Reklama

Polska

Nuncjusz apostolski zainaugurował jubileusz wincentyński

Krzysztof Świertok

Jubileusz 400-lecia charyzmatu św. Wincentego a Paulo zainaugurowano 25 stycznia w kościele Nawrócenia Pawła Apostoła na krakowskim Stradomiu. Jubileuszowej Mszy Świętej przewodniczył nuncjusz apostolski abp Salvatore Pennacchio.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Arcybiskup, odwołując się do postaci św. Pawła, mówił, iż było to jedno z najbardziej spektakularnych nawróceń w historii chrześcijaństwa. Jak podkreślił, Szaweł był gorliwy w swoim życiu także zanim poznał Chrystusa, ale było to poznanie Boga tylko przez Prawo. Powołując się na przykład Apostoła Narodów, mówił do zebranych na Mszy Świętej kapłanów, że jeśli posługa kapłańska zamknięta jest tylko w przepisach moralności i jest to jedyne źródło poznania Boga, to może się okazać, że mimowolnie można skazać ludzi na śmierć albo bezczynnie przyglądać się, jak duchowo konają.

Nuncjusz podkreślił także, że jeśli w życiu chrześcijanina nie było spotkania z Chrystusem, to taka osoba nie może zostać prawdziwie apostołem. Arcybiskup wskazał także na różnicę między ewangelizatorem a apostołem. Jak mówił, ewangelizator to ktoś, kto zna „setki technik” na to, jak głosić ewangelię, jest aktywny i głośny, ale często „robi to w sposób miażdżący innych”. Natomiast apostoła cechuje subtelność i delikatność.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

- Apostoł to człowiek, który sam doznał przemiany przez spotkanie z Bogiem, dlatego on również najpierw chce się z człowiekiem spotkać. Chce poznać to, kim jest drugi człowiek, i co z sobą niesie. Apostoł to człowiek wolny od osądzania. To pielęgniarz, który zmienia bandaże i podprowadza do jedynego prawdziwego lekarza - Jezusa Chrystusa - podkreślał arcybiskup.

Reklama

Abp Pennacchio odwołał się także do swojego doświadczenia jako nuncjusza m.in. w takich państwach jak Indie, Kambodża czy Nepal. Mówił, że wszędzie, gdzie spotykał członków rodziny wincentyńskiej, tam spotykał się z gorliwością, radością i żarliwością w pełnieniu służby Bogu.

Na zakończenie uroczystej Mszy Świętej nuncjusz apostolski wyraził ubolewanie z powodu swojej nieznajomości języka polskiego. Jednak - jak powiedział - nauczył się najważniejszych słów, po czym uśmiechając się, po polsku pożegnał się z wiernymi: „Drodzy bracia i siostry, dziękuję bardzo!”.

Msza święta zainaugurowała obchody jubileuszu 400-lecia narodzin charyzmatu św. Wincentego a Paulo. Dokładnie w święto nawrócenia św. Pawła Apostoła w 1617 roku Wincenty a Paulo wygłosił kazanie misyjne, które stoi u początków działalności zgromadzenia księży misjonarzy. W planach tegorocznych obchodów są m.in. przegląd piosenki religijnej „Vincentiana” czy sympozjum naukowe poświęcone założycielowi.

Podziel się:

Oceń:

2017-01-26 21:15

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Wincenty, czyli tam i z powrotem

wikipedia.org

Ludzie wstydzą się: biedy, pochodzenia, wiary, wyglądu, wagi… I nie jest to wcale wynalazek dzisiejszych napompowanych, szpanujących i wyzwolonych czasów. Takie samo zażenowanie czuł pewien Wincenty, żyjący we Francji na przełomie XVI i XVII wieku.

Więcej ...

Turniej WTA w Madrycie - Świątek wygrała w finale z Sabalenką

2024-05-04 22:18

PAP/EPA/JUANJO MARTIN

Iga Świątek pokonała Białorusinkę Arynę Sabalenkę 7:5, 4:6, 7:6 (9-7) w finale turnieju WTA 1000 na kortach ziemnych w Madrycie. To 20. w karierze impreza wygrana przez polską tenisistkę. Spotkanie trwało trzy godziny i 11 minut.

Więcej ...

#PodcastUmajony (odcinek 5.): Ile słodzisz?

2024-05-04 22:24

Mat. prasowy

W czym właściwie Maryja pomogła Jezusowi, skoro i tak nie mogła zmienić Jego losu? Dlaczego warto się Jej trzymać, mimo że trudności wcale nie ustępują? Zapraszamy na piąty odcinek „Podcastu umajonego”, w którym ks. Tomasz Podlewski opowiada o tym, że czasem Maryja przynosi po prostu coś innego niż zmianę losu.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zatrzymajmy się dziś i mocno przyjmijmy krzyż naszego...

Wiara

Zatrzymajmy się dziś i mocno przyjmijmy krzyż naszego...

Św. Florian, żołnierz, męczennik

Święci i błogosławieni

Św. Florian, żołnierz, męczennik

Wytrwajcie w miłości mojej!

Wiara

Wytrwajcie w miłości mojej!

Kim był św. Florian?

Kim był św. Florian?

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...