Reklama

Wiara

Jałmużna Wielkopostna

„Dawanie jałmużny może się wydawać rzeczą prostą, ale musimy uważać, aby nie ogołocić tego gestu z wielkiej zawartej w nim treści. Termin „jałmużna” pochodzi z języka greckiego i oznacza właśnie „miłosierdzie”. Zatem jałmużna powinna nieść z sobą całe bogactwo miłosierdzia. A ponieważ miłosierdzie wyraża się na tysiące dróg i tysiące sposobów, to także jałmużna wyraża się na wiele sposobów, aby ulżyć trudnościom osób potrzebujących.”
Papież Franciszek

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wraz z rozpoczęciem Wielkiego Postu w Środę Popielcową 1 marca rozpoczyna się Jałmużna Wielkopostna.

Jałmużna Wielkopostna to ekumeniczna akcja charytatywna, której celem jest zwrócenie uwagi społecznej i konkretnych ludzi, szczególnie dzieci i młodzieży, na los osób chorych i starszych oraz konkretna pomoc na ich rzecz. To także szczególne wezwanie do zainteresowania potrzebującymi, będącymi tuż obok nas, których w natłoku codziennych spraw, tak często nie zauważamy.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Kościół w okresie Wielkiego Postu, obok postu i modlitwy, zachęca szczególnie do jałmużny. Musimy jednak pamiętać, że jałmużna nie może być pozbyciem się tego, co zbędne, ale wyrzeczeniem dóbr, które tak naprawdę nie należą do nas. Wszystko jest darem. My jesteśmy jedynie „dzierżawcami” otrzymanych od Boga rzeczy.

Od roku 1995 kilkaset tysięcy skarbonek trafia do parafii terenie całej Polski, w tym roku będzie to 700 tysięcy skarbonek miłosierdzia. Niewielkie kwoty zbierane przez młodzież i dzieci do skarbonek są wyrazem ich osobistej rezygnacji z drobnych przyjemności na rzecz drugiego człowieka. Zebrane środki rozdysponowane zostaną przez Caritas parafialne i diecezjalne.

Od 2000 roku Jałmużna Wielkopostna jest akcją ekumeniczną, w którą poza Caritas Kościoła Katolickiego włączają się również Eleos Kościoła Prawosławnego, Diakonia Kościoła Ewangelicko-Reformowanego oraz Diakonię Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego.

Jałmużna jest dobrowolnym aktem miłosierdzia wobec drugiego człowieka.

Nie chodzi jednak jedynie o wymiar materialny, ale przede wszystkim o aspekt duchowy ofiarowywanych darów, by dać coś z siebie drugiemu człowiekowi. Dobre uczynki powinny być sprawowane w duchu bezinteresownej miłości i szczerości intencji, które może ocenić tylko Bóg, jako jedyny znający serce człowieka.

Ojciec Święty Franciszek podkreśla szczególne wezwanie samego Boga do prostych, ale szczerych gestów jałmużny wielkopostnej:

Reklama

„Będziemy do tego zdolni w takiej mierze, w jakiej upodobnimy się do Chrystusa, który stał się ubogi i ubogacił nas swoim ubóstwem. Wielki Post to czas ogołocenia: dobrze nam zrobi, jeśli się zastanowimy, czego możemy się pozbawić, aby pomóc innym i wzbogacić ich naszym ubóstwem. Nie zapominajmy, że prawdziwe ubóstwo boli: ogołocenie byłoby bezwartościowe, gdyby nie miało wymiaru pokutnego.”

Caritas Polska od kilku lat zwraca uwagę na wartość solidarności międzypokoleniowej. Dlatego zachęca wszystkich, przede wszystkim dzieci i młodzież do włączenia się w Jałmużnę Wielkopostną poprzez:

- ofiarowanie uwagi i czasu osobom, które żyją tuż obok nas, a pozostają samotne i na co dzień niezauważane - osoby starsze, chore, dziadków, sąsiadów. Wielki Post jest czasem budzenia wrażliwości i dzielenia się tym, co mamy najcenniejszego - czasem;

- skarbonkę miłosierdzia, do której przez Wielki Post zbiera się pieniądze, które są konkretnym wyrzeczeniem przyjemności na rzecz drugiego człowieka. Papierowe skarbonki można odbierać w Caritas diecezjalnych, parafialnych, u katechetów oraz u opiekunów Szkolnych Kół Caritas;

- skarbonkę online, która umożliwia przekazanie jałmużny poprzez szybki przelew internetowym;

Podziel się:

Oceń:

2017-02-21 12:06

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Kalisz: jałmużna z rekolekcji kapłańskich wspomoże dwa dzieła

Zgodnie z decyzją administratora apostolskiego diecezji kaliskiej abp. Grzegorza Rysia jałmużna zebrana podczas rekolekcji kapłańskich została przeznaczona na wsparcie klasztoru sióstr klarysek w Ostrowie Wielkopolskim i działalność Domu Ochrony Życia Poczętego w Odolanowie.

Więcej ...

Kto naprawdę kocha Boga, będzie traktował innych jak swoich braci

2024-05-15 09:46

Karol Porwich/Niedziela

Rozważania do Ewangelii Mk 12, 28b-34.

Więcej ...

Bp Janocha w rocznicę beatyfikacji ks. Popiełuszki: wywalczyliśmy zewnętrzną wolność ale czy jesteśmy wewnętrznie wolni?

2024-06-06 18:30
bp Michał Janocha

Karol Porwich/Niedziela

bp Michał Janocha

- Potrafiliśmy wywalczyć sobie wolność wewnętrzną? Ale czy jesteśmy naprawdę wolni? Czy jesteśmy wolni wewnętrznie? - pytał bp Michał Janocha, który przewodniczył Mszy św. w archikatedrze warszawskiej w 14. rocznicę beatyfikacji ks. Jerzego Popiełuszki. Po Mszy św. w Muzeum Archidiecezji Warszawskiej otwarta została wystawa „Prawda i wolność. Ksiądz Jerzy Popiełuszko”. Beatyfikacja ks. Popiełuszki odbyła się 6 czerwca 2010 r. na Placu Piłsudskiego w Warszawie.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zakończenie oktawy Bożego Ciała - skąd zwyczaj...

Kościół

Zakończenie oktawy Bożego Ciała - skąd zwyczaj...

Prokuratura stawia nowe zarzuty ks. Michałowi Olszewskiemu

Kościół

Prokuratura stawia nowe zarzuty ks. Michałowi Olszewskiemu

Czy w piątek 7 czerwca katolików obowiązuje...

Wiara

Czy w piątek 7 czerwca katolików obowiązuje...

Kto naprawdę kocha Boga, będzie traktował innych jak...

Wiara

Kto naprawdę kocha Boga, będzie traktował innych jak...

Abp Budzik o ks. Chmielewskim: docierały do nas...

Kościół

Abp Budzik o ks. Chmielewskim: docierały do nas...

Nowenna do Najświętszego Serca Pana Jezusa

Wiara

Nowenna do Najświętszego Serca Pana Jezusa

Bp Milewski: módlmy się, aby w naszej ojczyźnie ołtarze...

Kościół

Bp Milewski: módlmy się, aby w naszej ojczyźnie ołtarze...

Agnieszka Chrostowska z zespołu Siewcy Lednicy: Mimo...

Kościół

Agnieszka Chrostowska z zespołu Siewcy Lednicy: Mimo...

Diecezja tarnowska: zmiany personalne 2024

Kościół

Diecezja tarnowska: zmiany personalne 2024