Reklama

Niedziela Lubelska

Polisa na wieczność

2024-07-02 08:37

Niedziela lubelska 27/2024, str. V

Przyjęcie
szkaplerza
w lubelskim
sanktuarium

Katarzyna Artymiak

Przyjęcie szkaplerza w lubelskim sanktuarium

O szkaplerzu karmelitańskim z o. Piotrem Jackowskim, przeorem klasztoru Karmelitów Bosych w Lublinie, rozmawia Anna Artymiak.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Anna Artymiak: Skąd wziął się szkaplerz karmelitański?

Ojciec Piotr Jackowski OCD: W 1251 r. podczas modlitwy wizję szkaplerzną miał św. Szymon Stock, generał zakonu. W nocy z 15 na 16 lipca Maryja powiedziała: „Przyjmij, najmilszy synu, szkaplerz twojego zakonu. Kto w nim umrze, nie dozna ognia piekielnego”. Otrzymał od Maryi obietnicę, że w tym znaku będzie ratunek i zbawienie. Obietnica została rozszerzona na wszystkich, którzy zechcą nosić szkaplerz. Kolejni papieże potwierdzili przywileje szkaplerza; szczególnym jest „przywilej sobotni”, obietnica, że w pierwszą sobotę po śmierci Maryja przyjdzie z pomocą i wybawi duszę z czyśćca. Ludzie przyjmujący szkaplerz chronią się pod płaszcz opieki Maryi.

Jak wygląda szkaplerz?

Szkaplerz to część habitu, kawałek płótna spływający z przodu i z tyłu, okalający człowieka. Świeccy przyjmują dwa małe kawałki materiału, które można wymienić na medalik. Z jednej strony jest Matka Boża, z drugiej Serce Pana Jezusa.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Kiedy można przyjąć szkaplerz w sanktuarium św. Józefa przy ul. Świętoduskiej w Lublinie?

U nas szkaplerz można przyjąć praktycznie codziennie. Po prostu przed lub po Mszy św., czy w ciągu dnia, ale takim szczególnym czasem jest trzecia niedziela miesiąca od września do czerwca. Wówczas sprawowane są Msza św. o godz. 15.00 i nabożeństwo. Uroczyste przyjęcie odbywa się także podczas nowenny szkaplerznej, która rozpoczyna się 7 lipca i trwa do 15 lipca oraz podczas uroczystości odpustowych ku czci Matki Bożej Szkaplerznej, 16 lipca. Osoby są imiennie zapisywane w księgach szkaplerznych, które znajdują się w każdym klasztorze.

Reklama

Co wyróżnia karmelitańską duchowość?

Rozważanie Pisma Świętego, zasłuchanie i posłuszeństwo Słowu Bożemu. Tak jak Maryja, zachowanie go w sercu i rozważanie, ale też pokora Maryi. Zachęcamy, aby każdy, kto przyjął szkaplerz, podjął stałą formację, poznawał duchowość Maryjną poprzez np. „niedziele szkaplerzne”. Jeśli jest taka możliwość, zachęcamy do uczestnictwa w uroczystościach ku czci Matki Bożej z Góry Karmel, ale też innych w ciągu roku. W naszym sanktuarium w trzecie niedziele miesiąca sprawujemy Msze św. zbiorowe we wszystkich intencjach składanych do Matki Bożej Szkaplerznej, następnie odbywa się nabożeństwo. Obecnie jest to Różaniec przed Najświętszym Sakramentem z rozważaniami tajemnic o charakterze modlitwy kontemplacyjnej. Wcześniej były konferencje i krótka modlitwa. Wszystko ma charakter Maryjny, przybliżający Matkę Bożą i prowadzący do pogłębienia z Nią osobistej więzi.

Przed nami uroczystości ku czci Najświętszej Maryi Panny z Góry Karmel. Jaki będzie ich program?

Nowenna rozpocznie się w niedzielę, 7 lipca, podczas Mszy św. o godz. 18.00. W kolejne dni Msze św. z konferencją i krótkimi nabożeństwami sprawowane będą o godz. 11.30 i 18.00. Poprowadzimy je we trójkę: ja, o. Jakub i o. Paweł. Tematem będą postawy i miejsca Maryjne, ale nie sanktuaria, tylko te, o których mówi Pismo Święte: Nazaret, Ain Karim, Betlejem, Kana Galilejska, Jerozolima. Tam, gdzie w Piśmie Świętym ukazane są postawy Maryi. W dzień odpustu, 16 lipca, Mszy św. o godz. 18.00 przewodniczyć będzie o. Henryk Cieniuch, kapucyn z Lubartowa. Zapraszamy!

Podziel się:

Oceń:

+1 0

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Wadowice: zmiany personalne w klasztorze karmelitów bosych

O. Leszek Stańczewski

karmel-wadowice.pl

O. Leszek Stańczewski

Po czternastu latach kierowania wadowickim klasztorem ojców karmelitów bosych w Wadowicach ze wspólnotą i mieszkańcami pożegnał się o. Grzegorz Irzyk OCD. Zastąpił go w tej funkcji dotychczasowy przeor klasztoru w podkrakowskiej Czernej o. Leszek Stańczewski OCD.

Więcej ...

Watykan w sprawie wizji Gioacchina Genovese

2024-07-24 12:08

Karol Porwich/Niedziela

Dykasteria Nauki Wiary wydała pozytywną opinię (nihil obstat) w sprawie „wizji intelektualnych” Gioacchina Genovese. Nie orzeka ona o nadprzyrodzonym charakterze tych wizji, a stwierdza jedynie, że nie są one sprzeczne z nauczaniem Kościoła, docenia obecne w nich pozytywne treści, a także wskazuje na elementy, które wymagają wyjaśnienia, by nie prowadziły do interpretacji sprzecznych z wiarą katolicką.

Więcej ...

Wspomnienie beskidzkiej wyprawy i listu ks. Karola Wojtyły sprzed 71 lat

2024-07-25 16:14
Ks. Karol Wojtyła

Biały Kruk/archiwum

Ks. Karol Wojtyła

O górskiej wyprawie sprzed 71 lat w Beskidzie Żywieckim i Małym oraz o liście z tej wyprawy, jaki wysłał jej organizator i uczestnik - ks. Karol Wojtyła - przypomina Ośrodek Dokumentacji i Studium Pontyfikatu Jana Pawła II. Jest to instytucja należącą do watykańskiej Fundacji Jana Pawła II, utworzonej 16 października 1981 r.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Przemyśl: Zmarł ks. Jan Mazurek. Miał 59 lat

Niedziela Przemyska

Przemyśl: Zmarł ks. Jan Mazurek. Miał 59 lat

Litania do św. Krzysztofa

Modlitwa

Litania do św. Krzysztofa

Nowenna do św. Szarbela

Wiara

Nowenna do św. Szarbela

Pilne! ONZ zareagowała w sprawie ks. Olszewskiego! Sprawa...

Kościół

Pilne! ONZ zareagowała w sprawie ks. Olszewskiego! Sprawa...

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Świadectwo: Mama, tata i dziewięciu synów. Bo...

Wiara

Świadectwo: Mama, tata i dziewięciu synów. Bo...

Historyczna decyzja Watykanu

Wiara

Historyczna decyzja Watykanu

Św. Brygida Szwedzka tęskniąca do Jezusa

Święci i błogosławieni

Św. Brygida Szwedzka tęskniąca do Jezusa

Ewa Zajączkowska-Hernik do Ursuli von der Leyen: Ręce...

Wiadomości

Ewa Zajączkowska-Hernik do Ursuli von der Leyen: Ręce...