Reklama

Homilie

Franciszek u św. Marty: o podstawach jedności w Kościele

Episkopat.news

Pokora, łagodność, wielkoduszność to punkty kluczowe dla budowania jedności w Kościele – stwierdził papież podczas porannej Eucharystii w Domu św. Marty. Jednocześnie Ojciec Święty wezwał chrześcijan do odrzucenia zawiści, zazdrości i kłótni.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Franciszek wyszedł w swojej homilii od początkowego pozdrowienia kierowanego przez biskupa podczas Eucharystii do zgromadzonych wiernych: „Pokój wam”. Podkreślił, że pozdrowienie to jednoczy chrześcijan, aby tworzyli jedność duchową. Zauważył, że jeśli nie ma pokoju, jeśli nie jesteśmy w stanie pozdrowić się nawzajem w najszerszym znaczeniu tego słowa – posiadania serca otwartego w duchu pokoju, to nigdy nie będzie jedności. Dotyczy to jedności w świecie, mieście, dzielnicy czy w rodzinie.

„Zły duch zawsze sieje wojny. Zazdrość, zawiść, kłótnie, plotki ... niszczą pokój i dlatego nie może być jedności. A jak powinien zachowywać się chrześcijan, by przyczynić się do jedności, do znalezienia owej jedności? Paweł mówi wyraźnie: «abyście postępowali w sposób godny powołania, jakim zostaliście wezwani, z całą pokorą i cichością, z cierpliwością znosząc siebie nawzajem w miłości»(Ef 4,1). Te trzy postawy. Pokora: nie można obdarować pokojem bez pokory. Gdzie jest pycha, tam zawsze jest wojna, zawsze chęć zwycięstwa nad drugim, uważanie siebie za doskonalszego. Bez pokory nie ma pokoju, a bez pokoju nie ma jedności” – powiedział papież.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Ojciec Święty zauważył, że zatraciliśmy obecnie zdolność łagodnego mówienia ze sobą, a wręcz przeciwnie usiłujemy karcić się nawzajem, czy obmawiać innych. Istotą natomiast łagodności jest znoszenie się nawzajem. Stąd potrzebna jest cierpliwość, znoszenie wad innych osób, tego, co się nam w nich nie podoba.

Jako trzeci punkt kluczowy dla budowania jedności w Kościele wskazał Franciszek wielkoduszność, serce w którym jest miejsce dla każdego.

„To tworzy więź pokoju, to jest godny sposób zachowania, aby budować więzi pokoju tworzącego jedność. Twórcą jedności jest Duch Święty, ale pokój sprzyja, przygotowuje tworzenie jedności. To jest sposób godny tajemnicy, do której jesteśmy powołani, tajemnicy Kościoła” – zaznaczył papież.

Reklama

Ojciec Święty zachęcił następnie do ponownego przeczytania 13 rozdziału z 1 Listu do Koryntian, nauczającego z jaką postawą należy czynić miejsce dla Ducha Świętego, aby tworzył jedność.

„Tajemnica Kościoła jest tajemnicą Ciała Chrystusa: «Jeden jest Pan, jedna wiara, jeden chrzest. Jeden jest Bóg i Ojciec wszystkich, który jest i działa ponad wszystkimi, przez wszystkich i we wszystkich » (Ef 4,6) – to jest jedność o którą Jezus prosił Ojca dla nas i w którego tworzeniu powinniśmy pomagać, ta jedność za pomocą więzi pokoju. A więź pokoju rośnie z pokorą, łagodnością, z znoszeniem się nawzajem, a także z wielkodusznością” – stwierdził Franciszek.

„Prośmy Ducha Świętego, aby nam dał łaskę nie tylko zrozumienia, ale także przeżywania tej tajemnicy Kościoła, która jest tajemnicą jedności” – zakończył swoją homilię papież.

Podziel się:

Oceń:

2016-10-21 12:11

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Franciszek: niech Bóg da nam odwagę zmierzania ku jedności

„Daj nam, Panie, odwagę przemiany naszych dróg, nawrócenia, pójścia za Twoją wolą, a nie za tym, co jest dla nas sprzyjające; do pójścia naprzód razem, ku Tobie, który wraz z Twoim Duchem chcesz uczynić nas jednością” – powiedział papież Franciszek podczas nieszporów święta Nawrócenia św. Pawła. Były one sprawowane wspólnie z przedstawicielami innych Kościołów i wspólnot chrześcijańskich w bazylice św. Pawła za Murami na zakończenie Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan.

Więcej ...

Dzień po dniu budujmy osobistą relację z Jezusem

Karol Porwich/Niedziela

Rozważania do Ewangelii J 21, 20-25.

Więcej ...

Papież Franciszek zatwierdził kult Gwidona z Montpellier, założyciela Zakonu Ducha Świętego

2024-05-19 10:38

Grzegorz Gałązka

Specjalny list apostolski “Fide incensus” (“Zapalony wiarą”) wydany został dzisiaj z osobistej inicjatywy („motu proprio”) papieża. Na mocy listu apostolskiego Gwidon z Montpellier został wpisany do katalogu błogosławionych, a jego wspomnienie liturgiczne będzie obchodzone 7 lutego jako obowiązkowe w Zgromadzeniu i wspólnotach inspirowanych jego charyzmatem.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Moc Ducha w Kościele

Wiara

Moc Ducha w Kościele

Uroczystość Zesłania Ducha Świętego

Kościół

Uroczystość Zesłania Ducha Świętego

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

Kiedy żyjemy według Ducha Świętego, Bóg jest...

Wiara

Kiedy żyjemy według Ducha Świętego, Bóg jest...

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Hiobowe wieści dla katechetów

Wiadomości

Hiobowe wieści dla katechetów

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli