Reklama

Polska

Na Jasnej Górze biskupi otrzymali świece jubileuszowe 1050. rocznicy Chrztu Polski

ks. Paweł Rytel-Andrianik

Podczas Apelu Jasnogórskiego na Jasnej Górze, 25 listopada, biskupi polscy uczestniczący w rekolekcjach otrzymali od przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski abp. Stanisława Gądeckiego świece jubileuszowe 1050. rocznicy Chrztu Polski. Przekazanie świec biskupom diecezjalnym jest elementem programu obchodów 1050. rocznicy Chrztu Polski, które rozpoczynają się wraz z nowym rokiem liturgicznym w ostatnią niedzielę listopada.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Podczas Apelu Jasnogórskiego rozważanie poprowadził bp Łukasz Buzun biskup pomocniczy diecezji kaliskiej. Bp Buzun podkreślił m. in., że „przez ołtarz i konfesjonał rozwijamy dar nowego życia w Chrystusie” i przypomniał znaczenie 1050 rocznicy Chrztu Polski - Nasz naród stał się narodem o nowych perspektywach doczesnych i wiecznych. Chrzest był u podstaw zmiany tej ziemi, naszej Ojczyzny – mówił bp Buzun.

Zobacz zdjęcia: Biskupi otrzymali świece jubileuszowe 1050. rocznicy Chrztu Polski

Biskup wskazał na to jak ważne jest życie wiarą i nadzieja nieśmiertelności. Podkreślił również, że wielu naszych rodaków zniweczyło łaskę Chrztu, zerwało więź z Bogiem – Łaska Chrztu jest dynamiczna – mówił biskup i dodał, że należy „odnowić w sobie gotowość zainteresowania życiem w bliskości z Bogiem”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

„Chodzi o pełnię komunii z Bogiem, uporządkowanie życia, jego przemianę” – kontynuował biskup pomocniczy z Kalisza i podkreślił znaczenie „doświadczenia ciągle odradzającego się życia”.

Następnie abp Stanisław Gądecki przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski przypomniał, że „Chrzest Polski był wprowadzeniem w nowy świat” – To wydarzenie niesie ze sobą doświadczenie wiary, która przekłada się na postawy moralne widoczne także w życiu gospodarczym, społecznym i kulturalnym – mówił abp Gądecki i dodał, że „świeca jubileuszu 1050. rocznicy Chrztu Polski będzie rozświetlała wymiary społeczne i indywidualne naszego życia”.

Zgromadzeni w kaplicy Matki Bożej biskupi polscy wraz z wiernymi odmówili wspólnie Modlitwę Jubileuszową. Następnie abp Gądecki przekazał świece na ręce abp. Wacława Depo metropolity częstochowskiego i o. Arnolda Chrapkowskiego generała zakonu ojców paulinów.

Obejrzyj film: Świece jubileuszowe dla biskupów

Podczas Apelu Jasnogórskiego biskupi polscy modlili się m. in. o pokój i zaprzestanie prześladowań chrześcijan na świecie.

W modlitwie wzięli udział m. in. Ojcowie Paulini z o. Marianem Waligórą, przeorem Jasnej Góry, również klerycy Wyższego Seminarium Duchownego w Częstochowie, którzy trzymali świece jubileuszowe, przekazane następnie biskupom diecezjalnym.

Reklama

Na zakończenie modlitwy wszyscy biskupi udzielili błogosławieństwa narodowi polskiemu od tronu Jasnogórskiej Królowej Polski.

W sobotę wieczorem 28 listopada, podczas modlitwy w kościołach katedralnych, kiedy biskupi zainaugurują diecezjalne obchody 1050-lecia Chrztu Polski, nastąpi zapalenie i błogosławieństwo płomienia świec. Hierarchowie przekażą świece delegacjom z poszczególnych parafii. Znajdą się one we wszystkich polskich świątyniach, stając się znakiem obchodzonego jubileuszu – informuje Biuro Prasowe KEP.

Podziel się:

Oceń:

2015-11-25 22:50

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Biskupi Europy wzywają do przemyślenia ludzkich postaw, aby uniknąć klęsk zagrażających planecie

andreas160578/pixabay.com

Mieszkańcy Europy muszą przemyśleć swoje przyzwyczajenia i postawy, aby uniknąć różnych katastrof, ku którym zmierza nasza planeta na skutek trwających na niej wojen i kryzysów. Z takim apelem zwróciła się Rady Konferencji Biskupich Europy (CCEE) w przesłaniu datowanym 16 lipca a ogłoszonym 20 sierpnia z okazji zbliżającego się Światowego Dnia Modlitw o Ochronę Dzieła Stworzenia 1 września oraz obchodzonego do 4 października „Czasu Stworzenia”. Dokument podpisał arcybiskup Szkodry i Pultu Angelo Massafra OFM, przewodniczący Albańskiej Konferencji Biskupiej, członek Komisji CCEE ds. Duszpasterstwa Społecznego.

Więcej ...

Boże Ciało - uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa

Bożena Sztajner

Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, Boże Ciało jest jednym z głównych świąt obchodzonych w Kościele katolickim. Choć świadomość niezwykłego cudu przemiany konsekrowanego chleba i wina w rzeczywiste Ciało i Krew Chrystusa towarzyszyła wiernym od początku chrześcijaństwa, jednak trzeba było czekać aż dziesięć stuleci zanim zewnętrzne przejawy tego kultu powstały i zadomowiły się w Kościele katolickim.

Więcej ...

Biskupi na Boże Ciało: wartość Eucharystii, jedność, prawo do publicznego wyrażania wiary

2024-05-30 21:50

Karol Porwich / Niedziela

Znaczenie Eucharystii, uczestnictwo we Mszy świętej, świadectwo wiary, konieczność ewangelizacji, ale także kwestie społeczne takie jak prawo do publicznego wyznawania wiary, miejsce symboli religijnych w przestrzeni publicznej, religia w szkołach czy aborcja były tematem kazań polskich biskupów na uroczystość Bożego Ciała.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

W których diecezjach jest dyspensa w piątek po Bożym...

Kościół

W których diecezjach jest dyspensa w piątek po Bożym...

Boże Ciało - 10 faktów, o których nie wiesz

Kościół

Boże Ciało - 10 faktów, o których nie wiesz

Jak doszło do ustanowienia święta Bożego Ciała?

Święta i uroczystości

Jak doszło do ustanowienia święta Bożego Ciała?

Znaczenie Bożego Ciała i nadużycia w procesji...

Kościół

Znaczenie Bożego Ciała i nadużycia w procesji...

Mecenas Wąsowski: ks. Olszewski prosił, abym Wam to...

Kościół

Mecenas Wąsowski: ks. Olszewski prosił, abym Wam to...

Dekrety rozdane

Aspekty

Dekrety rozdane

Ida Nowakowska: Chcę być jak moja Mama!

Wiara

Ida Nowakowska: Chcę być jak moja Mama!

„Stanowczy sprzeciw wobec działań MEN” -...

Kościół

„Stanowczy sprzeciw wobec działań MEN” -...

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania