Reklama

Niedziela Legnicka

Krwiodawcy

Monika Łukaszów

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Na co dzień uprawiają inne zawody, mieszkają w różnych miejscowościach, są w różnym wieku, ale łączy ich jedno – wielkie serce i chęć ratowania ludzkiego życia. Mowa o honorowych dawcach krwi, którzy właśnie obchodzili swoje doroczne święto.

Święto wszystkich krwiodawców przypada na dzień 14 czerwca. Data ta została ustanowiona w 1988 r. przez Światową Organizację Zdrowia na cześć Karla Landsteinera, który w 1901 odkrył grupy krwi, za co w roku 1930 otrzymał nagrodę Nobla. Z tej okazji w wielu miejscowościach w centrach krwiodawstwa i oddziałach terenowych obywały się różne spotkania, pogadanki oraz akademie. Również i Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa im. prof. dr. hab. Tadeusza Dorobisza we Wrocławiu Oddział Terenowy w Legnicy, mieszczący się w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Legnicy uhonorowało swoich krwiodawców. Osoby, które od samego rana licznie odwiedzały punkt krwiodawstwa otrzymały dwuosobowe bilety do miejscowych kin oraz zaproszenia na imprezy organizowane przez Legnickie Centrum Kultury.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Jak mówi Beata Kozłowska-kierownik Terenowego Oddziału w Legnicy: „chcemy w tym dniu szczególnie uhonorować naszych drogich dawców krwi. Złożyć im serdeczne życzenia, a przede wszystkim podziękować za ten bezcenny dar, którym dzielą się z potrzebującymi i za gotowość niesienia pomocy drugiemu człowiekowi. Aby zawsze pamiętali, że na ich dar, piękny dar czekają pacjenci. Krwiodawcy zawsze są na wagę złota – dodaje pani Beata, tym bardziej teraz, kiedy rozpoczyna się okres letni. Jest to czas, kiedy zapasy krwi zmniejszają się, m.in. z tego względu, że duża część honorowych dawców, mowa tu o uczniach i studentach wyjeżdża na wakacje i robi sobie przerwę w oddawaniu krwi. Chcielibyśmy, żeby wszyscy pacjenci mieli zapas tego cennego leku w banku krwi. Medycyna czyni duże postępy jeśli chodzi o sprzęt czy technologie, ale nie udało się do tej pory wyprodukować sztucznej krwi. Jeśli zabraknie tego ważnego leku jakim jest krew, to nie można przystąpić do wielu operacji. A w naszym szpitalu jest dużo oddziałów, na których jest krew przetaczana. Przykładowo już na Oddziale Intensywnej Terapii Noworodkowej – żeby uratować życie małego dziecka wystarczy dla niego transfuzja 100 mililitrów krwi. To niedużo, w sumie pół szklanki podarowanego życia – dodaje p. Beata.

Reklama

W Legnicy ponad 700 osób miesięcznie oddaje krew. W większości są to mężczyźni miedzy 18. a 40. rokiem życia. Jak mówią pracownicy Terenowego Oddziału punktu krwiodawstwa, zgłaszających się osób jest znacznie więcej, jednak nie każdy może zostać dawcą, ponieważ musi spełniać pewne wymogi. Dawcą krwi może zostać osoba w wieku od 18 do 65 lat. Powinna ważyć ponad 50 kg i przede wszystkim powinna być zdrowa. Aby oddać krew należy przyjść do punktu krwiodawstwa, po lekkim śniadaniu, być wypoczętym, mieć przy sobie dowód osobisty oraz wypełnić kwestionariusz, który zawiera pytania dotyczące stanu zdrowia. Nim osoba zostanie zakwalifikowana jako dawca, musi przejść jeszcze badania lekarskie i laboratoryjne. Można powiedzieć, że dostaje świadectwo zdrowia, ale nie wszystkie choroby można wykryć badaniami, więc bardzo ważne jest udzielanie prawdziwych odpowiedzi na pytania w kwestionariuszu. Po oddaniu krwi (450 mililitrów) każdy otrzymuje czekolady, aby uzupełnić 4500 kcal, które zostały utracone. Ponadto, dzień oddawania krwi jest wolny od nauki i pracy.

Wśród osób, które regularnie odwiedzają punkt krwiodawstwa jest pani Joanna Olszewska, nauczycielka z legnickiego Zespołu Placówek Specjalnych. „Od 4 lat mamy w szkole grupę honorowych dawców krwi, a Światowy Dzień chcieliśmy właśnie uczcić tym, że przyszliśmy tutaj z 6-osobową grupą, aby oddać krew. W grupie zawsze raźniej. Staramy się być tutaj 2 lub 3 razy do roku. Ci najdłużsi stażem mają już kilkuletnią praktykę oddawania, ale mamy dzisiaj jednego ucznia, który pierwszy raz jest tutaj. Staramy się pomóc jak możemy – dodaje p. Joanna.

W pozyskiwaniu nowych krwiodawców, pracownicy legnickiego punktu poboru krwi biorą udział również w imprezach plenerowych m.in. festynach czy jarmarkach. Tam również organizowane są akcje w celu pozyskania krwi. Jak mówią pielęgniarki „Chętni zawsze są. Nasze społeczeństwo już wie, że ten najcenniejszy lek, życiodajny lek, jest czymś wyjątkowym i niezastąpionym”. Dzięki takim akcjom udaje się przekonać ludzi, że oddawanie krwi to zaszczyt i honor.

Podziel się:

Oceń:

2016-06-15 14:15

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Bezcenny dar

Żołnierze dzielą się krwią i zachęcają do tego innych

WOT

Żołnierze dzielą się krwią i zachęcają do tego innych

W tym roku lubelscy terytorialsi oddali już ponad 50 litrów krwi.

Więcej ...

Przyjaciele Jezusa. 10 Ogólnopolska Pielgrzymka Ministrantów i Lektorów

2024-06-16 10:23

Paweł Wysoki

Więcej ...

Polska przegrała z Holandią 1:2 w meczu piłkarskich mistrzostw Europy

2024-06-16 16:55

PAP/EPA/ROBERT GHEMENT

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Ulicami Warszawy przeszedł XIX Marsz dla Życia i Rodziny

Kościół

Ulicami Warszawy przeszedł XIX Marsz dla Życia i Rodziny

Rozważania na niedzielę: Lekarz odpuszczał grzechy

Wiara

Rozważania na niedzielę: Lekarz odpuszczał grzechy

Panie, rozbudź we mnie nadzieję, że z Tobą mogę...

Wiara

Panie, rozbudź we mnie nadzieję, że z Tobą mogę...

Budować z Bogiem

Wiara

Budować z Bogiem

Anita Włodarczyk zdobyła srebrny medal w rzucie młotem w...

Sport

Anita Włodarczyk zdobyła srebrny medal w rzucie młotem w...

Dzierżoniów. Pogrzeb Marii Chlipały - matki...

Niedziela Świdnicka

Dzierżoniów. Pogrzeb Marii Chlipały - matki...

Lekkoatletyczne ME: Wojciech Nowicki zdobył złoty medal w...

Sport

Lekkoatletyczne ME: Wojciech Nowicki zdobył złoty medal w...

Jednoosobowe biuro rzeczy znalezionych

Wiara

Jednoosobowe biuro rzeczy znalezionych

12 czerwca: Rocznica objawień w Akicie. Uzdrowienia,...

Wiara

12 czerwca: Rocznica objawień w Akicie. Uzdrowienia,...