Reklama

Święci i błogosławieni

Franciszkanie otworzyli relikwiarz bł. Jolenty zmarłej w 1304 r.

Romuald Wróblewski/pl.wikipedia.org

Gnieźnieńscy franciszkanie otworzyli znajdujący się w ich kościele relikwiarz bł. Jolenty – żony księcia Bolesława Pobożnego i siostry św. Kingi. Celem było pobranie cząstek relikwii, o które proszą wspólnoty zakonne i parafialne z Polski i z zagranicy.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Otwarcie relikwiarza miało miejsce 2 września w kapitularzu gnieźnieńskiego klasztoru franciszkanów, w obecności specjalnej komisji powołanej przez Prymasa Polski abp. Wojciecha Polaka. Świadkami wydarzenia byli także m.in. prowincjał gdańskiej prowincji franciszkanów o. Jan Maciejowski OFMConv. oraz chirurg dr Wojciech Kozłowski, który wydzielił cząstki kości błogosławionej dla starających się o nie parafii. Jak mówi o. Jacek Korsak OFMConv., proboszcz i gwardian gnieźnieńskiego klasztoru franciszkanów, w ostatnim czasie jest ich coraz więcej.

„Mam trzydzieści próśb o relikwie bł. Jolenty. Zwracają się o nie klasztory franciszkańskie, siostry klaryski, zgromadzenia żeńskie i parafie, tak z Polski, jak i z zagranicy. Cieszymy się, że kult naszej błogosławionej wzrasta i się rozprzestrzenia. Do tej pory była czczona głównie w Gnieźnie i archidiecezji gnieźnieńskiej, której patronuje” – wyjaśnia o. Korsak.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Zainteresowanie bł. Jolentą ciszy też o. Jana Maciejowskiego OFMConv. „Przypominają mi się słowa św. Jana Pawła II, który mówił, że święci nie przemijają. Zapotrzebowanie na świętych, ich świadectwo, ich przykład jest zawsze duże i bardzo potrzebne. Błogosławiona Jolenta czczona przez tyle wieków w Gnieźnie zyskała sobie sławę nie tylko jako żona księcia, ale przede wszystkim jako kobieta gorliwie oddana Bogu” – dodał o. Maciejowski.

Otwarcie relikwiarza poprzedziła krótka modlitwa, odczytanie zgody abp. Wojciecha Polaka oraz złożenie przysięgi przez członków komisji. Po zdjęciu wieka zewnętrznego, pozłacanego relikwiarza, który niebawem poddany zostanie renowacji, stwierdzono nienaruszony stan szczątków od czasu ostatniej translacji, która miała miejsce 18 marca 1958 r. z polecenia kard. Stefana Wyszyńskiego. Wcześniej relikwiarz był otwierany w XIX wieku, po beatyfikacji bł. Jolenty.

W wewnętrznej trumnie stwierdzono obecność części kośćca bł. Jolenty oraz jej czaszkę przesłoniętą fragmentami zakonnego czepka i welonu. Ponadto odnaleziono m.in. fragment zakonnego płaszcza, czarny szkaplerz oraz lniany woreczek z cząstkami kości, z których wydzielono relikwie dla parafii i wspólnot. Po zakończeniu wszystkich czynności i spisaniu protokołu trumnę zalakowano pieczęcią prowincji gdańskiej i opatrzono barwami narodowymi Polski i Węgier, gdzie błogosławiona się urodziła. Teraz w klasztorze franciszkanów trumna z jej relikwiami czekać będzie na zakończenie renowacji zewnętrznego relikwiarza, w którym powróci do kościoła.

Reklama

Bł. Jolenta urodziła się około 1244 r. w Ostrzyhomiu. Byłą córką węgierskiego króla Beli IV i siostrą św. Kingi, na której dworze się wychowała. W 1256 r., mając zaledwie 17 lat, poślubiła księcia kaliskiego Bolesława Pobożnego. Była wzorową żoną i matką trojga córek: Elżbiety (późniejszej żony Henryka Grubego, księcia legnickiego), Jadwigi (późniejszej żony króla Władysława Łokietka) oraz Anny (późniejszej klaryski w Gnieźnie). Swoją postawą wywierała ogromny wpływ na otoczenie. Uczestniczyła w pobożnych i licznych fundacjach swojego męża. Z oddaniem opiekowała się też biednymi i chorymi.

Po śmierci Bolesława Pobożnego w 1279 r. wstąpiła do klarysek, z którymi już wcześniej utrzymywała kontakty. Na początku przebywała wraz z Kingą w klasztorze w Starym Sączu. W 1283 r. lub raczej po śmierci Kingi, która nastąpiła w 1292 r., przeniosła się do klasztoru klarysek w Gnieźnie. Mimo wysokiego urodzenia i dostojnego wieku, pełniła funkcje służebne. Miała zajmować bardzo ciasną celę, przylegającą do schodów i znajdującą się blisko kuchni. Ze źródeł hagiograficznych dowiadujemy się, że błogosławiona oddawała się kontemplacji tajemnic pasyjnych.

O Jolencie, jako mistyczce mówi stare podanie, że podczas medytacji dostąpiła wizji oblanego blaskiem Jezusa ubiczowanego, przywiązanego do słupa. Ten aspekt życia Jolenty znajdujemy na obrazie i rzeźbie w poświęconej jej kaplicy w kościele franciszkanów w Gnieźnie. Zmarła w opinii świętości 17 czerwca 1304 r. w Gnieźnie. Została beatyfikowana przez papieża Leona XII w 1827 r.

Podziel się:

Oceń:

2015-09-03 08:22

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Trudna droga do świętości

www.modlitwa-litania.pl

Więcej ...

Złoty Krzyż Zasługi dla włoskiej dziennikarki i kierownika sekcji polskiej Vatican News

2024-05-03 13:58

Włodzimierz Rędzioch/Niedziela

Ze wzruszeniem przyjąłem wraz z Manuelą Tulli, dziennikarką ANSA, odznaczenie Pana Prezydenta RP za upowszechnianie wiedzy o Polakach ratujących Żydów na arenie międzynarodowej – tak decyzję prezydenta Andrzeja Dudy o przyznaniu odznaczenia skomentował ks. Paweł Rytel-Andrianik kierujący polską sekcją mediów watykańskich. Uroczystość odbyła się w czwartek 2 maja wieczorem w Ambasadzie RP przy Stolicy Apostolskiej.

Więcej ...

NIECH MIŁOŚĆ DO MARYI BĘDZIE SPRAWDZIANEM POLSKIEGO DUCHA.

2024-05-03 23:18

Karol Porwich / Niedziela

- Maryja Królowa Polski, to tytuł, którym określił Bogarodzicę 1 kwietnia 1656 r. król Jan Kazimierz podczas ślubów lwowskich, by dramatyczne wówczas losy Ojczyzny i Kościoła powierzyć jej macierzyńskiej opiece, przypomniał na rozpoczęcie wieczornej Mszy św. w intencji archidiecezji częstochowskiej o. Samuel Pacholski, przeor Jasnej Góry. Wieczorna Eucharystia pod przewodnictwem abp Wacława Depo, metropolity częstochowskiego oraz Apel Jasnogórski z udziałem Wojska Polskiego zwieńczyły uroczystości trzeciomajowe na Jasnej Górze. Towarzyszyła im szczególna modlitwa o pokój oraz w intencji Ojczyzny.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

Jasna Góra

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

#PodcastUmajony (odcinek 3.): Sama tego chciała

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 3.): Sama tego chciała

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania