Reklama

Polityka

Posłowie dopracują uchwałę ws. potępienia prześladowań chrześcijan przez ISIS

Andrzej Hrechorowicz/Kancelaria Prezydenta RP

Połączone sejmowe komisje sprawiedliwości i praw człowieka oraz spraw zagranicznych jednomyślnie zaakceptowały pomysł powołania specjalnej podkomisji, która zajmie się dopracowaniem tekstu uchwały potępiającej masowe mordowanie chrześcijan i mniejszości religijnych przez tzw. Państwo Islamskie na Bliskim Wschodzie.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Posłowie przegłosowali wniosek o powołanie podkomisji w siedmioosobowym składzie. Do czwartku uchwała ma zostać przedstawiona komisji spraw zagranicznych, a następnie zaprezentowana na sali plenarnej i tam podjęta przez cały Sejm.

W zgłoszonym na posiedzenie projekcie uchwały podkreślono, że "agresywna ekstremistyczna ideologia tzw. ISIS/Daisz, jego budzące odrazę nieustanne, systematyczne i powszechne ataki przeciwko ludności cywilnej, naruszenia praw człowieka i międzynarodowego prawa humanitarnego, w tym te popełniane na tle religijnym lub etnicznym, oraz niszczenie dziedzictwa kulturowego, także nielegalny handel dobrami kultury, stanowią globalne i bezprecedensowe zagrożenie dla międzynarodowego pokoju i bezpieczeństwa".

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W projekcie stwierdzono, że Sejm "potępia i odrzuca wszelkie takie interpretacje przesłania islamu, które torują drogę do brutalnej, okrutnej, totalitarnej, opresyjnej i ekspansywnej ideologii legitymizującej eksterminację Chrześcijan i innych mniejszości".

Sejm wzywa też wszystkich, w tym liderów muzułmańskich na całym świecie do pełnego potępienia okrucieństw popełnianych przez ISIS wobec chrześcijan, jazydów i innych rdzennych mniejszości religijnych – także do adekwatnego nazywania ich zbrodniami przeciwko ludzkości, zbrodniami wojennymi i ludobójstwem.

Tymczasem tekst uchwały w takiej postaci spotkał się z krytyką samych posłów.Krystyna Pawłowicz (PIS) skrytykowała sam tytuł, a także styl, w jakim sporządzony został tekst uchwały. Jej zdaniem, jest to treść "niezwykle urzędnicza, napisana nowomową dyplomatyczną" oraz "drętwym językiem" i nie oddaje realnego tragizmu sytuacji chrześcijan na Bliskim Wschodzie.

Pytała też, czy polskiego Sejmu nie stać na samodzielną uchwałę w tej sprawie, a jedynie na stanowisko podzielające już wcześniejsze akty wyrażone przez Radę Bezpieczeństwa ONZ i Parlament Europejski, co zaznaczono w projekcie.

Reklama

- Nie musimy się do nikogo przyłączać, bo Polacy nie gęsi i swój język mają, i potrafią ocenić, co się dzieje - skwitowała posłanka PIS.

Na koniec skrytykowała też formułę apelu zawartą w uchwale. - Do kogo to jest w ogóle skierowane? Kto jest adresatem? Z punktu czwartego wynika, że zwracamy się do liderów muzułmańskich: oni mają nas głęboko w nosie - mówiła Pawłowicz.

Pawłowicz zgłosiła też wniosek o powołanie specjalnego zespołu, który opracowałby właściwą wersję uchwały. Przychylnie do tego odnieśli się posłowie różnych opcji politycznych. Potrzebę zniuansowania tekstu uchwały wyraził m.in. poseł Marcin Święcicki (PO). - Jeśli mamy z tym iść do przywódców muzułmańskich, do innych parlamentów, wypada to zręczniej napisać - stwierdził.

Poseł Dominik Tarczyński (PIS) argumentował z kolei, że w tekście uchwały, choć należy wspomnieć o różnych wyznaniach, powinno się skupić przede wszystkim na chrześcijanach i jazydach jako głównych ofiarach prześladowań na Bliskim Wschodzie.

Obecny na posiedzeniu wiceminister spraw zagranicznych Jan Dziedziczak zachęcił posłów, będących często członkami nieformalnych europejskich, międzyparlamentarnych inicjatyw, aby "ofensywnie forsowali rożne zapisy i uwagi dotyczące praw chrześcijan". - To jest bardzo ważny element naszej dyplomacji. Definiujemy naszą dyplomację także wokół obowiązku wspierania chrześcijan na całym świecie - zaznaczył.

Przypomniał, że jednym z tych, którzy bardzo stanowczo stawali na forum międzynarodowym w obronie praw prześladowanych na Bliskim Wschodzie wyznawców Chrystusa, był prezydent Andrzej Duda.

Podziel się:

Oceń:

2016-11-30 09:54

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Prezydent podpisał ustawę o tzw. tarczy antykryzysowej

PAP

Prezydent Andrzej Duda podpisał o ustawę o tzw. tarczy antykryzysowej dot. szczególnych instrumentach wsparcia w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2 - podała w piątek prezydencka kancelaria. Zgodnie z nią z pomocy państwa mogły skorzystać firmy założone między 1 lutego a 1 kwietnia br.

Więcej ...

Kard. Ryś: nie lekceważ życia tu i teraz!

2024-06-17 07:30

Julia Saganiak

Więcej ...

RPO: zmiany ws. nauki religii budzą wątpliwości konstytucyjne

2024-06-17 14:34

Karol Porwich/Niedziela

Proponowane zmiany ws. nauki religii budzą wątpliwości związane m.in. z konstytucyjną ochroną prawa do nauki oraz ochroną pracy - uważa RPO. Wskazuje m.in. na trudności w realizacji podstawy programowej w grupach międzyklasowych. Według RPO zmiany spowodują też utratę pracy przez część katechetów.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Ulicami Warszawy przeszedł XIX Marsz dla Życia i Rodziny

Kościół

Ulicami Warszawy przeszedł XIX Marsz dla Życia i Rodziny

Mamy obowiązek kochać swoją ojczyznę

Wiara

Mamy obowiązek kochać swoją ojczyznę

Dobry jak chleb – św. Brat Albert Chmielowski

Niedziela Podlaska

Dobry jak chleb – św. Brat Albert Chmielowski

„Ecce Homo” brata Alberta to coś więcej niż obraz

Kościół

„Ecce Homo” brata Alberta to coś więcej niż obraz

Anita Włodarczyk zdobyła srebrny medal w rzucie młotem w...

Sport

Anita Włodarczyk zdobyła srebrny medal w rzucie młotem w...

Dzierżoniów. Pogrzeb Marii Chlipały - matki...

Niedziela Świdnicka

Dzierżoniów. Pogrzeb Marii Chlipały - matki...

Jednoosobowe biuro rzeczy znalezionych

Wiara

Jednoosobowe biuro rzeczy znalezionych

12 czerwca: Rocznica objawień w Akicie. Uzdrowienia,...

Wiara

12 czerwca: Rocznica objawień w Akicie. Uzdrowienia,...

Rozważania na niedzielę: Lekarz odpuszczał grzechy

Wiara

Rozważania na niedzielę: Lekarz odpuszczał grzechy