Reklama

Święta i uroczystości

Andrzej Duda na Górze Grabarce

Graziako

Prezydent powinien szanować te miejsca i tradycje ważne dla polskich obywateli, niezależnie od ich narodowości i wyznania. Najważniejszy, nawet mimo różnic jest wzajemny szacunek – podkreślił w środę na Górze Grabarce prezydent Andrzej Duda, który uczestniczył w prawosławnych uroczystościach święta Przemienienia Pańskiego.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W swoim przemówieniu Andrzej Duda podziękował abp. Sawie za możliwość modlitwy oraz „współobecności z wszystkimi wiernymi i kapłanami w tym świętym dla prawosławia miejscu”. - Uważam, że prezydent Rzeczypospolitej jako najwyższy przedstawiciel państwa powinien szanować te miejsca i tradycje, które są ważne dla polskich obywateli. To miejsce wielkiego kultu religijnego, z pewnością takim jest – podkreślił.

Jego zdaniem, niezależnie od tego, czy prezydent RP jest człowiekiem wierzącym, czy niewierzącym i niezależnie od wyznawanej przez siebie religii, powinien uczestniczyć w tym miejscu w wydarzeniach ważnych dla swoich współobywateli. Przypomniał, że święto Przemienienia Pańskiego obchodzone jest zarówno przez wyznawców prawosławia, jak i katolików, choć przypada w różne dni ze względu na odmienność kalendarza (juliańskiego i gregoriańskiego).

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Prezydent Duda przypomniał też o ważnych dla polskiego prawosławia rocznicach – ustanowienia autokefalii Kościoła prawosławnego oraz wspomnienia tzw. bieżeństwa, czyli masowej ucieczki ludności z zachodnich guberni Imperium Rosyjskiego w głąb Rosji w 1915 r. w wyniku przerwania frontu przez wojska niemieckie podczas I wojny światowej.

Prezydent podkreślił, że było to tragiczne wydarzenie dla wielu prawosławnych rodzin, których potomkowie są obecni także dziś na Górze Grabarce. - Wrócili z tej dramatycznej tułaczki do swoich domów, często na ruiny i pogorzelisko. Ale związani z ziemią, z ojcowizną, wsparci swoją wiarą, umieli odtworzyć swój byt, zagospodarować się na nowo i dziś modlą się z nami – powiedział Andrzej Duda.

Zaznaczył jednak, że modlić trzeba się także za tych, którzy z tej tułaczki nie wrócili, a było ich – jak przytoczył szacunkowe dane – od 3 do 5 mln mieszkańców, nie tylko wyznawców prawosławia, także żydów i katolików. – W pewnym sensie był to wspólny los – dodał.

Reklama

Zdaniem prezydenta Dudy, św. Spirydon Cudotwórca, które relikwie pielgrzymują po prawosławnych klasztorach naszego kraju, jest ważny także dla katolików i łączy wiernych obydwu wyznań. – I jeżeli prezydent ma jakieś zadanie, to jednym z najważniejszych jest to, aby w polskim społeczeństwie, niezależnie od narodowości i wyznania obywateli, czy są wierzący czy niewierzący, szukać tego, co powoduje, że jesteśmy wspólnotą – zaznaczył.

„Wierzę, że będziemy umieli, nawet mimo różnic, tę wspólnotę budować. Bo nawet jeśli są różnice, najistotniejszy jest wzajemny szacunek. Ja te wyrazy szacunku wszystkim z tego miejsca oddaję – zakończył prezydent Andrzej Duda.

Uroczystości w klasztorze św. Marty i Marii na świętej dla prawosławia Górze Grabarce odbywają się w tym roku w obecności relikwii św. Spirydona Cudotwórcy, greckiego świętego z IV wieku. Przywiozła je 15 sierpnia z Krety, dzięki staraniom Bractwa Prawosławnego św. św. Cyryla i Metodego, delegacja Greckiego Kościoła Prawosławnego pod przewodnictwem bp. Nektariusza, metropolity Kerkiry, Paksos i Wysp Diapontyjskich.

Święto Przemienienia Pańskiego co roku gromadzi na Górze Grabarce tysiące prawosławnych z całej Polski i zagranicy. To jedno z najważniejszych świąt w kalendarzu Kościoła prawosławnego w Polsce. Święta Góra znana jest szczególnie dzięki cudom, które miały miejsce na początku XVIII wieku, kiedy to miejscowa ludność dzięki modlitwie w tym miejscu została wybawiona z szalejącej zarazy.

Od tamtej pory tradycją stało się ustawianie krzyży wokół cerkwi, która znajduje się na górze. Wierni przynoszą swoje krzyże modląc się o pomyślność dla siebie i swojej rodziny, a także o spokój dusz swoich zmarłych. W okolicy płynie też cudowne źródełko, w którym z okazji święta poświęcana jest woda. Wierni obmywają się wodą, zabierają ją też do domów.

Podziel się:

Oceń:

2015-08-19 12:12

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Maleńka Miłość w żłobie

Tajemnica Bożego Narodzenia jest nieodłącznym elementem życia człowieka, który co roku, świętując narodzenie Syna Bożego, nie tylko daje świadectwo miłości Boga i człowieka, ale pragnie naśladować Go w obdarowaniu świata miłością.

Więcej ...

Papież Franciszek: Benedykt zrezygnował ze względu na swą uczciwość

2024-06-17 13:20

PAP/EPA/GIUSEPPE LAMI

„Benedykt zrezygnował ze względu na swą uczciwość” - powiedział Franciszek w rozmowie z Javierem Martínezem-Brocalem, watykanistą hiszpańskiego dziennika ABC. Rzymski dziennik La Repubblica opublikował dziś fragment książki „Il successore. I miei ricordi di Benedetto XVI” (Następca. Moje wspomnienia o Benedykcie XVI), wydanej przez Marsilio i dostępnej od dziś we włoskich księgarniach. Jest ona owocem trzech rozmów między argentyńskim papieżem a autorem, które miały miejsce między lipcem 2023 a styczniem 2024 roku.

Więcej ...

Bp Wojciech Osial: lekcje religii wspierają wychowawczą rolę szkoły

2024-06-17 13:24
Bp dr hab. Wojciech Osial

Episkopat News

Bp dr hab. Wojciech Osial

- Nauczanie religii katolickiej i innych wyznań wspiera wychowawczą rolę szkoły. Dzięki obecności tych lekcji jest możliwe integralne wychowanie człowieka w jego sferze intelektualnej, moralnej, duchowej i kulturowej. Ufam, że MEN zauważy te wartości - mówi w wywiadzie dla KAI bp Wojciech Osial, przewodniczący Komisji Wychowania Katolickiego KEP, omawiając dotychczasowe rozmowy strony kościelnej i rządowej w sprawie organizacji lekcji religii w szkole.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Ulicami Warszawy przeszedł XIX Marsz dla Życia i Rodziny

Kościół

Ulicami Warszawy przeszedł XIX Marsz dla Życia i Rodziny

Mamy obowiązek kochać swoją ojczyznę

Wiara

Mamy obowiązek kochać swoją ojczyznę

Dobry jak chleb – św. Brat Albert Chmielowski

Niedziela Podlaska

Dobry jak chleb – św. Brat Albert Chmielowski

Nowy Sącz: Pożar zabytkowego kościoła p.w. Św. Heleny

Kościół

Nowy Sącz: Pożar zabytkowego kościoła p.w. Św. Heleny

Anita Włodarczyk zdobyła srebrny medal w rzucie młotem w...

Sport

Anita Włodarczyk zdobyła srebrny medal w rzucie młotem w...

Dzierżoniów. Pogrzeb Marii Chlipały - matki...

Niedziela Świdnicka

Dzierżoniów. Pogrzeb Marii Chlipały - matki...

Jednoosobowe biuro rzeczy znalezionych

Wiara

Jednoosobowe biuro rzeczy znalezionych

12 czerwca: Rocznica objawień w Akicie. Uzdrowienia,...

Wiara

12 czerwca: Rocznica objawień w Akicie. Uzdrowienia,...

Rozważania na niedzielę: Lekarz odpuszczał grzechy

Wiara

Rozważania na niedzielę: Lekarz odpuszczał grzechy