Reklama

Polska

Gniezno: modlitwa i cześć powstańcom wielkopolskim

poznan.pl

Mszą św. w kościele pw. św. Piotra i Pawła rozpoczęły się dziś gnieźnieńskie obchody 98. rocznicy wybuchu powstania wielkopolskiego – jedynego zwycięskiego zrywu niepodległościowego Polaków.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wspólna modlitwa w kościele na gnieźnieńskim cmentarzu św. Piotra, gdzie spoczywają polegli powstańcy wielkopolscy zgromadziła kombatantów, przedstawicieli lokalnych władz, parlamentarzystów, poczty sztandarowe oraz młodzież gnieźnieńskich szkół. Eucharystii przewodniczył proboszcz i kustosz katedry ks. kan. Jan Kasprowicz. W homilii, przypominając krótko pierwsze dni powstańczego zrywu podkreślił, że dokładnie 98 lat temu, 28 grudnia 1918 r. Gniezno stało się wolne.

„Gnieźnieńscy powstańcy opanowali koszary, pocztę i dworzec kolejowy. W nocy zburzono pomniki przypominające o niewoli pruskiej. Rozbrojeni żołnierze pruscy wyjechali 29 grudnia. Gniezno stało się wolne. Był to impuls do walk w całym regionie” – mówił proboszcz gnieźnieńskiej katedry.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Przypominając dalej nazwiska niektórych bohaterów kapłan podkreślił, że w każdym pokoleniu, na każdego czekają wyzwania, które winien podejmować. Są one związane zarówno z życiem osobistym i zawodowym, jak i życiem naszej Ojczyzny, co należy szczególnie uświadamiać i pokazywać młodzieży.

Reklama

„Nasze dzisiejsze spotkanie tak właśnie traktujemy. To nasz obywatelski obowiązek, ale także świadectwo wobec młodego pokolenia” – dodał.

Po Mszy św. przy pomniku powstańców wielkopolskich odbyły się uroczystości patriotyczne. Wokół obelisku znajduje się ponad pięćdziesiąt kwater poległych powstańców. Na tym gnieźnieńskim Akropolu Bohaterów, wśród podkomendnych, spoczęły przed trzema laty szczątki kpt. Pawła Cymsa, sprowadzone z Bystrej, gdzie przeniósł się pod koniec życia i gdzie został pochowany.

Gdy wybuchło powstanie wielkopolskie, Paweł Cyms był jednym z dowodzących wyzwalaniem Gniezna. Oddziały pod jego komendą zajęły następnie Trzemeszno, Mogilno i Strzelno oraz Kruszwicę. Cyms dowodził też wyzwalaniem Inowrocławia. Wbrew zakazowi kontynuowania walki wydanemu przez NRL nie zaprzestał walki i podjął zwycięski szturm na miasto. Był także głównym autorem działań powstańczych, w wyniku których zdobyto tereny zachodnich Kujaw. Dzięki jego staraniom w Inowrocławiu powstały dwa bataliony piechoty, które później przekształciły się w 1. i 2. pułk grenadierów kujawskich. Zostały utworzone także batalion zapasowy i pluton artylerii. W 1920 r. został awansowany do stopnia kapitana.

W ramach rocznicowych obchodów odbyła się także uroczysta sesja Rady Miasta z udziałem Prymasa Polski abp. Wojciecha Polaka. Metropolita gnieźnieński wszedł także w skład Komitetu Honorowego Setnej Rocznicy Niepodległości Polski i Wybuchu Powstania Wielkopolskiego, który dziś został w Gnieźnie oficjalnie powołany.

Podziel się:

Oceń:

2016-12-28 16:02

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

"Trwaliśmy mężnie na rubieżach..."

Fragment wystawy

Archiwum MZW

Fragment wystawy "Trwaliśmy mężnie na rubieżach..."

Muzeum Ziemi Wschowskiej prężenie włączyło się w ubiegłoroczne obchody setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Z tej okazji, wraz z Archiwum Państwowym w Lesznie, przygotowało wystawę, którą do 27 stycznia można oglądać w kamieniczkach przy pl. Zamkowym 2.

Więcej ...

Świadectwo: św. Andrzej Bobola przemienia serca

polona.pl

Wielu pielgrzymów informuje o łaskach, które otrzymali za wstawiennictwem św. Andrzeja Boboli, a ks. Józef Niżnik skrzętnie archiwizuje tę swoistą księgę cudów udzielonych za jego przyczyną.W Strachocinie, na Bobolówce – wzgórzu nieopodal kościoła, gdzie prawdopodobnie urodził się Andrzej Bobola, jest dziś kaplica. Rokrocznie podczas uroczystości odpustowych w tym miejscu gromadzą się rzesze ludzi, czcicieli św. Andrzeja.

Więcej ...

Podsumowanie międzynarodowego konkursu plastycznego „Papież Franciszek w oczach dzieci”

2024-05-17 14:19

Mat. prasowy

Dziecięce spojrzenie na Ojca Świętego pokazują prace uczestników międzynarodowego konkursu plastycznego „Papież Franciszek w oczach dzieci”.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Czy miłujesz Mnie?

Wiara

Czy miłujesz Mnie?

#PodcastUmajony (odcinek 17.):  Ale nudy!

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 17.): Ale nudy!

USA: rzucono wyzwanie odmówienia 50 tys. różańców w...

Świat

USA: rzucono wyzwanie odmówienia 50 tys. różańców w...

Kard. Ryś: w Kościele nic nie dzieje się bez Ducha...

Niedziela Łódzka

Kard. Ryś: w Kościele nic nie dzieje się bez Ducha...

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli