Reklama

Kościół

Z paszportem do… kościoła

Materiał prasowy

„Zostań pielgrzymem nadziei” – pod takim hasłem wierni obu warszawskich diecezji już po raz 11. będą pielgrzymować w Wielkim Poście do kościołów stacyjnych.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W tym roku dodatkowo każdy pielgrzym będzie mógł wziąć udział w konkursie. Warunkiem uczestnictwa w nim jest zdobycie pieczątek ze wszystkich czterdziestu kościołów stacyjnych – dwudziestu pięciu znajdujących się na terenie archidiecezji warszawskiej i piętnastu w diecezji warszawsko-praskiej – w specjalnym Paszporcie Pielgrzyma. Można go znaleźć na stronach dodatku warszawskiego Niedzieli, otrzymać w parafiach stołecznych diecezji lub samemu wydrukować ze stron internetowych archidiecezji warszawskiej i diecezji warszawsko-praskiej. Wybrane zostały kościoły o szczególnej historii i wyjątkowym znaczeniu dla miasta.

Każdy, kto dostarczy paszport z kompletem pieczątek do Kurii Metropolitalnej Warszawskiej, weźmie udział w konkursie, w którym główną nagrodą jest pielgrzymka do Rzymu. Przewidziano także dodatkowe nagrody w postaci książek, ufundowanych m.in. przez Tygodnik Katolicki Niedziela, oraz specjalną nagrodę dla dzieci.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Idea Paszportów Pielgrzyma to pomysł nowego metropolity warszawskiego abp. Adriana Galbasa SAC, który jest również fundatorem głównej nagrody. Paszporty Pielgrzyma cieszą się dużą popularnością również m.in. w archidiecezji katowickiej, a także w diecezjach opolskiej i bielsko-żywieckiej. Praktyka zbierania pieczątek na pielgrzymim szlaku nieobca jest także pątnikom na Drogach Jakubowych prowadzących do sanktuarium w hiszpańskim Santiago de Compostela.

Reklama

Tegoroczny konkurs to zaproszenie do tego, aby w Roku Jubileuszowym, który jest szczególnym czasem łaski, potraktować odwiedziny w kościołach stacyjnych jako rekolekcje wielkopostne.

– Chcemy zachęcić do potraktowania odwiedzin w kościołach stacyjnych jako wyjątkowych ćwiczeń duchowych, żeby jak najlepiej przeżyć ten czas, wsłuchując się w słowo Boże i korzystając z sakramentów. W tym roku Paszporty Pielgrzyma mają być dodatkowym zaproszeniem do takich rekolekcji – mówi ks. dr Przemysław Śliwiński, rzecznik archidiecezji warszawskiej.

Pierwszą „stacją” na szlaku wielkopostnego pielgrzymowania będzie w tym roku sanktuarium św. Andrzeja Boboli przy ul. Rakowieckiej, gdzie w Środę Popielcową o godz. 19 abp Galbas będzie przewodniczył uroczystej Eucharystii. Świątynia Opatrzności Bożej, w której odbyła się inauguracja pielgrzymowania, będzie „stacją” 13 marca – w rocznicę wyboru papieża Franciszka. Tego dnia będzie sprawowana uroczysta Msza św. w intencji Ojca Świętego z udziałem Konferencji Episkopatu Polski. A dzień wcześniej kościołem stacyjnym stanie się bazylika archikatedralna św. Jana Chrzciciela, gdzie również zostanie odprawiona Msza św. z udziałem polskich biskupów. To wydarzenie zainauguruje obchody 500-lecia sprowadzenia do stolicy Cudownego Krzyża Baryczków.

Reklama

W modlitwę stacyjną włączą się również biskupi pomocniczy archidiecezji warszawskiej oraz arcybis-kup senior kard. Kazimierz Nycz, którzy będą przewodniczyć głównym Mszom św. w wielkopostnych kościołach. Informacje o godzinach sprawowania tych Eucharystii będą publikowane na bieżąco na stronach obu diecezji. Zostanie również podana informacja, który z biskupów będzie ją sprawował.

Modlitwa w wielkopostnych kościołach stacyjnych będzie trwała do Niedzieli Palmowej. Ostatnim etapem modlitwy będzie kościół Wniebowstąpienia Pańskiego na warszawskim Ursynowie.

Liturgia stacyjna swymi korzeniami sięga starożytnego Rzymu. W Polsce praktykowana jest nie tylko w Warszawie, ale też m.in. w: Krakowie, Poznaniu, Lublinie, Częstochowie, Bydgoszczy, Łodzi i Opolu.

Kościoły stacyjne, obok sprawowania Mszy św. i wielkopostnych nabożeństw (Droga Krzyżowa, Gorzkie żale), służą przede wszystkim całodziennym dyżurem spowiednika, co pozwala uniknąć długich kolejek do konfesjonałów w kościołach parafialnych.

Podziel się:

Oceń:

2025-03-04 13:58

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Pokutna procesja na rozpoczęcie Wielkiego Postu

Bazylika św. Agnieszki za Murami w Rzymie – jeden z wielkopostnych
kościołów stacyjnych

Ks. Zbigniew Chromy

Bazylika św. Agnieszki za Murami w Rzymie – jeden z wielkopostnych kościołów stacyjnych

Więcej ...

Papież: przyczyną kryzysu ekologicznego jest grzech

2025-07-09 13:24

PAP/EPA/YARA NARDI / POOL

Nasza misja troski o stworzenie, niesienia pokoju i pojednania, jest misją samego Jezusa, którą On nam powierzył. Słuchamy wołania ziemi i ubogich, ponieważ to wołanie dotarło do serca Boga. Nasze oburzenie jest Jego oburzeniem, nasza praca jest Jego pracą – powiedział Papież podczas Eucharystii w ekologicznej farmie w Castel Gandolfo. Leon XIV sprawował ją według nowego formularza Mszy za ochronę stworzenia.

Więcej ...

Leon XIV wzywa do „rewolucji wdzięczności i troski” wobec osób starszych

2025-07-10 12:37

©Sergii Mostovyi - stock.adobe.com

„Błogosławiony, kto nie stracił nadziei” (por. Syr 14, 2) tak brzmi temat V Światowego Dnia Dziadków i Osób Starszych i orędzia przygotowanego przez Leona XIV na tę okazję. Wydarzenie to – ustanowione przez papieża Franciszka – będzie obchodzone w całym kościele w niedzielę, 27 lipca tego roku.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Kościół odmawia katolickiego pochówku tylko tym,...

Kościół

Kościół odmawia katolickiego pochówku tylko tym,...

Zapomniany patron leśników

Święci i błogosławieni

Zapomniany patron leśników

Najmodniejsze firany gotowe 2025 – te wzory i tkaniny...

Wiadomości

Najmodniejsze firany gotowe 2025 – te wzory i tkaniny...

Watykan podjął decyzję ws. domniemanych objawień blisko...

Kościół

Watykan podjął decyzję ws. domniemanych objawień blisko...

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

Rodzice mogą iść do sądu. Jak szkolne świadectwo bez...

Wiadomości

Rodzice mogą iść do sądu. Jak szkolne świadectwo bez...

Jest orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego ws. lekcji...

Wiadomości

Jest orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego ws. lekcji...

Watykan: zmiany w nuncjaturach, w tym w Warszawie

Kościół

Watykan: zmiany w nuncjaturach, w tym w Warszawie

Dziewczynka, która przebaczyła swemu zabójcy

Święci i błogosławieni

Dziewczynka, która przebaczyła swemu zabójcy