Reklama

Kościół

Piękno, które skłania do modlitwy

Wnętrze kościoła Matki Bożej z Montserrat, narodowej świątyni Hiszpanów

commons.wikimedia.org

Wnętrze kościoła Matki Bożej z Montserrat, narodowej świątyni Hiszpanów

Mówi się często, że „nic nie jest wieczne”, wszystko przeminie, jeśli zabraknie staranności, by dbać o tożsamość. Wydaje się jednak, że z Rzymem jest inaczej.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Rzym wciąż trwa, a swoim pięknem widocznym i ukrytym zachwyca. Spośród sławnych miast antycznego świata, takich jak Niniwa, Jerycho, Babilonia, Aleksandria, Kartagina, Antiochia, tylko Rzym zachował nieprzerwaną ciągłość istnienia. Adam Mickiewicz w liście do swojej córki Maryni z 1851 r. napisał: „Rzym jest dotąd największą rzeczą na ziemi”. Zgadzam się z wieszczem. Dlaczego warto wybrać się do Wiecznego Miasta?

Reklama

Rzym jest kolebką cywilizacji, z której wyrośliśmy, dlatego poznać to miasto to jakby poznać samego siebie. Rzym był i nadal jest miastem chrześcijańskim z licznymi pamiątkami pierwotnego Kościoła. Wędrować do Rzymu to poniekąd pielgrzymować do Ziemi Świętej. W tym mieście przebywali, ewangelizowali i zginęli apostołowie Piotr i Paweł. Dlatego przyjeżdżam tu dla atmosfery miasta, od którego rozpoczęła się cywilizacja zachodnioeuropejska; dla sztuki, która urzeka mnie swym pięknem; dla wolności, którą tutaj w pełni odczuwam; dla specyficznej religijności, w której ludzie odnajdują to, co w ich wierze jest ważne; dla zaznania wspólnoty między ludźmi na ulicy, w restauracjach i kościołach; dla świadectwa, które emanuje z każdego kamienia, każdej budowli, ulicy; ale też dla luzu i dolce far niente; dla kuchni, która smakuje jak nigdzie indziej na świecie; dla słońca i smaku wody dostępnej w każdym zaułku; dla czasu, który płynie swoim własnym niefrasobliwym rytmem; dla smaku espresso wypijanego kilka razy dziennie na stojąco w ulicznym barze; wreszcie dla samego siebie, aby skonstruować swój własny świat przeżyć, emocji, przemyśleń, tak istotny dla ludzkiego przetrwania.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Dusza Argentyny

Kościół Santa Maria Addolorata (Matki Bożej Bolesnej), kolejny z kościołów jubileuszowych, położony jest przy rzymskim placu Buenos Aires. Jest to narodowy kościół Argentyńczyków w Rzymie; pewnie ze względu na pochodzenie obecnego papieża postanowiono, aby uczynić go jubileuszowym. Zbudowany został przez argentyńskiego księdza José Leóna Gallarda w 1910 r. w stylu paleochrześcijańskim, za pieniądze argentyńskich biskupów, ale konsekrowano go dopiero w 1930 r. Architektonicznie ma plan bazylikowy, zakończony półkolistymi absydami, podzielony jest na trzy nawy dwoma rzędami kolumn jońskich. Fasada jest cała w mozaikach, z barankiem – symbolem Jezusa w środku i symbolami Ewangelistów po bokach. W paśmie poniżej dwanaście owieczek przypomina postaci dwunastu Apostołów. Wnętrze kościoła jest pełne fresków, witraży i kolorowych mozaik, daje poczucie spokoju i modlitwy. Tym bardziej że w środku jest nastrojowo, trochę ciemno, tajemniczo. W absydzie widnieje jeszcze jedna wielka mozaika, którą wykonał Giovanni Battista Conti. Przedstawia ona Pietę w nawiązaniu do tytułu kościoła Matki Bożej Bolesnej. Tuż obok kościoła stoi przepiękna wysoka, czworokątna dzwonnica podzielona na siedem poziomów. Rozbrzmiewające od czasu do czasu dźwięki dzwonów dają złudzenie grającej orkiestry.

Madonna Kolbego

Reklama

Bazylika św. Andrzeja delle Fratte nazywana jest także sanktuarium Cudownej Madonny, ponieważ w XIX wieku miał tu miejsce znany cud objawienia się Maryi pewnemu arystokracie – Alfonsowi Marii Ratisbonnemu, który dzięki temu się nawrócił. Bazylika pretenduje zatem do roli kościoła jubileuszowego. Pierwotny kościół był zbudowany już w XI wieku w samym centrum historycznego Rzymu, między Schodami Hiszpańskimi a Fontanną di Trevi. Obecny został zrekonstruowany przez znanego barokowego architekta Francesca Borrominiego. W ołtarzu głównym znajduje się obraz patrona – św. Andrzeja, a właściwie wizerunek przedstawiający jego ukrzyżowanie, ale nie mniej – a może jeszcze bardziej – ważny jest obraz Cudownej Madonny. Przychodził tutaj często modlić się Maksymilian Maria Kolbe i zazwyczaj klęczał w kaplicy Matki Bożej. Tutaj też odprawił swoją Mszę św. prymicyjną. Być może w zaciszu tego kościoła zrodziła się w nim myśl oddania siebie i wszystkich swoich dzieł Maryi. Mnóstwo tu kaplic i dzieł sztuki, wspomnę jednak tylko dwa marmurowe anioły największego rzeźbiarza baroku – Gian Lorenza Berniniego nazywane Aniołami Męki, gdyż trzymają w dłoniach narzędzia męki Chrystusowej – jeden koronę, a drugi zwinięty napis. Przeniesione zostały tutaj ze słynnego mostu Sant’Angelo (Mostu Anioła) niedaleko Watykanu, gdzie było ich pierwotne miejsce. Stojąc po dwóch stronach kościoła, otwierają jakby wejście do prezbiterium. Są naprawdę piękne, już dla nich samych warto tu zawitać.

Małe Montserrat

Kościół Matki Bożej z Montserrat w Rzymie jest narodowym kościołem Hiszpanów i znajduje się przy majestatycznym Piazza Farnese. Zbudowany został w 1518 r. tuż przy hospicjum Bractwa Matki Bożej z Montserrat w Katalonii. Projekt świątyni wykonał sprawny architekt Antonio da Sangallo Młodszy. Jeśli stała się ona kościołem jubileuszowym, to z całą pewnością jest to ukłon w kierunku pielgrzymów świata hispanojęzycznego, których do Rzymu przybywa mnóstwo. W kościele znajdują się ważne odniesienia do dziejów Hiszpanii. Spośród wielu kaplic jedna dedykowana została Matce Bożej z Montserrat. W ołtarzu znajduje się drewniana rzeźba przedstawiająca ten wizerunek. W całym kościele wiele jest dzieł artystycznych, np.: Annibale Carracciego San Diego d’Alcantara, w portyku Kolegium Hiszpańskiego – popiersie portretowe Pedro Foix Montoya autorstwa Gian Lorenza Berniniego, Koronacja Maryi Giovanniego Battisty Ricciego, statua św. Jakuba – dzieło Jacopa Sansovino. W jednej z kaplic znajduje się grobowiec papieży pochodzących z rodu Borgiów – Kaliksta III i Aleksandra VI, których szczątki przeniesiono tutaj z Bazyliki św. Piotra. W tej samej kaplicy poniżej widać tablicę nagrobną króla Hiszpanii Alfonsa XIII, który zmarł na wygnaniu w Rzymie w 1941 r. Ostatecznie jego grobu tu nie ma, bo w 1980 r. dołączył do nekropolii hiszpańskiej rodziny królewskiej w Escorialu.

Zbawiciel w gaju laurowym

I na koniec jeszcze jeden przystanek jubileuszowy: maleńki kościół św. Salwatora in Lauro położony pięć minut marszu od Piazza Navona, naprzeciwko Zamku Anioła, dwa kroki od Watykanu, choć po drugiej stronie Tybru. Nazwa pochodzi od słowa lauro – wawrzyn, bo został zbudowany w gaju laurowym w pobliżu Tybru. Obecny kościół wzniesiono w 1862 r. na ruinach pogańskiej świątyni i odnawiając XII-wieczną sakralną budowlę. W tym kościele od wieków czczona jest Madonna z Loreto i istnieje prawie 400 grup modlitewnych założonych przez św. Ojca Pio z Pietrelciny. Jest tu także coś w rodzaju jego muzeum. Nic więc dziwnego, że wybrano ten właśnie kościół jako jubileuszowy. W środku podziwiać można obrazy m.in. Pietra da Cortony i Giuseppe Ghezziego.

Wszystkie prezentowane kościoły jubileuszowe ukazują nam inną „twarz” współczesnej duchowości Kościoła.

Podziel się:

Oceń:

2025-03-25 15:01

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Część Pałacu Laterańskiego staje się muzeum

Pałac Laterański

Wikipedia

Pałac Laterański

Po przekształceniu przed kilku laty rezydencji papieży w Castel Gandolfo w muzeum, przyszedł czas na Pałac Laterański w Rzymie. Papież Franciszek zdecydował, że część dawnej siedziby biskupów Rzymu, a obecnie wikariatu diecezji rzymskiej będzie dostępna dla publiczności. Chodzi o pomieszczenia zarezerwowane dotychczas dla papieży.

Więcej ...

IMGW: mogą pojawić się podtopienia. Sytuacja nie jest w 100% bezpieczna

2025-07-08 15:17

Adobe.Stock

Kulminacyjny moment opadów przypadnie w nocy z wtorku na środę; prognozy są korzystniejsze niż te z września 2024 roku - poinformowały we wtorek na konferencji IMGW i Wody Polskie.

Więcej ...

Rozpoczął się Festiwal Życia w Kokotku. Z Archidiecezji Wrocławskiej jest ok. 150 młodych

2025-07-08 22:37

mat. prasowy

W Kokotku rozpoczął się Festiwal Życia. Współorganizatorem wydarzenia jest także Archidiecezja Wrocławska oraz ks. Piotr Rozpędowski, diecezjalny duszpasterz młodzieży. Bierze w niej udział kilkaset młodych ludzi z całej Polski, w tym około 150 osób z Archidiecezji Wrocławskiej.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zmarł bp Władysław Bobowski

Kościół

Zmarł bp Władysław Bobowski

Św. Jan z Dukli wzorem pokory i cierpliwości

Niedziela Świdnicka

Św. Jan z Dukli wzorem pokory i cierpliwości

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

Najmodniejsze firany gotowe 2025 – te wzory i tkaniny...

Wiadomości

Najmodniejsze firany gotowe 2025 – te wzory i tkaniny...

Jest orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego ws. lekcji...

Wiadomości

Jest orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego ws. lekcji...

Rodzice mogą iść do sądu. Jak szkolne świadectwo bez...

Wiadomości

Rodzice mogą iść do sądu. Jak szkolne świadectwo bez...

Najwyższy pomnik Jana Pawła II na świecie zdewastowany

Kościół

Najwyższy pomnik Jana Pawła II na świecie zdewastowany

Watykan: zmiany w nuncjaturach, w tym w Warszawie

Kościół

Watykan: zmiany w nuncjaturach, w tym w Warszawie

Dziewczynka, która przebaczyła swemu zabójcy

Święci i błogosławieni

Dziewczynka, która przebaczyła swemu zabójcy