Reklama

Jasna Góra

Pielgrzymka bezdomnych na Jasną Górę

Tu nie jesteśmy bezdomni

Beata Pieczykura

– My jako Kościół, jako Caritas zawsze staramy się wam pomagać – mówił ks. prał. Marian Subocz, dyrektor Caritas Polska, podczas 11. Ogólnopolskiej Pielgrzymki Osób Bezdomnych na Jasną Górę, która odbyła się 12 listopada. – Bezdomni mają prawo do dachu nad głową. To jest prawo każdego człowieka, by miał mieszkanie, strawę i godne życie. Jesteście na równi w godności z każdym człowiekiem, jesteście również dziećmi Boga. Mamy 55 takich ośrodków, a jak podają statystyki, bezdomnych jest 30 tys., ale wydaje się, że jest więcej – poinformował dyrektor Caritas Polska.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Oni z 20 diecezjalnych oddziałów Caritas (ok. tysiąc osób) wpatrywali się w oblicze Czarnej Madonny i uradowali się wzajemną obecnością oraz tych, którzy na co dzień świadczą im pomoc, księży, sióstr zakonnych, braci zakonnych, pracowników i wolontariuszy Caritas czy innych organizacji. Do domu Matki przybyli w ramach 11. Ogólnopolskiej Pielgrzymki Osób Bezdomnych na Jasną Górę zorganizowanej przez Caritas Polska wraz z Caritas Archidiecezji Częstochowskiej. Hasło pielgrzymki zaczerpnięte ze słów papieża Franciszka: „Kto rusza w drogę, by czynić dobro, już zbliża się do Boga i jest wspierany Jego pomocą” wyznaczało rytm spotkania. Zawiązanie wspólnoty animował zespół z Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Częstochowskiej.

Zobacz zdjęcia: Święto Niepodległości w Legnicy

Wszystkich zebranych powitał ks. Marek Bator, dyrektor Caritas Archidiecezji Częstochowskiej, a pozdrowili ich senator Ryszard Majer, Adrian Staroniek, naczelnik Wydziału Polityki Społecznej Urzędu Miasta Częstochowy i ks. prał. Marian Subocz, który również podziękował wszystkim, a sposób szczególny Caritas Archidiecezji Częstochowskiej. Świadectwem życia i z pielgrzymki bezdomnych z Jaworzna do św. Teresy od Dzieciątka Jezus do Lisieux podzielił się ks. Mirosław Tosza, założyciel Chrześcijańskiego Domu Modlitwy i Życia z Ubogimi wspólnoty „Betlejem” w Jaworznie.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Rozważenie Drogi Krzyżowej poprowadzone przez podopieczne Przytuliska dla Kobiet Oaza w Częstochowie wprowadziło w najważniejszy punkt spotkania, którym była odprawiona w południe w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej koncelebrowana Msza św. pod przewodnictwem ks. prał. Mariana Subocza. Eucharystię koncelebrowali dyrektorzy diecezjalnych Caritas w Polsce. W homilii ks. Mirosław Tosza wyjaśniał, że niezrozumienie bezdomności wynika z tego, że potrzeby ludzi ubogich zostały redukowanie do rzeczy materialnych. Dlatego pytał: – Czego najbardziej potrzebują ludzie bezdomni? Oczywiście, potrzebują domu, ubranie, jedzenia, a przede wszystkim sensu, miłości, uznania, przyjaciół oraz Boga. Podkreślił więc, że wszyscy jesteśmy powołani do wzajemności, aby otrzymać miłość i dawać ją.

Reklama

W tym duchu powiedział: – Na Jasnej Górze nie jesteśmy bezdomni, tu jest nasz dom. Prośmy Maryję, by dała nam odwagę kochania tu i teraz, dawania tego, co jesteśmy w stanie dać, i nauczyła ufać Chrystusowi.

W geście solidarności z chorymi dziećmi ks. Andrzej Partika SAC, proboszcz parafii

Miłosierdzia w Częstochowie, zaprosił do włączenia się w akcję pomocy dla Dominika; aby to uczynić, wystarczy obciąć włosy na 1 mm, zrobić sobie zdjęcie i wysłać je na adres: fundacjaufamtobie@gmail.com.

Pielgrzymka to nie tylko wsparcie dla ducha, lecz także dla ciała. Na zakończenie więc bezdomni otrzymali ciepły posiłek oraz prowiant na drogę powrotną (przygotowane dla ok. tysiąca osób).

Podziel się:

Oceń:

2016-11-12 17:26

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 33/2022, str. 5

Krzysztof Świertok/BPJG

Więcej ...

W siedzibie MEN przedstawiono szokujący ranking szkół przyjaznych osobom LGBTQ+

2024-04-24 13:58

PAP/Rafał Guz

„Bednarska" - I społeczne liceum ogólnokształcące im. Maharadży Jam Saheba Digvijay Sinhji w Warszawie zostało najwyżej ocenione w najnowszym rankingu szkół przyjaznych osobom LGBTQ+. Ranking przedstawiła Fundacja "GrowSpace" w siedzibie Ministerstwa Edukacji Narodowej.

Więcej ...

Bp Milewski: nie możemy ustawać w głoszeniu Ewangelii

2024-04-25 19:23

Karol Porwich/Niedziela

Wielu powie, że głoszenie Ewangelii to niemożliwe zadanie. Trzeba nam jednak ją głosić i się nie zniechęcać, choć przeszkód i problemów tak dużo - uważał bp Mirosław Milewski w Nasielsku w diecezji płockiej, w święto św. Marka Ewangelisty. Zachęcił także wiernych, aby „pozostawali wierni sobie i wierni Bogu”.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Oprócz apostołów, Bóg powołuje także innych uczniów...

Wiara

Oprócz apostołów, Bóg powołuje także innych uczniów...

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Niedziela Sosnowiecka

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Współpracownik Apostołów

Święci i błogosławieni

Współpracownik Apostołów

Dni Krzyżowe 2024 - kiedy wypadają?

Kościół

Dni Krzyżowe 2024 - kiedy wypadają?

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Kościół

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Wiara

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Kościół

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Bp Andrzej Przybylski: Jezus jest Pasterzem, nie...

Wiara

Bp Andrzej Przybylski: Jezus jest Pasterzem, nie...

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim

Kościół

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim