Reklama

Zaproszenia

Kongres kultury chrześcijańskiej

Tomasz Koryszko/KUL

Już za kilka dni Lublin stanie się szczególnym miejscem twórczego dialogu Kościoła ze współczesnym światem.

Za sprawą V Kongresu Kultury Chrześcijańskiej, który w dn. 13 - 16 października odbędzie się w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II, dyskusję podejmą znani intelektualiści, ludzie kultury i Kościoła z Polski oraz z zagranicy. Wykładom i towarzyszącym im spotkaniom przyświecać będzie hasło „Wolność ocalona. Chrześcijańskie światło na ludzkich drogach”.

Jak ważna jest wolność

Twórcą Kongresu Kultury Chrześcijańskiej był abp. Józef Życiński, który poprzez akademicką dysputę i prezentację osiągnięć artystycznych dowodził, że chrześcijaństwo wciąż odgrywa kulturotwórczą rolę w świecie. Pierwszy z kongresów odbył się w 2000 r.; kolejne organizowane były co 4 lata i poświęcane najważniejszym zagadnieniom związanym z życiem społeczno-kulturalnym. V Kongres, którego organizatorem jest abp Stanisław Budzik, następca abp. Życińskiego na stolicy biskupiej w Lublinie (we współpracy z KUL, Urzędem Miasta Lublin, Urzędem Marszałkowskim Województwa Lubelskiego oraz Towarzystwem Przyjaciół KUL), podejmuje tematykę wolności człowieka, która jest jednym z najbardziej podstawowych problemów współczesności. - Wolność jest miarą godności i wielkości człowieka, a podstawowym problemem, z jakim musimy się dziś zmierzyć, jest problem odpowiedzialnego korzystania z wolności zarówno w wymiarze osobistym, jak i społecznym. Wolność dotyka wszystkich aspektów życia ludzkiego; często stajemy wobec pytań, czym jest wolność, jakie są jej granice i zagrożenia. Mam nadzieję, że kongres pomoże nam zrozumieć, jak ważna w życiu jest wolność, jak z niej korzystać i jak jej najlepiej służyć - mówi abp Stanisław Budzik, Metropolita Lubelski.

Reklama

Bogactwo myśli

W programie kongresu zaplanowano wiele ciekawych wykładów, dyskusji panelowych i wydarzeń artystycznych, a także uroczyste Msze św. Z wykładem inauguracyjnym nt. „Wolność ocalona: rdzeń chrześcijańskiej antropologii” wystąpi przewodniczący Papieskiej Rady Kultury kard. Gianfranco Ravasi (13 października). W drugim dniu przygotowano wręczenie doktoratu honoris causa KUL prof. Krzysztofowi Pendereckiemu, a także dyskusje nt. wolnej woli i ukraińskiej „rewolucji godności”. Osobny panel poświęcony będzie KUL jako „wyspie wolności” w czasach komunistycznych. W sobotę (15 października) najważniejszym wydarzeniem będzie odnowienie doktoratu ks. prof. Michała Hellera, który wygłosi wykład pt. „Kosmiczny problem wolności”. Poza tym zaplanowano prezentację kolejnych dzieł „Opera omnia” Josepha Ratzingera, panel dotyczący dialogu Kościoła Rzymskokatolickiego z Rosyjską Cerkwią Prawosławną oraz spotkanie dotyczące kryzysu migracyjnego w kontekście dialogu międzyreligijnego z udziałem metropolity wileńskiego abp. Gintarasa Grušasa. Uczestnicy kongresu wysłuchają racji m.in. prof. Andrzeja Friszke z PAN, prof. Adama Daniela Rotfelda - byłego ministra spraw zagranicznych, teologów prof. Andrieja Zubowa z Moskwy i prof. Antoine Arjakovsky’ego z Paryża, Pawła Kowala - eksperta w dziedzinie spraw ukraińskich, ks. prof. Józefa Niewiadomskiego z Uniwersytetu w Innsbrucku, czy s. Małgorzaty Chmielewskiej ze Wspólnoty Chleb Życia. Obradom towarzyszyć będą wydarzenia kulturalne, m.in. koncert Polskiego Chóru Kameralnego, który wykona dzieła K. Pendereckiego, pokaz filmu Ryszarda Bugajskiego „Zaćma” o Julii Brystygierowej (funkcjonariuszce aparatu bezpieczeństwa Polski Ludowej), monodram „Ojciec Bóg” z udziałem Marcina Perchucia, czy etiuda teatralna przygotowana przez Leszka Mądzika.

Jubileusz KUL

Kongres rozpocznie obchody 100-lecia Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II, dlatego w ostatnim dniu obrad (16 października) odbędzie się uroczysta inauguracja roku akademickiego z udziałem prof. Wojciecha Roszkowskiego, który wygłosi wykład pt. „Polska w postchrześcijańskiej Europie”. Jak podkreśla rektor KUL ks. prof. Antoni Dębiński, jubileusz uniwersytetu zbiega się z rocznicą odzyskania niepodległości przez Polskę, a KUL jest jednym z pierwszych dzieł wolnych Polaków. W ramach rocznicowych obchodów do 2018 r. zaplanowano m.in. posiedzenie Konferencji Episkopatu Polski, spotkanie Europejskiej Federacji Uniwersytetów Katolickich, Światowy Zjazd Absolwentów, czy odsłonięcie pomnika założyciela KUL ks. prof. Idziego Radziszewskiego. Ponadto, już w przeddzień kongresu, 12 października, na Zamku Królewskim w Warszawie zostanie otwarta wystawa „100/100. Sto najcenniejszych dzieł sztuki z KUL na stulecie KUL”, która będzie można oglądać do końca roku.

2016-09-22 09:34

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Abp Ryś: w nową ewangelizację w Polsce angażują się dziesiątki tysięcy ludzi

2020-01-10 15:16

Ks. Paweł Kłys

Zdaniem abp Grzegorza Rysia, przewodniczącego Zespołu KEP ds. Nowej Ewangelizacji w działania na rzecz nowej ewangelizacji w Polsce angażuje się grupa licząca nawet dziesiątki tysięcy osób i ważne jest by umieć rozpoznawać ich charyzmaty.

Więcej ...

Prezydent o Holokauście: Prawda, która nie może umrzeć

2020-01-27 11:07

prezydent.pl

Prezydent Polski o 75. rocznicy wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu zagłady KL Auschwitz

Więcej ...

Batszewa Dagan: "Zabrali mi tę koronę i zrobili ze mnie inne, smutne, żałosne stworzenie"

2020-01-27 20:08

Grzegorz Jakubowski

Po przemówieniu prezydenta Andrzeja Dudy, który zabrał głos podczas uroczystości upamiętniających 75. rocznicę wyzwolenia byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau, głos zabrani świadkowie tamtych tragedii, byli więzniowie obozu

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Medjugorie. Miejsce objawienia... Kościoła

Kościół

Medjugorie. Miejsce objawienia... Kościoła

Łódź: spotkanie ewangelizacyjne

Niedziela Łódzka

Łódź: spotkanie ewangelizacyjne "Jezus Uzdrawia"

Oświęcim: dziś obchody 75. rocznicy wyzwolenia obozu...

Wiadomości

Oświęcim: dziś obchody 75. rocznicy wyzwolenia obozu...

Batszewa Dagan:

Wiadomości

Batszewa Dagan: "Zabrali mi tę koronę i zrobili ze mnie...

Komunikat gliwickiej Kurii nt. Marcina Zielińskiego

Polska

Komunikat gliwickiej Kurii nt. Marcina Zielińskiego

Rzecznik Episkopatu: abp Lenga nie reprezentuje Kościoła...

Kościół

Rzecznik Episkopatu: abp Lenga nie reprezentuje Kościoła...

Dosyć obrażania papieża Franciszka przez katolików

Kościół

Dosyć obrażania papieża Franciszka przez katolików

"Szczęść Boże" czy... "Niech będzie pochwalony Jezus...

Karmelici z Solca wydali oświadczenie ws. Komunii św. dla...

Kościół

Karmelici z Solca wydali oświadczenie ws. Komunii św. dla...