Reklama

Anioł Pański

Franciszek pozdrowił migrantów i uchodźców

Włodzimierz Rędzioch

"Drodzy migranci i uchodźcy, każdy z was niesie w sobie pewną historię, kulturę, cenne wartości; ale niestety często także doświadczenie nędzy, ucisku, strachu. Wasza obecność na tym placu jest znakiem nadziei w Bogu" - powiedział Franciszek podczas modlitwy "Anioł Pański" w Watykanie.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Papież nawiązał do obchodzonego dziś Światowego Dnia Migranta i Uchodźcy, który w kontekście Roku Świętego Miłosierdzia, jest obchodzony także jako Jubileusz Migrantów. "Dlatego z radością pozdrawiam serdecznie obecne tutaj wspólnoty etniczne, przybyłe z różnych rejonów Włoch, szczególne z Lacjum. Drodzy migranci i uchodźcy, każdy z was niesie w sobie pewną historię, kulturę, cenne wartości; ale niestety często także doświadczenie nędzy, ucisku, strachu. Wasza obecność na tym placu jest znakiem nadziei w Bogu. Nie pozwólcie ukraść sobie tej nadziei i radości życia, które wypływają z doświadczenia Bożego miłosierdzia, także dzięki osobom, które was przyjmują i wam pomagają" - powiedział Franciszek i dodał: "Przejście przez Drzwi Święte i Msza św., którą wkrótce będziecie przeżywać, niech napełnią wasze serca pokojem"

Papież podziękował więźniom więzienia Opera, za dar hostii, które przygotowali oni sami, i które zostaną użyte podczas tej celebracji. Na plac św. Piotra przybyło dzisiaj ok. 6 tys. migrantów i uchodźców, którzy znaleźli schronienie we włoskim regionie Lacjum. Przynieśli oni krzyż z wyspy Lampedusa nazywany "Chrystusem Morza Śródziemnego". Został on wykonany z wioseł z łodzi uchodźców przez kubańskiego artystę Alexisa „Kcho” Leyva Machado i podarowany Ojcu Świętemu we wrześniu ub. r. przez prezydenta Kuby Raula Castro podczas wizyty w tym kraju. Monumentalny, liczący 3,40 m długości i 2,75 m szerokości krucyfiks został wystawiony 11 grudnia ub. r. w kościele Świętego Krzyża w Agrygencie, a następnie przeniesiony do parafii na Lampedusie na południe od Sycylii.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Swego "Chrystusa Morza Śródziemnego” Kcho Leyva wykonał z powiązanych na kształt krzyża wioseł z łodzi uchodźczych, a pośrodku umieścił on antyczną figurę cierpiącego Jezusa. Twórca dzieła jest jednym z najbardziej znanych współczesnych artystów kubańskich. W swoich rzeźbach często nawiązuje do morskich podróży i materiałów żeglarskich jako symboli wyspiarskiej i zagrożonej egzystencji. Krzyż z wioseł jest już drugą jego pracą, jaką otrzymał Franciszek. W czasie swego pobytu w Watykanie 10 maja ub.r. prezydent Raúl Castro podarował papieżowi obraz inspirowany słynną wizytą Ojca Świętego na Lampedusie 8 lipca 2013. Obraz przedstawia człowieka modlącego się pod krzyżem sporządzonym z drewna pochodzącego z wraków łodzi, którymi przeprawiali się uchodźcy.

Reklama

Po przejściu przez Drzwi Święte w Bazylice św. Piotra uchodźcy będą uczestniczyli w Mszy św., którą odprawi dla nich przewodniczący papieskiej Rady Migrantów i Podróżujących, kard. Antonio Maria Veglio. Jest jeden z punktów programu Jubileuszu Miłosierdzia, zainaugurowanego przez papieża Franciszka 8 grudnia ub.r.

W obiektach kościelnych we Włoszech żyje obecnie 27 tys. uchodźców. Jest to jedna czwarta wszystkich migrantów i azylantów przebywających we włoskich ośrodkach. W niektórych regionach, np. w Lombardii, nawet co drugi uchodźca mieszka w pomieszczeniach parafii, w klasztorze, czy też innej instytucji katolickiej.

Od września ub. roku ogólna liczba uchodźców we włoskich obiektach kościelnych zwiększyła się o 4 tys. Na początku września papież Franciszek zaapelował, aby w każdej parafii przyjąć przynajmniej jedną rodzinę uchodźców. Według oficjalnych danych, pod koniec grudnia w całym kraju w ośrodkach dla uchodźców przebywało 104 tys. osób.

Podziel się:

Oceń:

2016-01-17 12:36

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Watykan: w niedzielę Franciszek ogłosi pięcioro nowych świętych

Mozaika w łagiewnickim sanktuarium przedstawiająca świętych i błogosławionych

Ks. Krzysztof Hawro

Mozaika w łagiewnickim sanktuarium przedstawiająca świętych i błogosławionych

Pięcioro błogosławionych – z Anglii, Brazylii, Indii, Włoch i Szwajcarii – ogłosi świętymi Franciszek w niedzielę 13 października w Watykanie.

Więcej ...

Matura: bunt i jego konsekwencje lub relacja z drugim człowiekiem - tematy rozprawki

2024-05-07 13:29

PAP/Lech Muszyński

"Bunt i jego konsekwencje dla człowieka" lub "Jak relacja z drugą osobą kształtuje człowieka?" - takie tematy rozprawki do wyboru były - według maturzystów - na egzaminie z języka polskiego na poziomie podstawowym w nowej formule.

Więcej ...

Łódź: Czas matur 2024

2024-05-08 08:30

Piotr Drzewiecki

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Matura: bunt i jego konsekwencje lub relacja z drugim...

Wiadomości

Matura: bunt i jego konsekwencje lub relacja z drugim...

Diecezjalna Komisja Muzyki Kościelnej: w liturgii nie...

Kościół

Diecezjalna Komisja Muzyki Kościelnej: w liturgii nie...

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

8 maja - wielkie pompejańskie święto

Kościół

8 maja - wielkie pompejańskie święto

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...