Historia parafii w Jastrzębiej Górze (arch. gdańska) rozpoczęła się w 1924 r., gdy do niewielkiej wioski rybackiej przybyli księża jezuici, nabyli mały dom przy ul. Kaszubskiej i dobudowali do niego drewnianą kaplicę, która zaczęła służyć mieszkańcom jako kaplica św. Andrzeja Boboli. W 1985 r. bp Marian Przykucki dokonał poświęcenia i wmurowania kamienia węgielnego pod budowę kościoła i ogłosił nowego patrona parafii – św. Ignacego Loyolę; parafia ma więc za patronów dwóch świętych jezuitów: założyciela zakonu św. Ignacego Loyolę oraz męczennika i patrona Polski św. Andrzeja Bobolę.
Kościół znajduje się 300 m od bałtyckiej plaży, a w Roku Jubileuszowym 2025 można w nim uzyskać odpust zupełny, ponieważ jest kościołem jubileuszowym. Obraz założyciela zakonu jezuitów datowany jest na 1850 r. i znajduje się w głównym ołtarzu. Przywieziony został z Bydgoszczy po zniszczeniu przez wojska niemieckie bydgoskiej świątyni w 1939 r. Szczególną uwagę w kościele zwraca tabernakulum zaprojektowane w 2000 r. przez Wiesława Darocha, które przedstawia pękniętą hostię, z której wypływa krew.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Reklama
Od 2 lat w świątyni istnieje kaplica wieczystej adoracji. Turyści wypoczywający w Jastrzębiej Górze i okolicach mogą skorzystać ze spotkań ze św. Ignacym w formie medytacji i rekolekcji. „Medytacja, kontemplacja, rozmyślanie i rozeznawanie duchowe to skuteczne elementy odnalezienia drogi życiowej i spotkania z Bogiem. Możesz przyjechać w dowolnym terminie na kilka dni indywidualnego skupienia lub możesz dołączyć się do innych i przeżyć rekolekcje grupowo” – zachęcają jezuici.
Dużym zainteresowaniem cieszą się odbywające się w kościele koncerty w ramach organizowanego od kilkunastu lat Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego „Słowo i muzyka u jezuitów”, dedykowanego pamięci Krzysztofa Pendereckiego.
W każdą sobotę lipca i sierpnia w parafii sprawowane jest nabożeństwo AMDG („Ad maiorem Dei gloriam”, czyli: „Na większą chwałę Bożą” – dewiza jezuitów) do św. Ignacego Loyoli, patrona kościoła, parafii i kobiet w ciąży. W tym czasie odbywają się także błogosławieństwo kobiet w ciąży i modlitwa o szczęśliwy poród. Tuż obok parafii mieści się Dom wypoczynkowy św. Ignacego. Można w nim zarezerwować noclegi, porozmawiać z zakonnikami, skorzystać z porad kierownika duchowego oraz z biblioteki i czytelni. Są też kawiarenka oraz dwie kaplice. /i.c.