Reklama

Niedziela Legnicka

II Krzeszowska Noc Wszystkich Świętych

Przemysław Groński

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Noc, dzieląca ostatni dzień października i pierwszy listopada, w wielu kulturach miała i ma wymiar ponadprzeciętny. Za oceanem króluje kult śmierci w postaci Halloween (przedostający się w postaci komercyjnej również w Europie), Słowianie łączyli się ze zmarłymi przez „Dziady”, a dla chrześcijan jest to dzień radosny - wspomnienie Wszystkich Świętych, naszych orędowników, którzy oglądają Boga już nie jakby w zwierciadle, niejasno, lecz oglądają Go twarzą w twarz (1 Kor 13, 12). To radosne świętowanie już po raz drugi odbyło się w Sanktuarium w Krzeszowie.

W sobotę wieczorem w Mauzoleum Piastów rozbłysło światło. Przy ołtarzu Wszystkich Świętych stanęli krzeszowscy duchowni, aby odprawić wieczorną Eucharystię. Doskonała akustyka, blask świec podkreślający postaci z obrazów Feliksa Antoniego Schefflera.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Zobacz zdjęcia: II Krzeszowska Noc Wszystkich Świętych

Natomiast o godz. 20 w bazylice maryjnej rozpoczęła się procesja z relikwiami świętych. W pochodzie szła młodzież i cystersi, niosący w swych dłoniach relikwiarze. W nich, oprócz świętych cysterskich czy benedyktyńskich, ukryto doczesne szczątki nawet apostołów - św. Tomasza, św. Szymona czy św. Judy Tadeusza.

Na wiernych spoglądał również orszak cysterskich świętych i błogosławionych, których postaci ujęte zostały we freskach kopuły bazyliki. Pośród nich króluje Chrystus, który powstał się ze swojego tronu, aby przywitać nadchodzącą duszę: Powstań i przyjdź przyjaciółko moja! (Pnp 2, 10). Krzeszowscy zakonnicy byli przekonani, że moment śmierci to nie chwila smutku i tragedii. To radosny dzień spotkania Oblubieńca i Oblubienicy - Chrystusa i ludzkiej duszy w niebiańskim Jeruzalem. Jak napisał św. Bernard z Clairvaux: Oblubienica wprowadzona do ogrodu Oblubieńca, zrywa jabłka z drzewa życia. Mają smak chleba niebiańskiego i barwę krwi Chrystusowej. Oblubienica widzi unicestwienie śmierci i klęskę sprawy śmierci; widzi więźniów wyprowadzonych z otchłani na ziemię, z ziemi ku niebiosom, ,,aby na imię Jezusa zgięło się każde kolano istot niebieskich i ziemskich, i podziemnych” (Flp 4, 10).

Reklama

W trakcie litanii do Wszystkich Świętych ks. Mateusz Rycek wraz z asystą ministrantów wędrowali od ołtarza do ołtarza, aby wonnym kadziłem wyrazić symboliczny znak naszej wspólnej modlitwy, którą razem ze świętymi zanosimy do Boga.

O g. 21 rozpoczęła się inscenizacja pogrzebu cysterskiego. Zgasły światła, a w nawie głównej pojawili się mnisi w biało - czarnych habitach. Dzierżąc w swych dłoniach świece, skierowali kroki ku kaplicy św. Franciszka Ksawerego, gdzie na katafalku spoczywała trumna ich współbrata. Świątynia wypełniła się chorałem gregoriańskim, a żałobna procesja wędrowała ku stallom. Gdy cystersi zniknęli w mroku, rozbłysło światło ekranu, na którym wyświetlono film, nakręcony w krzeszowskich podziemiach.

Ostatnim punktem nocy Wszystkich Świętych była gra terenowa na obszarze sanktuarium, w której wzięła udział zaskakująco duża liczba uczestników. W wybranych kaplicach ukryto wierszowane wskazówki i skróty biblijne, które prowadziły do ukrytych nagród.

II noc Wszystkich Świętych miała uświadomić, że pierwszy dzień listopada to święto życia i tych, którzy opuścili ziemię, rodząc się dla nieba, aby zjednoczyć się z miłującym Bogiem.

Podziel się:

Oceń:

2015-11-03 10:56

Wybrane dla Ciebie

Kiedy żyjemy według Ducha Świętego, Bóg jest uwielbiony w nas i przez nas

Adobe Stock

Rozważania do Ewangelii J 15, 26-27; 16, 12-15.

Więcej ...

Bp Andrzej Przybylski: jeśli chcemy mieć pełnię życia, to musimy wdychać Ducha Świetego

2024-05-18 08:32

Karol Porwich/Niedziela

Każda niedziela, każda niedzielna Eucharystia niesie ze sobą przygotowany przez Kościół do rozważań fragment Pisma Świętego – odpowiednio dobrane czytania ze Starego i Nowego Testamentu. Teksty czytań na kolejne niedziele w rozmowie z Aleksandrą Mieczyńską rozważa bp Andrzej Przybylski.

Więcej ...

Działacze Opozycji Antykomunistycznej i Osoby Represjonowane pielgrzymowali do Rokitna

2024-05-20 11:38
W pielgrzymce do Rokitna wzięło udział ok. 200 osób z naszego województwa

Marek Budniak

W pielgrzymce do Rokitna wzięło udział ok. 200 osób z naszego województwa

Działacze opozycji antykomunistycznej i osoby represjonowane z przyczyn politycznych województwa lubuskiego 19 maja odbyli swoją III Pielgrzymkę do Sanktuarium Matki Bożej Cierpliwie Słuchającej w Rokitnie.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Proszę Cię, Panie, o łaskę bycia zawsze świadomym ceny...

Wiara

Proszę Cię, Panie, o łaskę bycia zawsze świadomym ceny...

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe

Kościół

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe "nabożeństwo" z...

Uroczystość Zesłania Ducha Świętego

Kościół

Uroczystość Zesłania Ducha Świętego

#PodcastUmajony (odcinek 20.): Odkurzyłeś już?

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 20.): Odkurzyłeś już?

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Hiobowe wieści dla katechetów

Wiadomości

Hiobowe wieści dla katechetów

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Moc Ducha w Kościele

Wiara

Moc Ducha w Kościele