Reklama

Polska

PŁOCK

Uroczystości 85. rocznicy pierwszego objawienia się Jezusa Miłosiernego

KRDP FM/facebook.com

Abp Henryk Hoser, biskup warszawsko-praski przewodniczył 22 lutego w Płocku uroczystościom z okazji 85. rocznicy pierwszego objawienia się Jezusa Miłosiernego św. siostrze Faustynie Kowalskiej. „Jezus żąda, byśmy czynili miłosierdzie” - podkreślił w katedrze płockiej. Mszę św. koncelebrowali biskup płocki Piotr Libera i biskup pomocniczy w Płocku Roman Marcinkowski. Obecny był również biskup nominat Mirosław Milewski.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Na wstępie Mszy św. bp Piotr Libera stwierdził, że nie sposób odpowiedzieć na intrygujące pytania, dlaczego Jezus Miłosierny 22 lutego 1931 roku wybrał Płock na miejsce swojego pierwszego objawienia. Odprawiona tego dnia Najświętsza Ofiara ma charakter uwielbienia Boga, który jest „łaskawy, pełen miłosierdzia”, dziękczynienia, że Bóg wybrał Płock, w którym „wszystko się zaczęło” i przebłagania za grzechy przeciwko Miłości miłosiernej.



Abp Henryk Hoser w homilii przypomniał, że w Płocku 85 lat temu zmienił się bieg życia siostry Faustyny. Otrzymała od Jezusa polecenie, które ją zupełnie przerastało. Powierzono jej misję, której nie potrafiła wykonać. Przez pół roku w każdą sobotę chodziła do malarza Eugeniusza Kazimirowskiego, aby podjął się malowania obrazu. To był jedyny obraz wykonany pod jej dyktando, ale Faustyna czuła się zawiedziona: widziała coś innego.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

„Jezus odpowiada jej, że nie w piękności farby jest piękność tego obrazu, ale w Jego łasce. To jest obraz wyjątkowy, powstały z inspiracji samego Jezusa, przez który przechodzi łaska. Jest on zewnętrznym znakiem naszej ufności – ufność, to pierwsza rzecz, której się od nas wymaga. A ufność, to zawierzenie. Ten obraz, to wizerunek naczynia, z którego ludzie czerpią łaski ze źródeł miłosierdzia. Jest też narzędziem w rękach Jezusa, poprzez które On udziela nam łaski” - podkreślił biskup warszawsko-praski.

Dodał, że Jezus żądał, by czynić miłosierdzie, wyjaśniał, dlaczego miłosierdzie ma być czynione, kazał się modlić, ponieważ modlitwa zwielokrotnia wartość czynu miłosierdzia i jego oddziaływanie. Obraz, na którym jest Jezus, przedstawia misterium paschalne: Jezus umęczony, z przebitym bokiem, śladami męki na ciele, „jest znakiem całkowitej ofiary na krzyżu, ale też zmartwychwstania”.

W ujęciu hierarchy, dwa wychodzące z serca Jezusa promienie, symbolizują sakramenty. Serce Jezusa jest niejako włączone do nabożeństwa do Miłosierdzia Bożego, a „Litania do Serca Jezusa jest jednocześnie litanią do Bożego Miłosierdzia”. Bóg jest miłością i miłosierdziem zarazem: błaga, by zwracać się do miłosierdzia, póki jest czas, ludzie powinni stawać się świadkami miłosierdzia wobec innych.

Reklama

Oprawę muzyczną uroczystości zapewnił zespół Lumen, który po Mszy św. zaprezentował w katedrze pop-oratorium na rocznicę objawień pt. „Miłosierdzie Boże”, oparte na tekstach św. siostry Faustyny, z muzyką Zbigniewa Małkowicza.

Na zakończenie Mszy św. bp Libera zapowiedział, że w Niedzielę Miłosierdzia w kościołach diecezji płockiej przeprowadzona zostanie zbiórka pieniędzy na rozbudowę płockiego Sanktuarium Bożego Miłosierdzia. Na ten cel przeznaczona była także zbierana podczas Mszy św. taca.

Tego dnia wielu diecezjan i pielgrzymów nawiedzało Sanktuarium Bożego Miłosierdzia na Starym Rynku w Płocku. Mogli tam obejrzeć, na jakim etapie znajduje się rozbudowa także miejsca, a także instalację artystyczną pt. „Miłość Boża kwiatem - a miłosierdzie owocem”. Jej głównym motywem była „Litania do Miłosierdzia Bożego” według siostry Faustyny.

W Płocku i diecezji odbyła się też akcja „Zapal Światło Miłosierdzia” – z okazji rocznicy objawień zapalano światło przy krzyżach i kapliczkach przydrożnych, a wieczorem w swoich mieszkaniach, na znak łączności duchowej z płockim Sanktuarium Bożego Miłosierdzia. Z inicjatywą wystąpił Krąg Czcicieli Bożego Miłosierdzia przy parafii św. Stanisława Kostki w Płocku.

Podziel się:

Oceń:

2016-02-23 11:19

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Płock: pół tysiąca osób na XIII Biegu Niepodległości

Ponad pięćset osób wzięło udział w XIII Biegu Niepodległości, który odbył się 8 listopada w Płocku z okazji 101. rocznicy odzyskania jej przez Polskę. Uczestnikami biegu była m.in. młodzież szkolna i osoby niepełnosprawne z Płocka oraz okolicznych miejscowości. Bp Mirosław Milewski powiedział, że miłość do niepodległej Ojczyzny wyraża się także poprzez zmagania sportowe.

Więcej ...

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

św. Andrzej Bobola

Karol Porwich/Niedziela

św. Andrzej Bobola

Niezwyciężony atleta Chrystusa - takim tytułem św. Andrzeja Bobolę nazwał papież Pius XII w swojej encyklice, napisanej z okazji rocznicy śmierci polskiego świętego. Dziś, gdy wiara katolicka jest atakowana z wielu stron, św. Andrzej Bobola może być ciągle stawiany jako przykład czystości i niezłomności wiary oraz wielkiego zaangażowania misyjnego.

Więcej ...

Egzaminem z języka polskiego rozpoczął się trzydniowy egzamin ósmoklasisty

2024-05-14 07:42

Adobe Stock

Centralna Komisja Egzaminacyjna wyniki egzaminu ósmoklasisty ma ogłosić 3 lipca br. Tego samego dnia swoje indywidualne wyniki poznają uczniowie.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

107. rocznica objawień Matki Bożej w Fatimie

Wiara

107. rocznica objawień Matki Bożej w Fatimie

Fatima - główne treści orędzia Matki Bożej

Europa

Fatima - główne treści orędzia Matki Bożej

Apostoł, który zastąpił zdrajcę

Święci i błogosławieni

Apostoł, który zastąpił zdrajcę

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

8 maja - wielkie pompejańskie święto

Kościół

8 maja - wielkie pompejańskie święto

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania