Reklama

W wolnej chwili

Kultura według Pasierba

2025-04-08 15:22

Niedziela Ogólnopolska 15/2025, str. 54-55

Materiał prasowy

„Namalować katolicyzm od nowa”. Teologia Polityczna zainaugurowała cykl publikacji poświęconych sztuce sakralnej.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Seria wydawnicza stanowi część projektu malarskiego pod tą samą nazwą (o którym mieliśmy już okazję pisać na łamach Niedzieli).

Nowe tłumaczenie

Jego celem jest, przypomnijmy, odnowienie zachodniej sztuki sakralnej, która w XXI wieku staje się coraz bardziej niezrozumiała dla przeciętnego człowieka, i „przetłumaczenie” jej na nowo przez wprowadzenie do przestrzeni kościelnej wysokiej klasy współczesnych obrazów. Zaproszeni do udziału w projekcie wybitni polscy artyści mają w założeniu zrealizować dwadzieścia jeden tematów malarstwa religijnego (w tym dwadzieścia tajemnic Różańca); dotąd światło dzienne ujrzały nowe wizerunki Jezusa Miłosiernego (2022) oraz obrazy tajemnic Zwiastowania (2023) i Nawiedzenia (2024). Pod koniec tego roku zaprezentowana zostanie wystawa obrazów poświęconych tajemnicy Bożego Narodzenia.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Pomysł na stworzenie cyklu wydawniczego towarzyszącego projektowi malarskiemu zrodził się w środowisku Teologii Politycznej z potrzeby uzupełnienia inicjatywy artystycznej o głęboki namysł nad kulturą jako taką, a przede wszystkim nad sztuką, również tą sakralną.

O sztuce na poważnie

Reklama

Pierwsza publikacja w serii, Kult i kultura ks. Janusza Pasierba (1928-93), jest zbiorem tekstów „bardzo ważnego polskiego myśliciela, który o sztuce sakralnej myślał poważnie i głęboko” – jak powiedział o autorze Dariusz Karłowicz, redaktor naczelny Teologii Politycznej i pomysłodawca projektu „Namalować katolicyzm od nowa”. Ksiądz Pasierb podejmuje w nich tematykę kultury: jej istoty, genezy oraz współczesnych aspektów. „Czytelnik znajdzie tu eseje, artykuły naukowe i publicystyczne, teksty prelekcji wygłaszanych podczas konferencji, recenzje wystaw, wstępy do książek, kazania, notatki, wiersze, poetyckie ekfrazy. Objawia się w nich Pasierb – historyk sztuki, Pasierb – naukowiec, Pasierb – erudyta, Pasierb – myśliciel, Pasierb – humanista, Pasierb – egzystencjalista chrześcijański, Pasierb – poeta liryczny, Pasierb – ksiądz, Pasierb – kaznodzieja...” – napisał we Wstępie biskup pomocniczy warszawski Michał Janocha, profesor historii sztuki, autor wyboru tekstów i opracowania tomu Kult i kultura, uczeń i przez lata asystent ks. Pasierba.

Kolejnym tytułem w cyklu jest wydany w lutym Zakazany obraz. Intelektualna historia ikonoklazmu Alaina Besançona. Obecnie trwają prace nad wydaniem Odpowiedzialności artysty Jacques’a Maritaina, a w planach pozostaje opracowanie tekstów o sztuce autorstwa Jana Pawła II i Benedykta XVI oraz Sztuki i anarchii Edgara Winda.

O wizji, celu i nie tylko

W związku z premierą antologii Kult i kultura w redakcji Teologii Politycznej 20 marca odbyło się spotkanie „Kult i kultura. Jak duchowe i społeczne fundamenty kształtują naszą rzeczywistość”, w którym uczestniczyli bp Janocha, ks. Jan Sochoń – profesor filozofii, poeta, przyjaciel ks. Pasierba – oraz redaktor Teologii Politycznej Mikołaj Marczak.

Prelegenci zastanawiali się m.in. nad tym, jaką wizję kultury prezentował ks. Pasierb, jaki, jego zdaniem, miała cel. – Najważniejszy wymiar kultury streszcza jeden z jego esejów, pt. Pionowy wymiar kultury – wskazał bp Janocha. – Nie umiałbym zdefiniować jego widzenia kultury, raczej wskazać jakieś pewne intuicje – dodał. Z dyskusji wyłonił się wniosek, że ks. Pasierb rozróżniał kulturę – rozumianą jako, jak wyjaśnił ks. Sochoń, „poszukiwanie formy” – na tę pojętą tradycyjnie (tj. taką, która wiązała się z tym, że człowiek wiedział, co ma robić w codzienności życia, jak wiązać relacje z innymi ludźmi; wszystko było uporządkowane i harmonijne i ludzie nie zastanawiali się nad swoją tożsamością) i współczesną – w jego czasach (taką, która przestała pełnić funkcję scalającą ludzi i ich relacje ze światem, z innymi). Prelegenci zwrócili także uwagę, że ks. Pasierb pojmował kulturę jako chrystocentryczną.

Ksiądz Sochoń, który ks. Pasierba nazwał teologiem kultury, w dłuższej wypowiedzi przybliżył jego poezję; wytłumaczył ponadto różnicę między sztuką religijną (która tylko przedstawia treści religijne) i sakralną (przeznaczoną do kultu, która musi zostać zaakceptowana przez religijną wspólnotę, ponieważ to jest warunek otwarcia odbiorców na Boże tajemnice).

Podziel się:

Oceń:

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Pozostawił wspaniałe dzieła

Szopka z ludową duszą

Kinga Herzyk

Szopka z ludową duszą

Śp. Stanisław Kwaśny, wyjątkowy rzeźbiarz, zmarł w wieku 78 lat. Jego rękodzieła to wyraz wiary i umiłowania małej ojczyzny.

Więcej ...

Niezbędnik Katolika miej zawsze pod ręką

RED

Do wersji od lat istniejącej w naszej przestrzeni internetowej niezbędnika katolika, która każdego miesiąca inspiruje do modlitwy miliony katolików, dołączamy wersję papierową. Każdego miesiąca będziemy przygotowywać niewielki i poręczny modlitewnik, który dotrze do Państwa rąk razem z naszym tygodnikiem w ostatnią niedzielę każdego miesiąca.

Więcej ...

Ich siłą była wiara

2025-04-25 17:34
Sybirackim uroczystościom towarzyszyła kompania honorowa Wojska Polskiego.

Magdalena Lewandowska

Sybirackim uroczystościom towarzyszyła kompania honorowa Wojska Polskiego.

– Oddajemy hołd wszystkim ofiarom sowieckiej zbrodni, bohaterskim matkom i ojcom, którzy heroicznie walczyli o przetrwanie swoich dzieci – mówił podczas Marszu Golgoty Wschodu abp Józef Kupny.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Papież wyraził zgodę na publikację tego wywiadu dopiero...

Franciszek

Papież wyraził zgodę na publikację tego wywiadu dopiero...

Mieszkańcy skarżą się na uciążliwości, jakie stwarza...

Kościół

Mieszkańcy skarżą się na uciążliwości, jakie stwarza...

Ksiądz, który skrytykował dr Jagielską usłyszał...

Wiadomości

Ksiądz, który skrytykował dr Jagielską usłyszał...

Nowenna do Miłosierdzia Bożego

Wiara

Nowenna do Miłosierdzia Bożego

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Skandal! Zatrzymano księdza, który skrytykował dr...

Wiadomości

Skandal! Zatrzymano księdza, który skrytykował dr...

Papież wydał dyspozycję na temat swojego pochówku

Kościół

Papież wydał dyspozycję na temat swojego pochówku

Co z postem w Wielką Sobotę?

Wiara

Co z postem w Wielką Sobotę?

Watykan/ Komunikat: Znana przyczyna śmierci papieża

Kościół

Watykan/ Komunikat: Znana przyczyna śmierci papieża