Reklama

Niedziela Małopolska

Grają i śpiewają dla Jezusa

Zespół Jedla zagra i zaśpiewa 25 stycznia w sanktuarium Najświętszej Rodziny
w Zakopanem

Archiwum UM Zakopane

Zespół Jedla zagra i zaśpiewa 25 stycznia w sanktuarium Najświętszej Rodziny w Zakopanem

Tę miłość, przyjaźń ludzi twardych jak góry, pośród których się rodzimy i żyjemy, ludzi wrażliwych, miłujących wolność, okazujemy, śpiewając i grając Jezusowi przy żłobku – podkreśla w rozmowie z Niedzielą Joanna Staszak.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Maria Fortuna-Sudor: Czy śpiewanie o Nowonarodzonym i dla Nowonarodzonego może się znudzić?

Joanna Staszak: Myślę, że nie. To jest odkrywanie Bożego Narodzenia wciąż na nowo. Kolejne pokolenia czynią to od ponad 2000 lat! Za każdym razem w naszych rodzinach, parafiach, mniejszych i większych społecznościach jest inny czas, są inne doświadczenia, inne radości, ale i smutki. Za każdym razem przeżywamy tajemnicę Bożego Narodzenia na nowo, inaczej. A śpiewanie o tym wydarzeniu, wyrażanie swych emocji w pięknych kolędach i pastorałkach, to chyba najpiękniejsze, co człowiek może zrobić.

Górale słyną z kolędowania. Co sprawia, że ta twórczość jest na Podhalu tak żywa?

Mają z tym związek nasze góralskie serca. Tę miłość, przyjaźń ludzi twardych jak skały, pośród których się rodzimy i żyjemy, ludzi wrażliwych, miłujących wolność, okazujemy śpiewając i grając Jezusowi przy żłobku. Górale starają się być blisko Boga. Ta wiara jest tu bardzo żywa. My się jej nie wstydzimy. Toteż z wielką radością śpiewamy o Bożym narodzeniu, kolędujemy w domach, rodzinach, w parafiach. U nas, na Podhalu wciąż powstają nowe pastorałki; teksty, muzyka. A górale – kolędnicy grają i śpiewają dla Jezusa, a jak trzeba to i zatańczą.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Zauważyłam, że w ramach tegorocznego festiwalu wystąpi także chór amerykańskich studentów…

Do udziału w festiwalu zapraszamy, obok naszych podhalańskich artystów muzyków wykonujących najczęściej pastorałki góralskie, także uznanych solistów i zespoły z różnych stron Polski. Pamiętam też np. grupę z Gruzji. Oni zaprezentowali nie tylko kolędy, ale także charakterystyczne dla ich kraju pieśni adwentowe. W tym roku w sobotę 11 stycznia w kościele św. Krzyża wystąpi chór Davidson College z USA, który jest na europejskim tournee. Chórzyści postanowili też zaśpiewać w Zakopanem. Chcą poznać to miejsce, naszą kulturę, tradycję i jednocześnie ubogacić festiwal swym śpiewem. Natomiast miłośników góralskich kolęd i pastorałek zapraszam na koncert Płomień w kolędowej pieśni w wykonaniu fantastycznego zespołu Jedla. Zaśpiewają i zagrają w sobotę 25 stycznia w sanktuarium Najświętszej Rodziny. Koncert jest połączony z premierą ich świątecznej płyty.

Dlaczego warto skorzystać z propozycji i wybrać się na proponowane koncerty?

Okres Bożego Narodzenia to czas, w którym rodzi się miłość. I podczas tych koncertów można tego doświadczyć. To chwile wyciszenia, odkrycia w sobie najgłębszych, najbardziej wartościowych pokładów dobra skrywanych w sercach. Uczestniczący w koncertach kolędowych wychodzą z nich z radością, życzliwością, które są przenoszone do ich środowisk, do spotykanych ludzi. Na pewno warto przyjść, posłuchać i przenieść się do świata, gdzie króluje dobro, miłość, pokój i nadzieja. To nie będzie stracony czas!

Podziel się:

Oceń:

2024-12-28 17:08

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Zakopane: modlitwa o pokój zakończyła 47. Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich

Malgorzata Cichoń

Modlitwa o pokój na świecie w sanktuarium na Krzeptówkach zakończyła 47. Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem, który trwał w stolicy polskich Tatr od 23 sierpnia. Członkowie zespołów z całego świata uczestniczyli też we Mszy św. w zakopiańskim kościele św. Krzyża.

Więcej ...

Niezbędnik Katolika miej zawsze pod ręką

Red.

Do wersji od lat istniejącej w naszej przestrzeni internetowej niezbędnika katolika, która każdego miesiąca inspiruje do modlitwy miliony katolików, dołączamy wersję papierową. Każdego miesiąca będziemy przygotowywać niewielki i poręczny modlitewnik, który dotrze do Państwa rąk razem z naszym tygodnikiem w ostatnią niedzielę każdego miesiąca.

Więcej ...

Na Plac Zbawiciela w Warszawie powróci tęcza. Koszt? 700 tys. złotych

2025-07-06 21:56

Artur Stelmasiak

Na Plac Zbawiciela w Warszawie ma powrócić tęcza, która nieco ponad 10 lat temu wzbudzała liczne kontrowersje - była siedmiokrotnie podpalana, a ówczesne władze stolicy za każdym razem naprawiały instalację, która doczekała się nawet ochrony. Nowa tęcza to jeden z projektów wybranych przez mieszkańców w głosowaniu w budżecie obywatelskim.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Watykan: zmiany w nuncjaturach, w tym w Warszawie

Kościół

Watykan: zmiany w nuncjaturach, w tym w Warszawie

Jezus stawia dzisiaj ważne i ciągle aktualne pytanie: Czy...

Wiara

Jezus stawia dzisiaj ważne i ciągle aktualne pytanie: Czy...

Rozważania na niedzielę: Dlaczego chcą osłabić...

Wiara

Rozważania na niedzielę: Dlaczego chcą osłabić...

Proboszczem parafii, gdzie będzie wypoczywał papież...

Leon XIV

Proboszczem parafii, gdzie będzie wypoczywał papież...

Rodzice mogą iść do sądu. Jak szkolne świadectwo bez...

Wiadomości

Rodzice mogą iść do sądu. Jak szkolne świadectwo bez...

Jest orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego ws. lekcji...

Wiadomości

Jest orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego ws. lekcji...

Najwyższy pomnik Jana Pawła II na świecie zdewastowany

Kościół

Najwyższy pomnik Jana Pawła II na świecie zdewastowany

Czechy: biskup częściowo znosi obowiązek uczestnictwa w...

Kościół

Czechy: biskup częściowo znosi obowiązek uczestnictwa w...

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Wiara

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa