Reklama

Kościół

Teologia – dlaczego warto?

Mirosław Wiśniewski/Archiwum AKW

O tym, że życie bez Boga nie smakuje pełnią, a studia teologiczne mogą być nie tylko zdobywaniem wiedzy, ale też wspaniałą przygodą, z ks. prof. Krzysztofem Pawliną rozmawia Andrzej Tarwid.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Andrzej Tarwid: Rozpoczyna się rekrutacja na nowy rok akademicki. Nie obawia się Ksiądz Rektor, że w związku z działaniami rządu ograniczającymi liczbę lekcji religii w szkołach kandydatów na studia teologii będzie znacznie mniej niż w poprzednich latach?

Ks. prof. Krzysztof Pawlina: To jest możliwe, choć w dłuższej perspektywie trudno udowodnić, że taka zależność musi być prawdziwa. Studiowanie teologii nie jest tym samym co studiowanie katechetyki. Katechetyka to tylko jeden z naszych kierunków edukacji. Poza tym może być i tak, że jeżeli kolejne poczynania rządu będą coraz wyraźniej wymierzone w Kościół, to osób chętnych do studiowania teologii może się pojawić więcej. Uczelnie katolickie staną się bowiem oazami nie tylko nauki, lecz także zdrowego rozsądku i wiedzy nieobarczonej skazą światopoglądowego skrzywienia obecnych czasów.

Ile osób wybierało studiowanie teologii z myślą o nauczaniu religii w szkole?

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W skali wszystkich naszych kierunków to mogła być jedna czwarta część studentów.

A jakie motywacje przyświecały pozostałym trzem czwartym?

Reklama

Nie każdy, kto studiuje biologię, anglistykę czy astronomię, robi to z myślą o pracy nauczyciela. Podobnie jest z teologią. Wiele osób po prostu interesuje się religią, wiarą, relacjami w Kościele. Zdobytą wiedzę można wykorzystać w innych zawodach, np. dziennikarza, publicysty, pisarza, artysty, lidera w jakiejkolwiek instytucji. Na naszej uczelni można bowiem zdobywać kompetencje nie tylko naukowe, ale też społeczne, osobiste czy ogólnorozwojowe. Duża część naszych studentów to osoby doświadczone życiowo, z ustabilizowanymi: rodziną, pracą zawodową, pozycją społeczną. Przychodzą do nas, bo szukają czegoś więcej – szukają zrozumienia i sensu w tym wszystkim, co otacza człowieka i co delikatnie dobija się od spodu serca.

Różne motywacje, więc szeroka oferta. Ale czy da się nakreślić wspólny profil studenta teologii?

Jak już wspomniałem, wspólnym elementem łączącym naszych studentów jest chęć poszukiwania czegoś więcej. Czasem, zwłaszcza na początku studiów, nie zawsze jesteśmy w stanie sprecyzować cel naszych dążeń. Po prostu: czujemy, że obecne życie nam nie wystarcza, że jest coś więcej – Ktoś większy, kto może udzielić nam odpowiedzi na niezaspokojone egzystencjalne pytania. Inne rzeczy nas różnią. Mamy studentów w wieku od 20 do 70 lat. Mamy osoby po studiach, czasem z doktoratami lub profesurą, ale szukające jeszcze mądrości w nauce Biblii i Kościoła. Mamy przedsiębiorców i pracowników. Przy okazji studiów tworzy się bardzo ciekawa sieć relacji i kontaktów. Niektórzy z absolwentów przyjeżdżają chętnie na coroczne spotkania, by odświeżyć sobie klimat uczelni i spotkać dawnych przyjaciół.

W Polsce część osób odchodzi od wiary, ale ci, którzy są w Kościele lub się nawracają, pragną stałego pogłębiania wiary. W jaki sposób AKW pomaga w sprostaniu temu wyzwaniu?

Reklama

Obok studiów akademickich oferujemy wiele kursów i studiów podyplomowych poświęconych różnym aspektom życia: Biblii, liturgii, małżeństwu i rodzinie, dylematom społecznym i teologicznym, sztuce i muzyce kościelnej, umiejętności bycia liderem itp. Każdy może wybrać dziedzinę, którą jest szczególnie zainteresowany i którą chciałby osobiście rozwijać.

Na poziomie parafii jedną z odpowiedzi na oczekiwania wiernych są dodatkowe katechezy. Jakich dodatkowych umiejętności one wymagają?

Katechezy parafialne odbywają się w polskich diecezjach od wielu lat, w formie ogólnych spotkań w parafii bądź w ramach katolickich wspólnot. Mamy w Kościele wiele osób charyzmatycznych i zaangażowanych. To dzieło Ducha Świętego. Staramy się takim osobom pomagać, zwiększając nieco ich kompetencje teologiczne i pomagając im uzyskiwać inne umiejętności związane z przekazywaniem wiary.

A co konkretnie oferujecie?

Szkoła Duszpasterzy Młodzieży to propozycja dla księży i sióstr zakonnych pracujących z młodymi ludźmi. To 2-letnie studium z przewagą formy warsztatowej. Doświadczenie pokazuje, że jest to bardzo pomocne studium psychologiczno-duchowe przygotowujące do pracy z młodzieżą. Nowe formy pracy, budowanie relacji i umiejętność wspierania, inspirowania kreatywności – to wszystko jest bardzo potrzebne młodym uczącym się żyć.

Propozycją dla świeckich jest natomiast Akademia Przywództwa – studia podyplomowe, również z nastawieniem warsztatowym. Przygotowują one do bycia liderem grupy. Dla rozwoju duchowego proponujemy Akademię Duchowości. To studium wprowadzające w trzy płaszczyzny: w życie Boga, w osobiste życie i w relacje z innymi.

Reklama

W mediach społecznościowych jest coraz więcej youtuberów, którzy ciekawie mówią o własnej wierze. Kiedy jednak przechodzą np. do spraw doktrynalnych, nierzadko ocierają się o herezję. Ma Ksiądz Rektor pomysł, jak pomóc youtuberom, a jednocześnie ochronić odbiorców?

Taka sytuacja to nic nowego. Mówiąc językiem biblijnym – pszenica i kąkol będą rosły razem do końca świata. Musimy nauczyć się mądrze rozróżniać i podążać za prawdziwym objawianiem. Dla zainteresowanych poznaniem lub pogłębianiem wiedzy na temat nauczania Kościoła mamy projekt Teologia dla zabieganych, w ramach którego w ciągu czterech semestrów można poznać odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania związane z Biblią, fundamentami wiary i chrześcijańskim stylem życia we współczesnym świecie.

Sama uczelnia już dawno wkroczyła do internetu. Od kilku lat proponujemy cykl wykładów zatytułowany „Duchowość dla Warszawy” czy bardziej naukowy cykl „Pro Tempore. Dialog nauk”. Raczkujemy także z kanałem historycznym i innymi publikacjami.

W dorobku naukowym ma Ksiądz Profesor m.in. publikacje o zmianach postaw wśród wierzących, głównie wśród młodzieży. Na koniec zapytam: na co zwracać uwagę w domach oraz co i jak mówić w parafiach, aby młode pokolenie chciało w przyszłości studiować teologię?

Rodzina wyposaża na życie. Dotyczy to zarówno kultury osobistej, edukacji, jak i wiary. Warto jednak pamiętać, że młody człowiek w pewnym momencie życia sam chce decydować o pewnych sprawach. Jedni kontynuują to wyposażenie rodziny, a inni odrzucają. Bardzo ważne jest towarzyszenie w takich momentach młodemu człowiekowi. Nie narzucanie mu swoich decyzji, nie negowanie, ale towarzyszenie i w ten sposób otwieranie przed nim horyzontu możliwości oraz konsekwencji wyborów. Na tym horyzoncie znajduje się też propozycja życia duchowego. Trzeba o niej mówić młodym ludziom przy wyborze drogi życiowej, uczelni, zawodu, aby nie zubożyć ich potrzeb przez ograniczenie wszystkiego do rzeczy wymiernych i utylitarnych. Życie bez Boga nie smakuje pełnią. Akademia Katolicka proponuje teologię jako drugi kierunek studiów albo też studia dla ludzi już pracujących. Z doświadczenia widzę, jak pięknie to harmonizuje. Owszem, to duży wysiłek, ale być zanurzonym w sprawy tego świata i oddychać innym – duchowym, to wielka przygoda. I do takiej przygody zapraszam.

Ks. prof. Krzysztof Pawlina - rektor Akademii Katolickiej w Warszawie, publicysta Niedzieli

Podziel się:

Oceń:

2025-05-27 14:43

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Rosja: teologia dyscypliną naukową

chableproductions-Foter.com-CC-BY-NC-ND2

Teologia, którą jeszcze przed kilku dekadami sowieckie encyklopedie określały jako „reakcyjną pseudonaukę”, doczekała się nareszcie w Rosji oficjalnego uznania za dyscyplinę wiedzy, z której można nawet uzyskać doktorat.

Więcej ...

Droga do szczęścia

2025-06-30 18:51

Niedziela Ogólnopolska 27/2025, str. 22

Adobe Stock

Kiedy szukamy szczęścia i radości, myślimy sobie, że zdobędziemy je przez posiadanie. Im więcej rzeczy wokół siebie zgromadzimy, im więcej nieruchomości nabędziemy, im więcej znajomych będziemy mieć, im więcej różnych bodźców będzie docierać do nas z zewnątrz – tym więcej szczęścia i radości dla nas. Sami jednak wiemy, że po chwilowych radościach często przychodzi gorycz pustki, gorycz rozczarowań. Wyobrażaliśmy sobie, że coś, na co czekaliśmy, przyniesie nam wiele satysfakcji, a okazuje się, że znowu daliśmy się nabrać.

Więcej ...

Bp Przyborek w Markowej: gościnność Rodziny Ulmów rodziła się z Chleba Życia

2025-07-06 17:09
Błogosławiona rodzina kierowała się w życiu zasadą miłości Boga i bliźniego

www.ulmowie.pl

Błogosławiona rodzina kierowała się w życiu zasadą miłości Boga i bliźniego

W Markowej trwa Święto bł. Rodziny Ulmów, związane z przypadającym jutro wspomnieniem liturgicznym „Samarytan z Markowej”. Uroczystej Mszy św. w niedzielę w miejscowym kościele przewodniczył bp Piotr Przyborek, biskup pomocniczy archidiecezji gdańskiej, przewodniczący Rady KEP ds. Turystyki i Pielgrzymek oraz członek Rady ds. Rodziny. W homilii podkreślił, że ujęła go gościnność Ulmów, która nie pozostawiała nikogo głodnym, mimo że niewiele mieli. Jak podkreślił, taka postawa rodzi się z karmienia się Chlebem Życia, czyli komunią św.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Jezus stawia dzisiaj ważne i ciągle aktualne pytanie: Czy...

Wiara

Jezus stawia dzisiaj ważne i ciągle aktualne pytanie: Czy...

Watykan: zmiany w nuncjaturach, w tym w Warszawie

Kościół

Watykan: zmiany w nuncjaturach, w tym w Warszawie

Proboszczem parafii, gdzie będzie wypoczywał papież...

Leon XIV

Proboszczem parafii, gdzie będzie wypoczywał papież...

Rozważania na niedzielę: Dlaczego chcą osłabić...

Wiara

Rozważania na niedzielę: Dlaczego chcą osłabić...

Rodzice mogą iść do sądu. Jak szkolne świadectwo bez...

Wiadomości

Rodzice mogą iść do sądu. Jak szkolne świadectwo bez...

Jest orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego ws. lekcji...

Wiadomości

Jest orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego ws. lekcji...

Najwyższy pomnik Jana Pawła II na świecie zdewastowany

Kościół

Najwyższy pomnik Jana Pawła II na świecie zdewastowany

Czechy: biskup częściowo znosi obowiązek uczestnictwa w...

Kościół

Czechy: biskup częściowo znosi obowiązek uczestnictwa w...

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Wiara

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa