Reklama

Watykan

Egipt: wielki imam al-Azharu zaproszony do Watykanu w celu wznowienia dialogu z katolikami

Włodzimierz Rędzioch

Szejk Ahmed al-Tajjeb – wielki imam Uniwersytetu al-Azhar w Kairze – został zaproszny do Watykanu, aby oficjalnie wznowić dialog swej uczelni ze Stolicą Apostolską. Zaproszenie to przekazał mu 16 lutego sekretarz Papieskiej Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego biskup-nominat Miguel Ángel Guixot MCCJ, który w towarzystwie nuncjusza apostolskiego w Egipcie abp. Bruno Musaro odwiedził tę najbardziej znaną i wpływową uczelnię islamu sunnickiego na świecie.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

„ Al-Azhar i Stolica Apostolska porozumiały się co do konieczności wspólnego spotkania, aby wyjść z etapu zawieszenia dialogu dwustronnego” – stwierdza wspólne oświadczenie, ogłoszone przez władze uniwersytetu.

W rozmowie z kierownictwem placówki biskup oznajmił, że Stolica Apostolska pragnie przyjąć w Rzymie delegację al-Azharu m.in. po to, aby rozpocząć nowe formy dialogu w służbie pokoju. Potwierdził to w wypowiedzi dla watykańskiej agencji misyjnej Fides sekretarz Papieskiej Rady, podkreślając „ważność naszej współpracy, której ze swej strony nigdy nie przerwaliśmy, oraz jej doniosłość dla dobra wspólnego całej rodziny ludzkiej”. Według niego wielki imam będzie mógł się spotkać w Watykanie z przewodniczącym Rady kard. Jeanem-Louisem Tauranem, a później ich obu przyjmie na audiencji papież. „Nie bez wzruszenia mamy nadzieję, że może to nastąpić wkrótce” – zaznaczył bp Guixot.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Jego zdaniem wznowienie rzeczywistej współpracy między Stolicą Apostolską a al-Azharem nabiera szczególnego znaczenia także w świetle obecnej koniunktury międzynarodowej, naznaczonej konfliktami i wstrząsami, w których wyniku cierpią całe narody. Przywrócenie stosunków wzajemnych „jest na pewno dobrą wiadomością, która w obecnej sytuacji pomoże skierować nasze kroki na drogi pokoju i sprawiedliwości ku lepszemu światu” – oświadczył przedstawiciel watykański. Zwrócił uwagę, że „przywódcy religijni dzięki swej współpracy mogą wnieść ważny wkład” do tego dzieła.

„W tych mrokach, jakie przeżywamy, ważne jest zespolenie sił, zamiarów i działań dla dobra zranionej ludzkości, która tak bardzo potrzebuje uzdrowienia. Wiele osób dobrej woli już wnosi swój wkład do szerzenia tego balsamu, którego wszyscy potrzebujemy” – dodał biskup-nominat. Ujawnił też, że jego spotkanie z wielkim imamem al-Azharu było „serdeczne” a wznowienie współpracy wyraża „pragnienie, podzielane przez papieża Franciszka i imama al-Tajjeba”.

Reklama

Również kierownictwo uniwersytetu zapewniło w komunikacie oficjalnym o „własnej stałej gotowości do współpracy w służbie tego wszystkiego, co sprzyja stabilności i pokojowi”. Zasugerowano przy tym rozpatrywanie wznowienia dialogu w świetle zmieniających się scenariuszy globalnych naszych czasów, naznaczonych również zjawiskiem terroryzmu, który usiłuje usprawiedliwić sam siebie odwoływaniem się do religii.

Regularne spotkania i rozmowy przedstawicieli Watykanu i uczelni kairskiej - zwykle dwa razy w roku - rozpoczęły się jeszcze za pontyfikatu Jana Pawła II po jego wizycie w Egipcie w marcu 2000 r. W styczniu 2011 r. władze uniwersytetu oznajmiły o bezterminowym ich zawieszeniu, uzasadniając to wielokrotnymi wypowiedziami Benedykta XVI, krytycznymi wobec islamu, zwłaszcza po krwawym zamachu na katedrę koptyjską w Kairze 31 grudnia 2010 r. Według przedstawicieli al-Azharu słowa papieża godziły w islam, poza tym obciążał on - niesprawiedliwie, ich zdaniem - muzułmanów odpowiedzialnością za prześladowania na Bliskim Wschodzie wyznawców innych religii.

Podziel się:

Oceń:

2016-02-18 13:40

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Egipt: 27 chrześcijan zabitych w Tanta, 11 w Aleksandrii

Creativa Images/Fotolia.com

Liczba ofiar zamachu w koptyjskim kościele św. Jerzego w mieście Tanta, na północ od Kairu wzrosła do 27,a rannych do 78. Dziś rano doszło także do zamachu na zewnątrz katedry św. Marka w stolicy koptyjskiego chrześcijaństwa – Aleksandrii, gdzie życie straciło 11 osób. Atak terrorystyczny miał tam miejsce podczas Eucharystii sprawowanej przez patriarchę Koptyjskiego Kościoła Ortodoksyjnego, Tawardosa II. Do obydwu zamachów przyznało się Państwo Islamskie.

Więcej ...

Premiera hymnu tegorocznego spotkania młodych Lednica 2000 już za nami

2024-05-15 09:15

Mat. prasowy

XXVIII Ogólnopolskie Spotkanie Młodych Lednica 2000 zbliża się wielkimi krokami. Odbędzie się ono 1 czerwca 2024 r. na Polach Lednickich. Trwają przygotowania do tego corocznego wydarzenia.

Więcej ...

Małżeństwo z Andrychowa idzie do grobu św. Jakuba. Zaniosą tam też Twoją intencję

2024-05-15 12:09

Archiwum rodzinne

Mają już za sobą dwa tygodnie pieszej wędrówki. Zostało im jeszcze 100 dni, by planowo dotrzeć do sanktuarium w Santiago de Compostela. Dorota i Rafał Janoszowie zamierzają pokonać 2890 km. Wyruszyli z Andrychowa Drogą św. Jakuba, by podziękować za 35 lat małżeństwa.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Jej imię znaczy mądrość

Święci i błogosławieni

Jej imię znaczy mądrość

Jezus modli się o jedność swoich uczniów na wzór...

Wiara

Jezus modli się o jedność swoich uczniów na wzór...

#PodcastUmajony (odcinek 15.): Skończ z Nią!

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 15.): Skończ z Nią!

Hiobowe wieści dla katechetów

Wiadomości

Hiobowe wieści dla katechetów

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie