają się uroczystości dziękczynne za przyniesiony nam dar wiary.

Wyprawa w nieznane

Przypomnijmy kontekst historyczny misji św. Ottona i to, czego dokonał w Pyrzycach. Na pierwszą wyprawę Otton wyruszył w maju 1124 r. i dotarł do Gniezna, gdzie został przyjęty przez księcia Bolesława Krzywoustego. Efektem tego spotkania było ustalenie terytorialnego zasięg misji. Z Gniezna, w czerwcu 1124 r. orszak Ottona przybył do Santoka, gdzie przekroczył Noteć, inaugurując w ten sposób szlak misyjny na Pomorzu. Przez kolejne trzy dni Otton wędrował przez Puszczę Gorzowsko-Barlinecką, po drodze chrzcząc pierwszych mieszkańców tych terenów, być może także w Brzesku k. Pyrzyc. W ten sposób św. Otton przybył do ówczesnego znaczącego grodu, czyli Pyrzyc, w którym zatrzymał się od 4 do 20 czerwca. Ludność plemienia Pyrzyczan zamieszkiwała te tereny już w VIII-IX wieku, a niedługo później istniał tu już warowny gród, który z czasem znacznie zyskał na znaczeniu. To właśnie na podgrodzie pyrzyckiej warowni w 1124 r. dotarł Otton z Bambergu, ze swoją pierwszą misję chrystianizacyjną na Pomorzu. Obecne miasto powstało w XIII wieku, kiedy to Barnim I nadał osadzie prawa miejskie, wyznaczył główne założenia i pozwolił na liczne przywileje militarne i handlowe.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Wśród pogan

Kiedy przybył tutaj bamberski biskup odbywał się wiec ludowy, który zgromadził 4 tys. osób. Decyzję o przyjęciu chrztu rozpatrzyła najpierw wpływowa starszyzna, która później przedstawiła ją ludowi i całej prowincji. Pyrzyczanie zdecydowali się przyjąć chrześcijaństwo. Zanim przystąpiono do udzielania chrztu, misjonarze przez kilka dni głosili katechezy i wyjaśniali podstawowe prawdy wiary, ukazywali wydarzenia związane z postacią Jezusa Chrystusa, Zesłaniem Ducha Świętego. Mówili o świętach chrześcijańskich, zwyczajach religijnych i o poście. Przedstawiali apostołów i innych świętych, uczyli modlitw. Po kilku dniach katechezy, 15 czerwca przystąpiono do udzielania chrztu w miejscu oddalonym około 300-400 m od grodu. Szacuje się, że w Pyrzycach chrzest przyjęło do 7 tys osób. Opuszczając gród Otton zostawił w nim jednego z misjonarzy, aby prowadził dalej dzieło chrystianizacyjne.

Reklama

Wydarzenie

Centralne, pyrzyckie uroczystości miały miejsce w sobotę 8 czerwca. Na placu wokół odrestaurowanego baptysterium, w miejscu w którym dokonał się chrzest Pyrzyczan, zgromadziła się mozaika wielu stanów naszego Kościoła archidiecezjalnego. Głównym celebransem dziękczynienia za 900-lecie posługi św. Ottona był administrator apostolski bp Zbigniew Zieliński. Razem z nim koncelebrowali: bp prof. Henryk Wejman, abp senior Andrzej Dzięga, bp senior Edward Dajczak z Koszalina oraz bp senior Jan Kopiec z Gliwic – który wygłosił słowo Boże. Kolejnymi koncelebransami było ponad 40 kapłanów diecezjalnych i zakonnych z ks. Bogusławem Burgatem, wikariuszem generalnym księży chrystusowców na czele. Obecne były siostry zakonne, parlamentarzyści europejscy, posłowie, senatorowie, władze samorządowe województwa, powiatu pyrzyckiego, oraz włodarze gmin, które związane są z misją chrystianizacyjną św. Ottona, delegacje służb mundurowych i świata nauki. Ołtarz celebracji uroczystości otoczyli przede wszystkim wierni z wielu parafii, a także zespoły ludowe, które koncertowały przed rozpoczęciem uroczystości.

Centrum duchowości

Po przybyciu orszaku celebransów do polowego ołtarza, pontyfikalna Msza św. rozpoczęła się od błogosławieństwa figury św. Ottona oraz odnowionej chrzcielnicy. Miejsce to na nowo staje się centrum duchowości chrzcielnej, skąd promieniować będzie prawda o znaczeniu zobowiązań płynących z charyzmatu otrzymanego, pierwszego, fundamentalnego sakramentu, przez który każdy z nas obdarzony został nadprzyrodzonymi darami. We wstępie do Eucharystii bp Zieliński powiedział: – Gromadzimy się dziś tutaj, gdzie dziewięć wieków temu chrzcił Pyrzyczan św. Otton z Bambergu, aby złożyć Bogu dziękczynną ofiarę za to, co odbyło się dziewięćset lat temu, za Boże natchnienia i ich usłyszenie przez św. Ottona, za Jego apostolską misję i jej owoce. Trwają one po dzień dzisiejszy, a dzisiaj zadajemy sobie pytanie, co każdy z nas uczynił z darem chrztu?

Reklama

Biskup Jan Kopiec w homilii przypomniał kontekst historyczny misji św. Ottona, wiążąc ją z przyjęciem wiary przez cały nasz naród, w tym dostrzegł łączność chrztu Pomorza z łaską wiary przyniesioną również na Górny Śląsk, gdzie biskup posługuje. – Dla Was w pierwszej połowie XII wieku pojawił się życzliwy władca Warcisław, a jednocześnie biskup z Bawarii, św. Otton. Dziękujemy dzisiaj za jego charyzmat, za przyniesioną wiarę, za głoszenie Ewangelii i świadectwo życia. Jeżeli nie będzie właściwego ukorzenienia w wierze, nadziei i miłości, jak uczynił to św. Otton, to nie będzie trwałych fundamentów wiary. Stoimy dziś u źródła chrzcielnego, które przemawia siłą wieków i owocami dokonanego tutaj chrztu, który dotyka także sedna naszego chrześcijańskiego życia. Niech ta Eucharystia przyczyni się do wzmocnienia naszej wiary – powiedział biskup.

Następnym ważnym elementem liturgii było odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych oraz pokropienie wiernych wodą święconą. Administrator apostolski dokonał także poświęcenia odnowionego baptysterium. Ukoronowaniem pyrzyckiej uroczystości było wręczenie gronu osób, które przyczyniły się do budowania pamięci o chrzcie Pyrzyczan okolicznościowego „Medalu św. Ottona”.

Podziel się:

Oceń:

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Bogactwo misji

2024-06-11 13:33

Niedziela szczecińsko-kamieńska 24/2024, str. V

Ks. Grzegorz Harasimiak – dziekan dekanatu Pyrzyce i Agnieszka Odachowska

Ks. Robert Gołębiowski

Ks. Grzegorz Harasimiak – dziekan dekanatu Pyrzyce i Agnieszka Odachowska

Jubileusz 900-lecia Misji Ewangelizacyjnej św. Ottona jest doskonałą okazją do podejmowania wielu inicjatyw, które mają na celu przybliżenie historii miejsc, w których św. biskup ofiarowywał dar wiary dla mieszkańców Pomorza.

Więcej ...

Zmarł Tadeusz Woźniak, niezapomniany wykonawca piosenki "Zegarmistrz światła"

2024-07-08 11:24

PAP/Krzysztof Świderski

W poniedziałek zmarł Tadeusz Woźniak, m.in. niezapomniany kompozytor i wykonawca piosenki "Zegarmistrz światła". O śmierci artysty poinformowała PAP jego żona, Jolanta Majchrzak-Woźniak. Muzyk miał 77 lat.

Więcej ...

Ekskomunikowany abp Viganò chce nadal odprawiać Msze

2024-07-08 21:13

Karol Porwich/Niedziela

Ekskomunikowany abp Carlo Maria Viganò chce nadal odprawiać Msze św. Ryzykuje tym samym dalsze kary kościelne, z usunięciem ze stanu kapłańskiego włącznie.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Panie, przymnóż nam wiary

Wiara

Panie, przymnóż nam wiary

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Zmarł Tadeusz Woźniak, niezapomniany wykonawca piosenki...

Wiadomości

Zmarł Tadeusz Woźniak, niezapomniany wykonawca piosenki...

Święty Jan z Dukli

Święty Jan z Dukli

Tłumy modliły się w intencji ks. Michała Olszewskiego

Kościół

Tłumy modliły się w intencji ks. Michała Olszewskiego

Skwarzyński: od czasu zatrzymania księdza, jego kondycja...

Wiadomości

Skwarzyński: od czasu zatrzymania księdza, jego kondycja...

Łzy na obrazie Matki Bożej.

Niedziela Lubelska

Łzy na obrazie Matki Bożej. "Cud lubelski"

Zmarł ks. Mirosław Rapcia. Znane są szczegóły...

Niedziela Częstochowska

Zmarł ks. Mirosław Rapcia. Znane są szczegóły...

Londyn: apel o „nienakładanie” nowych ograniczeń Mszy...

Wiara

Londyn: apel o „nienakładanie” nowych ograniczeń Mszy...