Reklama

Polska

Sopot: abp Głódź zjadł śniadanie wielkanocne z bezdomnymi i potrzebującymi

Bożena Sztajner

Ponad 300 osób bezdomnych, samotnych i potrzebujących przyszło dziś do siedziby Caritas Archidiecezji Gdańskiej w Sopocie na tradycyjne śniadanie wielkanocne. Na stołach były jajka, żurek, wędliny i ciasta. Dla wielu osób to jedyny ciepły posiłek w te święta. Jednak najważniejsza była atmosfera i poczucie, że nie jest się samotnym. Słowa otuchy i życzenia świąteczne złożył metropolita gdański abp Sławoj Leszek Głódź i ks. Janusz Steć - dyrektor Caritas. W świątecznych śniadaniach uczestniczy zawsze Jacek Karnowski - prezydent Sopotu oraz wojewoda pomorski Dariusz Drelich.

Metropolita podkreślił, że wszyscy jesteśmy braćmi, a pomoc potrzebującym to nasz wspólny obowiązek. Ta pomoc nie byłaby możliwa gdyby nie Caritas, która właśnie obchodzi 25-lecie istnienia - mówił arcybiskup.

Sopocka stołówka Caritas znana jest niemal wszystkim mieszkańcom Trójmiasta. Ci, którzy jeżdżą codziennie główną arterią aglomeracji, widzą przed jej drzwiami tłum potrzebujących czekających na obiad. Nikt nie wyjdzie od nas głodny -mówi KAI kierownik stołówki Paweł Barczykowski, którego zespół każdego dnia przygotowuje kilkaset obiadów dla ubogich. W ciągu roku kuchnia przygotowuje aż sto tysięcy posiłków.

O sopockiej placówce Caritas stało się głośno w całym kraju przed rokiem, gdy uruchomiony tu został pierwszy w kraju zakład fryzjerski dla bezdomnych. Od dawna działa w tym miejscu łaźnia , a zimą ogrzewalnia.

Reklama

Okres przedświąteczny do czas bardzo intensywny w gdańskiej Caritas. Dzięki mieszkańcom Trójmiasta, którzy podczas przedświątecznych zakupów w hipermarketach wrzucali do koszy coś od siebie, udało się zebrać aż 23 tony żywności, która w postaci paczek trafiła do ubogich.

Mieszkańcy archidiecezji już kolejny raz wzięli udział też w innej akcji. "Tutka miłosierdzia" to papierowa torba, do której można zmieścić 10 kilogramów żywności. Puste "tutki" były rozdawane w parafiach. Wierni zapełniali je i oddawali proboszczom. Ci ofiarowali swoim ubogim parafianom. W Wielkim Tygodni 3 tys. "tutek" trafiło do potrzebujących.

Potężna fala dobra, która płynie do potrzebujących nie byłaby możliwa gdyby nie ponad 6 tys. wolontariuszy, 350 pracowników i wielu ludzi dobrej woli - mówi KAI ks. Janusz Stec - dyrektor Caritas. - Bardzo im dziękuje i życzę radosnych świąt - dodaje.

Caritas Archidiecezji Gdańskiej niesie pomoc potrzebującym przez cały rok i zajmuje się człowiekiem od narodzin do śmierci. Zakres niesionej pomocy jest bardzo szeroki: rehabilitacja, pomoc seniorom i dzieciom, organizowanie wakacyjnego wypoczynku i codziennej opieki nad dziećmi w świetlicach środowiskowych. Do tego organizuje warsztaty terapii zajęciowej i miejsca, w których osoby niepełnosprawne mogą pracować. Klamrą spinającą jest Dom Samotnej Matki w Matemblewie oraz "okna życia" i hospicja.

2016-03-26 18:19

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

M. Przeciszewski: Skrajnie nierzetelny materiał o abp. Głodziu w TVN24

BP KEP

Abp Sławoj Leszek Głódź

Jako skrajnie nierzetelny oceniam materiał o abp Sławoju Leszku Głodziu jaki został wyemitowany wczoraj wieczorem w programie „Czarno na Białym” w TVN24. Szczególną manipulacją jest sposób potraktowania spraw finansowych czy rzekomych posiadłości Arcybiskupa.

Więcej ...

Portugalia: kult Matki Bożej z Nazaré kandydaturą UNESCO

2020-01-27 18:28

wikipedia.org

Portugalia przedstawi kandydaturę kultu Matki Bożej z Nazaré jako niematerialnego dziedzictwa ludzkości UNESCO. Kwestie związane z tą inicjatywą były przedmiotem trzydniowej debaty w portugalskim mieście Nazaré, na wschodnim wybrzeżu tego kraju.

Więcej ...

Batszewa Dagan: "Zabrali mi tę koronę i zrobili ze mnie inne, smutne, żałosne stworzenie"

2020-01-27 20:08

Grzegorz Jakubowski

Po przemówieniu prezydenta Andrzeja Dudy, który zabrał głos podczas uroczystości upamiętniających 75. rocznicę wyzwolenia byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau, głos zabrani świadkowie tamtych tragedii, byli więzniowie obozu

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Medjugorie. Miejsce objawienia... Kościoła

Kościół

Medjugorie. Miejsce objawienia... Kościoła

Łódź: spotkanie ewangelizacyjne

Niedziela Łódzka

Łódź: spotkanie ewangelizacyjne "Jezus Uzdrawia"

Oświęcim: dziś obchody 75. rocznicy wyzwolenia obozu...

Wiadomości

Oświęcim: dziś obchody 75. rocznicy wyzwolenia obozu...

Batszewa Dagan:

Wiadomości

Batszewa Dagan: "Zabrali mi tę koronę i zrobili ze mnie...

Komunikat gliwickiej Kurii nt. Marcina Zielińskiego

Polska

Komunikat gliwickiej Kurii nt. Marcina Zielińskiego

Rzecznik Episkopatu: abp Lenga nie reprezentuje Kościoła...

Kościół

Rzecznik Episkopatu: abp Lenga nie reprezentuje Kościoła...

Dosyć obrażania papieża Franciszka przez katolików

Kościół

Dosyć obrażania papieża Franciszka przez katolików

"Szczęść Boże" czy... "Niech będzie pochwalony Jezus...

Karmelici z Solca wydali oświadczenie ws. Komunii św. dla...

Kościół

Karmelici z Solca wydali oświadczenie ws. Komunii św. dla...