Reklama

Franciszek

Kenia: Franciszek odprawił swą pierwszą Mszę św. w Afryce

Grzegorz Gałązka

Niech Bóg pobłogosławi wszystkich mieszkańców Kenii swoim pokojem - powiedział Franciszek podczas Mszy św. na kampusie uniwersyteckim w Nairobi. W homilii papież przypomniał znaczenie darów, jakie każdy katolik otrzymuje w sakramentach. - Potrzebujemy tych darów łaski! Świat potrzebuje tych darów! Kenia potrzebuje tych darów! Są to dary, którymi Bóg w swojej opatrzności czyni was zdolnymi do wnoszenia jako ludzie wiary swego wkładu w budowę waszej ojczyzny w zgodzie obywatelskiej i braterskiej solidarności - powiedział Ojciec Święty. Mimo ulewnego deszczu w Mszy św. wzięły udział setki tysięcy Kenijczyków. Była to pierwsza Eucharystia odprawiona w czasie pierwszej podróży Franciszka na Czarny Ląd.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

We Mszy uczestniczyli przedstawiciele wszystkich parafii kraju, którzy przyjechali do stolicy 4 tys. autokarów. Przybyli także katolicy z krajów ościennych, m.in. Tanzanii i Demokratycznej Republiki Konga. Przed ołtarzem w pierwszym rzędzie zasiedli prezydent Kenii Uhuru Kenyatta z małżonką oraz przedstawiciele władz państwowych i lokalnych.

Mszy św. towarzyszyły radosne pieśni i tańce. Przed liturgią papież przejechał przez sektory witany entuzjastycznie przez rzesze wiernych. Większość przybyła na miejsce celebry wczesnym rankiem, aby zająć jak najlepsze miejsca. Msza św. była odprawiana w językach angielskim i suahili. Franciszek homilię wygłosił po włosku, która była następnie tłumaczona na angielski.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W homilii Franciszek nawiązując do słów proroka Izajasza: „Nie bój się: Ja was wybrałem i obiecuję dać wam moje błogosławieństwo” przypomniał, że proroctwo to spełnia się wszędzie tam, gdzie głoszona jest Ewangelia i nowe narody stają się członkami rodziny Bożej, Kościoła. - Dzisiaj się cieszymy, gdyż dokonało się ono na tej ziemi. Poprzez głoszenie Ewangelii, również wy weszliście do wielkiej rodziny chrześcijańskiej - powiedział papież.

Zwrócił uwagę, że społeczeństwo Kenii od dawna jest obdarzone silnym życiem rodzinnym, z głębokim szacunkiem dla mądrości starszych i umiłowaniem dzieci. - Zdrowie każdego społeczeństwa zależy od zdrowia rodzin - podkreślił papież i wskazał na konieczność "wspierania rodzin w ich misji w obrębie społeczeństwa i przyjmowania dzieci jako błogosławieństwa dla naszego świata oraz obrony godności każdego mężczyzny i kobiety, ponieważ wszyscy jesteśmy braćmi i siostrami w jednej rodzinie ludzkiej".

Franciszek wezwał, aby przeciwstawiać się działaniom, które sprzyjają arogancji u mężczyzn, ranią lub pogardzają kobietami i zagrażają życiu niewinnych, którzy się jeszcze nie narodzili. - Jesteśmy wezwani do poszanowania i wspierania siebie nawzajem oraz dotarcia do wszystkich potrzebujących - zaznaczył.

Reklama

Rodziny chrześcijańskie zachęcił, aby "promieniowały miłością Boga i wylewały ożywiającą wodę Jego Ducha". - Jest to szczególnie ważne dzisiaj, ponieważ jesteśmy świadkami postępu nowych pustyń, stworzonych przez kulturę materializmu i obojętności wobec innych - powiedział Ojciec Święty.

Papież przypomniał znaczenie darów, jakie każdy katolik otrzymuje w sakramentach. - W chrzcie prowadzi On nas do wód spokojnych i ożywia naszą duszę; w bierzmowaniu namaszcza nas olejkiem duchowej radości i męstwa; w Eucharystii przygotowuje nam stół, stół swego Ciała i swojej Krwi dla zbawienia świata - powiedział papież i podkreślił: "Potrzebujemy tych darów łaski! Świat potrzebuje tych darów! Kenia potrzebuje tych darów!".

- Są to dary, którymi Bóg w swojej opatrzności, czyni was zdolnymi do wnoszenia, jako ludzie wiary, swego wkładu w budowę waszej ojczyzny w zgodzie obywatelskiej i braterskiej solidarności. Są to zwłaszcza dary, którymi należy się dzielić z młodymi, którzy tutaj, podobnie jak gdzie indziej na tym wielkim kontynencie, są przyszłością społeczeństwa - wyjaśnił Franciszek.

Zwracając się do młodych Kenijczyków, Franciszek powiedział, że "wielkie wartości tradycji afrykańskiej, mądrość i prawda słowa Bożego oraz wielkoduszny idealizm waszej młodości niech was prowadzą w dziele kształtowania społeczeństwa, które byłoby coraz bardziej sprawiedliwe, integrujące i szanujące ludzką godność. Niech wam zawsze leżą na sercu potrzeby ubogich; odrzucajcie to wszystko, co prowadzi do uprzedzeń i dyskryminacji, ponieważ jak wiemy nie są to sprawy Boże".

Franciszek przypomniał, że Jezus powierza każdemu z nas "misyjny mandat", "prosi, byśmy byli uczniami-misjonarzami, mężczyznami i kobietami promieniującymi prawdą, pięknem i mocą Ewangelii przemieniającej życie". - Mężczyznami i kobietami, którzy byliby kanałami łaski Bożej, pozwalającymi, aby Jego miłosierdzie, dobroć i prawda stawały się elementami budowy domu, który trwa mocno. Domu, który byłby ogniskiem, gdzie bracia i siostry żyliby nareszcie w zgodzie i wzajemnym szacunku, w posłuszeństwie woli prawdziwego Boga, który nam ukazał w Jezusie drogę ku tej wolności i do tego pokoju, do którego dążą wszystkie serca - powiedział papież.

Reklama

Mungu awabariki! - Niech was Bóg błogosławi! Mungu abariki Kenii! - Niech Bóg błogosławi Kenię! - wezwał w języku suahili Franciszek.

W modlitwie wiernych po angielsku modlono się za święty Kościół, papieża Franciszka, biskupów, kapłanów zakonników i zakonnice by byli jednością i napełniali wiernych świeckich świętością; w języku suahili za naród kenijski aby Bóg błogosławił i chronił go przed wszelkim złem, a przywódcom politycznym i społecznym pomagał iść drogą sprawiedliwości, pojednania i pokoju, zachować wolność religijną i bezpieczeństwo, doprowadził do ustania nienawiści plemiennej, korupcji, kłótni, przemocy i aborcji; po masajsku modlono się za rodziny, aby były źródłem miłości, miłosierdzia i przebaczenia, cierpliwości i pokory, siły i inspiracji dla młodzieży; w języku oromo za dzieci i młodzież, aby Bóg prowadził ich drogą miłości, dobroci i świętości, pokory i posłuszeństwa, wzbudzał powołania kapłańskie i zakonne i pomagał im uciec przed grzechem i złem, egoizmem oraz odrzucić pokusę przemocy, nieczystości i narkomanii; a w języku turkana za wszystkich, którzy stracili nadzieję, chorych, strapionych, przygnębionych i więźniów by Bóg był siłą dla chorych i pocieszeniem dla pogrążonych w smutku, by pomagał nakarmić i ubrać biednych i głodnych, by ustały prześladowania, by uchodźcy i przesiedleńcy mogli powrócić do swych domów a tym którzy zginęli by dał życie wieczne.

Reklama

Pod koniec liturgii arcybiskup Nairobi kard. John Njue podziękował papieżowi za przyjęcie zaproszenia do odwiedzenia Kenii i za uczynienie z niej pierwszego etapu swej podróży do Afryki. Przypomniał, że Jezus Chrystus powierzył św. Piotrowi zadanie umacniania braci w wierze i pasienia Jego owiec. - Twoja wizyta jest źródłem siły i duchowego umocnienia - zapewnił hierarcha Franciszka, który przybył „jako nauczyciel wiary” i pasterz ukazujący miłość Chrystusa. Podziękował mu za to, że jest nie tylko filarem wiary, ale także punktem odniesienia w ważnych sprawach dotyczących ludzkości.

Wyraził też wdzięczność obecnemu na Mszy prezydentowi Kenii, który nie szczędził wysiłków - we współpracy z Kościołem - by papieska wizyta była sukcesem, osobiście doglądając jej szczegółów. Kilkakrotnie cytował hymn narodowy Kenii, życząc jego słowami, by mieszkańcy kraju żyli w jedności, pokoju i miłości, budując wspólnie naród przez pokojowe współżycie i tolerancję.

W prezencie od papieża arcybiskup Nairobi otrzymał kielich mszalny.

W czasie papieskiej wizyty trwa najwyższy stopień bezpieczeństwa. Pilnuje go ok. 10. tys. policjantów. Rząd zaapelował do mieszkańców, aby się nie obawiali i wychodzili na ulice witać Franciszka.

Jeszcze dzisiaj po południu papież spotka się z duchowieństwem, zakonnikami, zakonnicami i seminarzystami na boisku sportowym szkoły Najświętszej Maryi Panny oraz złoży wizytę w Biurze ONZ.

Podziel się:

Oceń:

2015-11-26 11:22

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Mozambik w oczekiwaniu na Franciszka

Radio Luz El Salvador/facebook

Na kilka godzin przed lądowaniem na lotnisku "gorączka Franciszka" w stolicy Mozambiku sięga zenitu. „Z niecierpliwością czekamy na papieża. Jego pobyt w naszego kraju będzie na pewno punktem kulminacyjnym” – powiedział Nelson Moda, przedstawiciel katolickiej Wspólnoty Sant'Egidio w Mozambiku.

Więcej ...

Maj przy kapliczkach

Karol Porwich/Niedziela

Zdarza się minąć je, nawet jadąc główną drogą, częściej jednak stoją w miejscach zacisznych. Po co stawiano Maryjne kapliczki? Najczęściej żeby podziękować. Albo uczcić Matkę Bożą. Człowiek, który „lubi się z Maryją”, wie, o co chodzi.

Więcej ...

Peregrynacja w Pątnowie

2024-05-09 16:17

Maciej Orman/Niedziela

– Wyciśnij na naszych sercach znak miłości, abyśmy przez Ciebie i w Tobie odnaleźli wierność naszemu Bogu i bliskość z każdym człowiekiem. (...) Pomóż nam pokonywać przeszkody i być silniejszymi od tego, co nam zagraża – tymi słowami ks. Sławomir Kandziora, proboszcz parafii św. Jana Apostoła i Ewangelisty w Pątnowie, 8 maja powitał Maryję w znaku obrazu jasnogórskiego.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Twórca pierwszej reguły

Święci i błogosławieni

Twórca pierwszej reguły

Jezus jest obecny zawsze, gdy oglądamy Go pod postacią...

Wiara

Jezus jest obecny zawsze, gdy oglądamy Go pod postacią...

#PodcastUmajony (odcinek 9.): Odnowa i od nowa

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 9.): Odnowa i od nowa

Abp Galbas: diecezja sosnowiecka jest do obsiania, a nie do...

Kościół

Abp Galbas: diecezja sosnowiecka jest do obsiania, a nie do...

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Zmarł Jacek Zieliński, współtwórca zespołu Skaldowie

Wiadomości

Zmarł Jacek Zieliński, współtwórca zespołu Skaldowie

8 maja - wielkie pompejańskie święto

Kościół

8 maja - wielkie pompejańskie święto