Reklama

Polska

Tłumy młodych na finale Dni w Diecezji w Poznaniu

Jakub Krieger

Ponad 2,5 tys. pielgrzymów z różnych stron świata wzięło udział w finale Dni w Diecezji na poznańskiej Cytadeli. Marsz dla Jezusa, odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych, Eucharystia, wielbienie, tańce i koncerty to tylko niektóre z atrakcji, które czekały na nich przed wyruszeniem na spotkanie z Papieżem Franciszkiem do Krakowa.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Od tygodnia w archidiecezji poznańskiej gościła młodzież z Hiszpanii, Madagaskaru, Stanów Zjednoczonych, Wysp Zielonego Przylądka, Francji, Ukrainy, Irlandii, Etiopii, Malty, Papui, Brazylii, Kolumbii, Argentyny, Kanady, Nowej Gwinei, Belgii, Boliwii, Bangladeszu, RPA, Słowacji i Słowenii. Pielgrzymi rozlokowani w parafiach brali udział w wydarzeniach i atrakcjach, które organizowali mieszkańcy.

Zobacz zdjęcia: Dni w Diecezji w Poznaniu

W sobotę wszyscy zjechali do Poznania, gdzie przeszli specjalnie wytyczonymi ścieżkami ewangelizacyjnymi. Odwiedzili m.in. Stary Rynek, Poznańskie Krzyże, czy Zamek Przemysła. – To świetna okazja do wspólnej integracji oraz poznania naszego miasta w atrakcyjny sposób – komentuje Katarzyna Dera z Centrum Prasowego Dni w Diecezji. W miejscu głównych wydarzeń obchodów – poznańskiej Cytadeli – czekały na nich wspólna modlitwa z siostrami zakonnymi oraz animacje prowadzone przez pielgrzymów z Hiszpanii. Na scenie zagrał też zespół S-Band tworzony przez kleryków Arcybiskupiego Seminarium Duchownego w Poznaniu.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Kolejny dzień rozpoczął się przed Katedrą Poznańską, gdzie pielgrzymi odnowili przyrzeczenia chrzcielne. – Chrzest był dla każdego z was zasadniczą zmianą w życiu. Zapoczątkował w nas nowe życie oraz włączył was w wybraną przez Boga wspólnotę - Lud Boży. Od tej chwili waszym powołaniem stała się świętość – mówił na Ostrowie Tumskim abp Stanisław Gądecki Metropolita Poznański. Stamtąd młodzi wyruszyli w Marszu dla Jezusa w kierunku Strefy Pielgrzyma na Cytadeli. Przez cały dzień towarzyszyła im muzyka Zespołu 33, Soudarion oraz Pinokio Brothers. Do tańca zagrzewały też hiszpańskie piosenki. Artystycznym uwieńczeniem było przedstawienie teatralne w wykonaniu Teatru Tabor poruszające temat miłosierdzia Bożego, inspirowane „Dzienniczkiem” św. s. Faustyny.

Kulminacyjnym punktem niedzielnych obchodów była Eucharystia, której przewodniczył kard. Zenon Grocholewski. – W żadnej religii nie nazywa się Boga Ojcem. A my możemy i mamy mówić do Boga z prostotą dzieci „Ojcze”. Rzecz naprawdę niesamowita – mówił do młodych w homilii emerytowany prefekt Kongregacji ds. Edukacji Katolickiej. W Mszy św. uczestniczyli także abp Stanisław Gądecki, abp Toledo Braulio Rodriguez Plaza, prymas Hiszpanii, biskupi z Hiszpanii, Madagaskaru i Brazylii. Na zakończenie dnia pielgrzymi wzięli udział w wielbieniu prowadzonym przez Poldka Twardowskiego, muzyków Poznańskiego Wielbienia oraz chór i orkiestrę Duszpasterstwa Młodzieży Archidiecezji Poznańskiej Jordan.

Reklama

Poznański finał Dni w Diecezji był dużym logistycznym przedsięwzięciem, które Duszpasterstwo Młodzieży Archidiecezji Poznańskiej Jordan i Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Archidiecezji Poznańskiej przygotowywały od dwóch lat. W obsługę pielgrzymów było zaangażowanych 300 wolontariuszy, w tym 150 dziewczyn z Walencji. – Wolontariusze stanęli na wysokości zadania. Na duże uznanie zasługują też wolontariuszki z Hiszpanii, które rozgrzewały swoim temperamentem atmosferę i tańczyły z pielgrzymami z całego świata – komentuje Wiktoria Grzelachowska

z KSM-u, koordynator przygotowań Wolontariuszy Dni w Diecezji. – Sobota była dla nas sprawdzianem. Wyciągnęliśmy wnioski i w niedzielę, kiedy na Cytadelę przybyło więcej pielgrzymów oraz mieszkańców Wielkopolski, prace szły dużo sprawniej – dodaje.

Przed północą pierwsze grupy pątników wyruszyły z Poznania w stronę Krakowa, gdzie od środy będzie gościł Papież Franciszek.

Podziel się:

Oceń:

2016-07-25 19:22

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Program wydarzeń ŚDM w krakowskich Łagiewnikach

Ks. Daniel Marcinkiewicz

Więcej ...

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych?

2024-05-02 07:20

Adobe Stock

W związku z przypadającą w piątek, 3 maja, w Kościele katolickim uroczystością Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, głównej patronki kraju, katolików nie obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych. Mimo uroczystości wierni nie są zobowiązani do udziału we Mszy świętej.

Więcej ...

Werona czeka na papieża: pielgrzymka pod znakiem pokoju

2024-05-03 10:24

materiał prasowy

Dziesięć lat od ostatniej Areny Pokoju, w Weronie odbędzie się kolejne spotkanie przypominające o dziedzictwie tego włoskiego miasta, które leży na „skrzyżowaniu kultur i narodów”. - Udział papieża w tym wydarzeniu przyczyni się do wzmocnienia naszego wołania na rzecz pokoju i sprawiedliwości - mówi burmistrz Damiano Tommasi. Franciszek będzie w Weronie 18 maja, w wigilię uroczystości Zesłania Ducha Świętego.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Bytom: Profanacja Najświętszego Sakramentu. Rozrzucone...

Kościół

Bytom: Profanacja Najświętszego Sakramentu. Rozrzucone...

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

Jasna Góra

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...