Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Księża ufundują kuchnię dla bezdomnych

Paweł Wysoki

"Bardzo dziękuję kapłanom diecezji sosnowieckiej za otwarte serca i za ten wspaniały dar w Roku Miłosierdzia, jakim jest wyposażenie kuchni dla bezdomnych" – powiedział bp Grzegorz Kaszak w homilii podczas Mszy Krzyżma sprawowanej w Wielki Czwartek w sosnowieckiej katedrze. Na warte ok. 70 tysięcy zł. sprzęty i meble kuchenne, które znajdą się w remontowanym domu dla bezdomnych w Dąbrowie Górniczej-Ząbkowicach, złożą się wszyscy księża posługujący w diecezji.

Decyzję o takiej formie kapłańskiego daru, zaproponowaną przez ordynariusza diecezji sosnowieckiej, przyjęto w marcu na konferencji dziekanów. "Od lutego trwa przebudowa placówki służącej 50 osobom. Dostosowujemy cały obiekt, który od lat pomaga bezdomnym, do współczesnych wymagań bezpieczeństwa. Chcemy, aby remont zakończył się we wrześniu" – tłumaczy ks. Tomasz Folga, dyrektor sosnowieckiej Caritas.

"To piękny gest ze strony kapłanów i biskupa, który zaproponował tę formę wsparcia. Konkretny uczynek miłosierdzia wobec tych, którzy są w najtrudniejszej sytuacji życiowej. Cieszymy się, że nasza Caritas będzie mogła realizować swoje zdania w obiekcie spełniającym najwyższe standardy i nie tylko zapewniać podstawową opiekę, ale dawać poczucie kompleksowego bezpieczeństwa" – dodaje ks. Folga. W wielkoczwartkowej homilii bp Kaszak przywołując słowa z Dzienniczka św. Faustyny przypomniał, że "samo głoszenie miłosierdzia Bożego nie wystarcza. Muszą iść za tym uczynki, bo nawet wiara najsilniejsza nic nie pomoże bez uczynków".

Reklama

Poza placówką w Ząbkowicach pod egidą Caritas diecezji sosnowieckiej działają jeszcze trzy inne ośrodki zapewniające schronienie bezdomnym. Łącznie kompleksową pomoc – schronienie, wyżywienie i środki niezbędne do życia otrzymuje ok. 200 osób. Ponad 120 każdego dnia korzysta także z jadłodajni w Olkuszu. 25 marca mija także rok od otwarcia w Sosnowcu Domu Matki i Dziecka. Schronienie znalazło w nim 9 matek i 11 dzieci, które znalazły tu bezpieczny kąt i fachowe merytoryczne wsparcie.

2016-03-25 11:05

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Walczą o człowieka

2020-01-24 16:41

Maciej Orman

Jan Strączyński, niezmordowany streetworker z częstochowskiego Stowarzyszenia Wzajemnej Pomocy Agape, gościł 22 stycznia w auli Duszpasterstwa Akademickiego Emaus. Spotkanie było przygotowaniem do realizacji kolejnego etapu roku formacyjnego studentów, który wyznaczają słowa Jezusa: „Błogosławieni cisi, albowiem oni na własność posiądą ziemię”.

Więcej ...

Koronawirus 2019-nCoV – najważniejsze informacje

2020-01-26 14:50

stock.adobe.com

Koronawirus 2019-nCoV jest wirusem osłonkowym, podatnym na działanie wszystkich rozpuszczalników lipidów. Należy pamiętać o częstym myciu rąk wodą z mydłem lub dezynfekować je środkiem na bazie alkoholu

Więcej ...

Portugalia: kult Matki Bożej z Nazaré kandydaturą UNESCO

2020-01-27 18:28

wikipedia.org

Portugalia przedstawi kandydaturę kultu Matki Bożej z Nazaré jako niematerialnego dziedzictwa ludzkości UNESCO. Kwestie związane z tą inicjatywą były przedmiotem trzydniowej debaty w portugalskim mieście Nazaré, na wschodnim wybrzeżu tego kraju.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Medjugorie. Miejsce objawienia... Kościoła

Kościół

Medjugorie. Miejsce objawienia... Kościoła

Łódź: spotkanie ewangelizacyjne

Niedziela Łódzka

Łódź: spotkanie ewangelizacyjne "Jezus Uzdrawia"

Oświęcim: dziś obchody 75. rocznicy wyzwolenia obozu...

Wiadomości

Oświęcim: dziś obchody 75. rocznicy wyzwolenia obozu...

Kobe Bryant nie żyje

Sport

Kobe Bryant nie żyje

Komunikat gliwickiej Kurii nt. Marcina Zielińskiego

Polska

Komunikat gliwickiej Kurii nt. Marcina Zielińskiego

Rzecznik Episkopatu: abp Lenga nie reprezentuje Kościoła...

Kościół

Rzecznik Episkopatu: abp Lenga nie reprezentuje Kościoła...

Dosyć obrażania papieża Franciszka przez katolików

Kościół

Dosyć obrażania papieża Franciszka przez katolików

"Szczęść Boże" czy... "Niech będzie pochwalony Jezus...

Karmelici z Solca wydali oświadczenie ws. Komunii św. dla...

Kościół

Karmelici z Solca wydali oświadczenie ws. Komunii św. dla...