Reklama

Polska

Bp Czaja: Nie smakuje nam Jezus? Gdzie jest nasze pragnienie?

Bp Andrzej Czaja

YouTube.com

Bp Andrzej Czaja

„Chrystus nas karmi swoim Ciałem i Krwią, daje nam swego Ducha, a matka Kościół zastawia stoły” – powiedział bp Andrzej Czaja w uroczystość Bożego Ciała w opolskiej katedrze. „Kościołowi – naszej matce należy się, jak naszym mamom, szczególna wdzięczność, więcej – miłość” – dodał.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Opolski biskup skupił się w swej homilii na macierzyństwie Kościoła, który zastawia dwa stoły – słowa Bożego i eucharystyczny. „Chrystus Pan karmi nas swoim Ciałem i Krwią” – mówił bp Czaja. „Ale Kościół – Oblubienica Chrystusa, a nasza matka, zastawia stale stoły zgodnie z Jego życzeniem. Kościołowi – naszej matce należy się, jak naszym mamom, szczególna wdzięczność, więcej – miłość. Kościół trzeba kochać! I tak jak mamie, trzeba Kościołowi wierzyć, ufać, być posłusznym. W tym się miłość Kościołowi wyraża” – podkreślił.

Hierarcha przypomniał, że każda Eucharystia jest uobecnieniem męki, śmierci i zmartwychwstania Jezusa, ale też zesłania i wylania Ducha Świętego. „W ten sposób życie Boże staje się naszym udziałem, a Boży Duch ożywia w nas życie otrzymane na chrzcie” – stwierdził. Zatem „trzeba się zaangażować, aby Boga jak najlepiej przyjąć i troszczyć się o to, żeby z Nim żyć w jak najlepszej zażyłości” – mówił bp Czaja i prosił, aby nie marnować tego wielkiego cudu, jakim jest Eucharystia i starać się odpowiedzieć swoją miłością na miłość Boga.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Ordynariusz zachęcał, aby przychodzić do świątyni jak najczęściej, nie tylko w Dzień Pański oraz przyjmować Komunię św. z taką gorliwością, czystością i prostotą serca jak w dniu Pierwszej Komunii Świętej. „Z wielkim żarem miłości w sercu – apelował. „Nie wystarczy bowiem przyjść, ale ważna też jest postawa z jaką przeżywamy liturgię. Należy wsłuchać się w słowo Boże, otworzyć serce, jeszcze wcześniej oczyścić je, ofiarować się Jezusowi, a potem z Jego ofiary zaczerpnąć, poczęstować się. Nie trzeba wielkiego wysiłku, żeby zdobyć Jezusa, bo On przychodzi darmo. A zwyciężają markety… Kościoły pustoszeją. Nie smakuje nam Jezus. Gdzie jest nasze pragnienie?” – pytał.

Reklama

Zdaniem biskupa, uroczystość Bożego Ciała powinna obudzić w nas wielkie pragnienie Boga i pogłębić gorliwość. Kaznodzieja wyznaczył też program chrześcijańskiego życia na co dzień: „przychodzić do świątyni w sposób zaangażowany, z całą gorliwością, jak najgodniej Jezusa przyjmować, świadomie zanosić Go do domu, a tam kształtować z Nim więź przez modlitwę, rozważane słowo Boże i przez zmianę życia”. W ten sposób chrześcijanin realizuje misję Kościoła, czyli mężne wyznawanie wiary.

Rozważania przy czterech ołtarzach podczas procesji nawiązywały do przeżywanego jubileuszu 1050-lecia Chrztu Polski oraz Nadzwyczajnego Roku Świętego Miłosierdzia Bożego.

Podziel się:

Oceń:

2016-05-27 17:50

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Warszawa: „Dlaczego wierzę w Kościół?” – pierwsza z cyklu debat o Kościele i jego misji dziś

Karol Porwich/Niedziela

- Wiara w Kościół to konsekwencja wiary w Boga i sprawdzian tej wiary. Jeśli wierzę w Boga, to chcę wierzyć w to, co objawił – mówił bp Andrzej Czaja, biskup opolski i przewodniczący Komisji ds. Duszpasterstwa KEP, który uczestniczył w debacie pt. „Dlaczego wierzę w Kościół”. Debata odbyła się dziś w Sekretariacie KEP w Warszawie w związku z rozpoczynającym się w najbliższą niedzielę nowym programem duszpasterskim w Kościele w Polsce pod hasłem „Wierzę w Kościół Chrystusowy”. Uczestnicy spotkania zwracali uwagę na konieczność osobistego nawrócenia, nie oglądania się na Kościół przeszłości ale widzenia go takim, jaki jest teraz i budowanie wspólnoty. Postulowali też zmianę języka mówienia o Kościele i dostosowywania go do jeżyka, jakim mówią zwykli ludzie.

Więcej ...

Egzaminem z języka polskiego rozpoczął się trzydniowy egzamin ósmoklasisty

2024-05-14 07:42

Adobe Stock

Centralna Komisja Egzaminacyjna wyniki egzaminu ósmoklasisty ma ogłosić 3 lipca br. Tego samego dnia swoje indywidualne wyniki poznają uczniowie.

Więcej ...

Ania Broda: pieśni maryjne są bezcennym skarbem kultury

2024-05-14 15:52

Magdalena Pijewska/Niedziela

Pieśni maryjne są bezcennym skarbem kultury ze względu na piękno języka, słownictwo i oryginalne melodie - mówi KAI Ania Broda. Pieśni biblijne i apokryficzne, balladowe i legendy, pogrzebowe i weselne, pielgrzymkowe czy mądrościowe - to pobożnościowe, ale i kulturowe bogactwo tradycyjnej muzyki, jaką Polacy przez pokolenia oddawali cześć Maryi. O dawnych polskich pieśniach maryjnych - ich znaczeniu, źródłach, rodzajach i bogactwie - opowiada wokalistka, cymbalistka, kompozytorka i popularyzatorka dawnych polskich pieśni. Wydała m. in. z Kapelą Brodów płytę "Pieśni maryjne".

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

Apostoł, który zastąpił zdrajcę

Święci i błogosławieni

Apostoł, który zastąpił zdrajcę

Czy jestem świadomy tego, ile kosztowałem Jezusa?

Wiara

Czy jestem świadomy tego, ile kosztowałem Jezusa?

Św. Maciej Apostoł

Święci i błogosławieni

Św. Maciej Apostoł

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

8 maja - wielkie pompejańskie święto

Kościół

8 maja - wielkie pompejańskie święto

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania