Reklama

Niedziela Częstochowska

Abp Depo do chorych: cierpienie połączone z krzyżem zawsze ma sens

Ks. Mariusz Frukacz

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

„Miłosierdzie to miłość potężniejsza od wszelkich uwikłań człowieka, także w tajemnicy ran i cierpienia” - mówił w homilii abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, który 11 lutego, w Światowy Dzień Chorego, przewodniczył Mszy św. w archikatedrze Świętej Rodziny w Częstochowie.

Mszę św. z metropolitą częstochowskim koncelebrowali duszpasterze chorych i cierpiących, na czele z ks. Jackiem Marcińcem, duszpasterzem osób niepełnosprawnych w archidiecezji częstochowskiej. We Mszy św. wzięli udział członkowie m. in. Katolickiego Ruchu „Betel”, Rycerze Kolumba, pracownicy Caritas oraz chorzy i cierpiący.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Asystę liturgiczną stanowili alumni Niższego Seminarium Duchownego w Częstochowie.

Zobacz zdjęcia: Dzień Chorego w Częstochowie

Na początku Mszy św. abp Depo podkreślił: „Łączymy się duchowo z Ziemią Świętą, z Nazaretem i za papieżem Franciszkiem łączymy się z każdym bez wyjątku człowiekiem”.

W homilii metropolita częstochowski podkreślił, że „posługujący chorym to słudzy miłości miłosiernej”. Odnosząc się do tajemnicy cierpienia, przypomniał słowa poetki Aliny Paul, która w jednym ze swoich utworów napisała, że „najważniejsza jest wiara, że cierpienie połączone z krzyżem zawsze ma sens”.

Abp Depo przypomniał również, że „czas Wielkiego Postu jest opatrznościowym darem od Boga, jest zaproszeniem do współpracy z łaską i czasem, by odrzucić bezsens życia”.

„Życie człowieka jest darem Bożym i sposobem uczestniczenia w Boskim życiu na czas i wieczność” - kontynuował metropolita częstochowski.

Arcybiskup podkreślił, że „być chrześcijaninem to trwać w radykalnej dyspozycji dla Chrystusa, zanegować samego siebie, aby dźwigać krzyż i iść za Jezusem” - Chociaż istnieje perspektywa utraty życia i cierpienia dla Chrystusa, jednak celem jest zmartwychwstanie - dodał arcybiskup.

Metropolita częstochowski wskazał na Maryję Matkę miłosierdzia, która „jest przewodniczką na drodze kroczenia za Chrystusem”.

Reklama

„Możemy prosić Jezusa miłosiernego, przez wstawiennictwo Maryi, Jego i naszej Matki, aby obdarzył nas wszystkich gotowością służby potrzebującym, a konkretnie naszym braciom i siostrom chorym. Niekiedy posługa ta może być męcząca, ciężka, ale jesteśmy pewni, że Chrystus Pan nie omieszka przeobrazić naszego ludzkiego wysiłku w coś boskiego. My również możemy być rękami, ramionami, sercami, które pomagają Bogu w dokonywaniu cudów, często ukrytych” - cytował arcybiskup słowa papieża Franciszka z Orędzia na Światowy Dzień Chorego.

Jako świadectwo przybliżył abp Depo przykład cierpienia przyjaciela ks. kan. Jana Borończyka - Doświadczony chorobą i cierpieniem udał się na pielgrzymkę ocalenia do Lourdes i wypowiedział słowa „Przyjechałem po cud, ale zgoda, mogę umrzeć” - mówił abp Depo i na zakończenie przypomniał, że „trzeba zaufać Bogu w Jego Planie Opatrzności na wzór Maryi i kontemplować oblicze miłosierne Jej Syna Jezusa Chrystusa”.

Na zakończenie Mszy św. metropolita częstochowski zawierzył chorych i cierpiących Maryi stojącej pod krzyżem Chrystusa i udzielił błogosławieństwa lurdzkiego Najświętszym Sakramentem. Zaapelował również do chorych i cierpiących, aby szczególnie modlili się o dobre owoce jubileuszu 1050. rocznicy Chrztu Polski i Światowych Dni Młodzieży w Krakowie.

Dziękując metropolicie częstochowskiemu Andrzej Kalinowski, założyciel i Katolickiego Ruchu „Betel”, podkreślił, że „chorzy i cierpiący swoimi słabościami ukrytymi i widocznymi są bardzo potrzebni Kościołowi i chcą mu służyć swoją modlitwą, świadectwem i obecnością”.

Metropolita częstochowski poświęcił również dziesięć wózków inwalidzkich, które dla archidiecezji częstochowskiej podarowali Rycerze Kolumba.

Podziel się:

Oceń:

2016-02-11 14:55

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Wiara i miłosierdzie

diecezjasandomierska.pl/Ks. Tomasz Lis

Więcej ...

Święty Atanazy z Aleksandrii

www.fundacjamaximilianum.pl

Więcej ...

Kard. Pizzaballa objął kościół tytularny w Rzymie

2024-05-02 09:52
Pierbattista Pizzaballa OFM

Włodzimierz Rędzioch

Pierbattista Pizzaballa OFM

Łaciński Patriarcha Jerozolimy kard. Pierbattista Pizzaballa objął 1 maja swój kościół tytularny w Rzymie. Ceremonia w kościele Sant'Onofrio (św. Onufrego) miała się odbyć 15 kwietnia, jednak z powodu irańskiego ataku na Izrael kard. Pizzaballa odłożył swoją podróż z Jerozolimy do stolicy Włoch.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

#PodcastUmajony (odcinek 2.): No to trudno

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 2.): No to trudno

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Niedziela Sosnowiecka

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst

Wiara

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst