Reklama

Wiadomości

22. Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom wesprze najmłodszych z Syrii i Iraku

Bożena Sztajner/Niedziela

W pierwszą niedzielę Adwentu, 29 listopada, po raz dwudziesty drugi rozpocznie się Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom, w tym roku realizowane pod hasłem „Głodni Miłosierdzia”. Dzięki prowadzonej od 22 lat akcji na polskich stołach wigilijnych zapłonęło kilkadziesiąt milionów charytatywnych świec, a pomoc otrzymało kilka milionów dzieci z ubogich rodzin. Tegoroczna akcja wesprze dzieci uchodźców z Syrii i Iraku.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Tradycyjnie symbolem ekumenicznej akcji jest świeca, która znajdzie swoje miejsce na wigilijnym stole. Jej płomień jest znakiem solidarności z najbardziej potrzebującymi w Polsce i na świecie.

Dochód ze sprzedaży świec przeznaczony jest na całoroczne dożywianie dzieci w szkołach i świetlicach, a także leczenie i rehabilitację, pomoc edukacyjną oraz letni wypoczynek. Łódzka Caritas przygotowała 65 tys. świec, które od niedzieli dostępne będą w parafiach archidiecezji łódzkiej.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Każdego roku, na milionach stołów wigilijnych płonie świeca Caritas. Dzięki niej w całej Polsce dożywiane są tysiące dzieci w szkołach i świetlicach. Dzieci otrzymują też pomoce edukacyjne, uczestniczą też w różnych formach letniego wypoczynku. Ponadto 10 groszy z każdej świecy przeznaczane jest na pomoc dzieciom z zagranicy. W tym roku wsparciem zostaną objęte dzieci uchodźców z Syrii i Iraku.

Pomoc przekazywana dzieciom realizowana jest najczęściej poprzez świetlice socjoterapeutyczne Caritas, których działa w Polsce 180 oraz przez Parafialne Zespoły Caritas, których działa blisko 5 tys.

Tegoroczna kampania po raz szesnasty ma charakter ekumeniczny. Obok Caritas uczestniczą w niej Diakonia Kościoła Luterańskiego i Reformowanego oraz ELEOS Kościoła Prawosławnego.

Stołeczna inauguracja akcji co roku organizowana jest przez organizację charytatywną innego obrządku. W tym roku odbędzie się ona 29 listopada o godz. 15.00 w Prawosławnej Katedrze Metropolitalnej pw. św. Marii Magdaleny (Al. Solidarności 52).

Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom w Łodzi duchowni różnych wyznań rozpoczną wspólnie 6 grudnia o godz. 17.00 w luterańskim kościele św. Mateusza przy ul. Piotrkowskiej 283. Jednocześnie zapłoną świece Caritas, Diakonii i ELEOS na znak wspólnego działania na rzecz potrzebujących dzieci.

Kulminacja tegorocznej akcji będzie miała miejsce 22 grudnia w Ośrodku Rehabilitacyjno-Edukacyjnym Caritas dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej w Rusinowicach, w którym 22 lata temu zrodziła się idea świecy Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom.

Reklama

Początki Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom sięgają 1993 r. W kilku diecezjach przeprowadzono wówczas pilotażową akcję. Rok później na zebraniu dyrektorów Caritas diecezjalnych w Rusinowicach akcja zyskała wymiar ogólnopolski. Początkowo miała też inną nazwę – „Bożonarodzeniowa Świeca Caritas”. Jej symbolem była świeca z napisem Caritas, która miała stać na wigilijnym stole, przy dodatkowym nakryciu i wyrażać gotowość domowników na przyjęcie Chrystusa w każdym, kto wymaga pomocy. Cały dochód ze sprzedaży świec przeznaczany był na pomoc dzieciom z ubogich rodzin, zwłaszcza na sfinansowanie dożywiania w szkołach.

Inicjatywa spotkała się z wielkim odzewem wiernych. Na zebraniu dyrektorów Caritas diecezjalnych w 1995 r. postanowiono, że projekt będzie kontynuowany pod nazwą "Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom". W promocję zaangażowały się środki społecznego przekazu – krajowe i lokalne.

W 1996 r. w Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom włączyli się harcerze z ZHP prowadzący w Polsce akcję przekazywania Betlejemskiego Światła Pokoju. Światło zapalane w grocie Narodzenia Pańskiego, a wraz z nim wigilijna świeca Caritas, docierała m.in. do Prymasa Polski, Prezesa Rady Ministrów, Prezydenta RP, Sejmu i Senatu.

Rok jubileuszowy 2000 to pierwsze ekumeniczne WDPD z udziałem Kościoła Prawosławnego i Ewangelicko-Augsburskiego w RP.

Od 2011 r. patronat honorowy nad akcją obejmuje Rzecznik Praw Dziecka RP.

Tegoroczną akcję wspierają osoby znane z życia publicznego i artystycznego, m.in. przewodniczący Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki, Andrzej Grabowski, Dorota Chotecka-Pazura, Marcin Kwaśny.

Podziel się:

Oceń:

2015-11-24 13:36

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Przy świątecznym stole słowa

BOŻENA SZTAJNER

Więcej ...

Papież apeluje o odwagę podejmowania dialogu, prowadzącego do położenia kresu wojnom

2024-05-19 12:53

PAP/EPA/CLAUDIO PERI

Niech Duch Święty da rządzącym odwagę do podejmowania gestów dialogu, które prowadziłyby do położenia kresu wojnom - prosił papież Franciszek po odmówieniu modlitwy Regina Caeli. - Moje myśli kierują się szczególnie do miasta Charków, które ucierpiało z powodu ataku przed dwoma dniami - dodał Ojciec Święty.

Więcej ...

Francja: ponad 300 kleryków weźmie udział w turnieju piłkarskim

2024-05-19 16:09

Adobe Stock

Wielki turniej piłki nożnej, z udziałem ponad 300 kleryków za całej Francji, rozpocznie się 25 maja w Évron, w departamencie Mayenne, w Kraju Loary. Uczestniczyć w nim będzie niemal połowa spośród około 700 francuskich seminarzystów.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Moc Ducha w Kościele

Wiara

Moc Ducha w Kościele

Bp Andrzej Przybylski: jeśli chcemy mieć pełnie życia,...

Wiara

Bp Andrzej Przybylski: jeśli chcemy mieć pełnie życia,...

Jak działa Duch Święty?

Kościół

Jak działa Duch Święty?

Kiedy żyjemy według Ducha Świętego, Bóg jest...

Wiara

Kiedy żyjemy według Ducha Świętego, Bóg jest...

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Hiobowe wieści dla katechetów

Wiadomości

Hiobowe wieści dla katechetów

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj