Reklama

Polska

Prezydent Duda: dziękuję Rodzinie Radia Maryja za wspaniałe dzieła

prezydent.pl

Pod hasłem "Idźcie i głoście" na Jasnej Górze trwa 26. pielgrzymka Rodziny Radia Maryja. "Chcę dzisiaj z całego serca podziękować Rodzinie Radia Maryja za wszystkie wspaniałe dzieła" – napisał w przesłaniu odczytanym tuż przed główną Msza św. prezydent Andrzej Duda. Swoje słowo skierowała też premier Beata Szydło. W wydarzeniu uczestniczyły tysiące pielgrzymów z kraju i zagranicy.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Centralnej Mszy św. przewodniczył abp Jan Romeo Pawłowski, delegat ds. nuncjatur w Sekretariacie Stanu Stolicy Apostolskiej. Przywołując w homilii słowa kard. Stefana Wyszyńskiego, gość z Watykanu zaapelował do Polaków o zgodę i miłość.

Abp Pawłowski stwierdził, że w ostatnim czasie dały o sobie znać "grupy nacisku, diabelskie knowania, które chcą rozmazać prawdziwy wizerunek rodziny, zdestabilizować, wprowadzić relatywizm (...), wcisnąć, że nienormalne jest normalne a to co normalne – jest staroświeckie, przestarzałe". Dodał, że siły te wyśmiewają "tych, co pragną mieć rodzinę, co pragną mieć więcej dzieci, którzy są hojni w dawaniu życia".

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Kaznodzieja wskazywał, że "polskie serce jest skołatane i smutne" dodając, że "nie tak miało być". "Nie patrzmy na to, czy to prawa, lewa, środek – bo wszyscyśmy popsuli" – ocenił hierarcha.

Gość z Watykanu zastanawiał się, dlaczego we współczesnej Polsce jest dziś tak wiele kłótni, złości, pomówień. Wspomniał, że ci, którzy jeszcze niespełna 40 lat temu stali po tej samej stronie barykady i walczyli, żeby Polska była Polską, ryzykując wszystko podczas strajków i w stanie wojennym – teraz się pokłócili. "Nie czują się już braćmi? Zaufali swoim egoizmom, układom, sztucznym porozumieniom, dobrym radom czy nakazom także spoza tych granic? Czy może uwierzyli, że można Polskę bez Boga, bez chrześcijańskich korzeni budować?" – pytał w homilii abp Romero.

Przypomniał słowa kard. Wyszyńskiego, że nienawiścią nie obronimy naszej ojczyzny. "Brońmy jej więc miłością. Najprzód między sobą, aby nie podnosić ręki przeciwko nikomu w ojczyźnie, w której ongiś bili nas najeźdźcy. Nie możemy ich naśladować, nie możemy samych siebie poniewierać i bić" – cytował kaznodzieja słowa Prymasa Tysiąclecia.

Abp Robero przytoczył też stwierdzenie kard. Wyszyńskiego, że "trzeba spróbować innej drogi, drogi porozumienia przez miłość, które sprawi, że cały świat patrząc na nas będzie mówił: 'oto jak oni się miłują'". Hierarcha ocenił, że jest to wielkie i bardzo aktualne proroctwo Prymasa Polski. W odczytanym tuż przed Mszą św. przesłaniu od prezydenta RP, Andrzej Duda podziękował uczestnikom spotkania za to, że na co dzień kierują się ewangelicznym wskazaniem, które jest również hasłem obecnej pielgrzymki: „Idźcie i głoście”.

Reklama

"Bardzo się cieszę, że Państwa wspólnota rozwija się i coraz pełniej rozkwita, wciąż owocując licznymi nowymi dziełami” – napisał prezydent. Dziękując Rodzinie radia Maryja za wszystkie "wspaniałe dzieła" wymienił audycje Radia Maryja i Telewizji Trwam oraz "Nasz dziennik" i Wyższą Szkołę Kultury Społecznej i Medialnej.

Za realizację "chwalebnej ale i odpowiedzialnej misji" dziękowała też o. Tadeuszowi Rydzykowi i Rodzinie Radia Maryja premier Beata Szydło. Misja ta przejawia się "poprzez okazywane miłosierdzie i otwarcie serca na drugiego człowieka" oraz przez bycie wzorem postawy moralnej i inspirującym przykładem dla innych".

Pielgrzymkę zainaugurowała w sobotę Msza Św., której przewodniczył biskup senior diecezji kaliskiej Stanisław Napierała. W homilii podkreślił, że spotkanie Rodziny Radia Maryja na Jasnej Górze jest piękną tradycją, którą trzeba kontynuować.

"To spotkanie jest potrzebą serc tysięcy Polaków, którzy chcą się zobaczyć jako wspólnota ludzi wierzących, uformowanych na wartościach przekazywanych przez Radio Maryja i dzieła mu towarzyszące" – mówił bp Napierała.

Odnosząc się do krytyki, z którą spotyka się toruńska rozgłośnia kaznodzieja stwierdził, że "szatan walczy z prawdą, jaką Radio Maryja od ponad 25 lat głosi o Bogu, Ewangelii, Kościele, Polsce, życiu, małżeństwie, rodzinie. Ojciec kłamstwa nie może tego znieść, nie może znieść eklezjalno-twórczej działalności Radia Maryja, dzięki której zgromadzają się tysiące Polaków na modlitwie, słuchaniu Słowa Bożego".

Reklama

Dyrektor Radia Maryja o. dr Tadeusz Rydzyk CSsR, apelował, by nie dać się podzielić. "Tylko trzeba, żeby jeszcze wszyscy słuchali Radia Maryja. Idźcie i głoście! Jakby wszyscy Polacy słuchali Radia Maryja, Polska byłaby wnet zupełnie inna" – stwierdził redemptorysta.

Radio Maryja rozpoczęło nadawanie programu 8 grudnia 1991 r. w święto Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Początkowo audycje docierały tylko do słuchaczy w Toruniu, Bydgoszczy i okolicznych miejscowości. Obecnie fale Radia Maryja przekraczają granice oceanu, co jest ważne dla Polonii. Poprzez Internet i nadawanie satelitarne radio słyszalne jest praktycznie na całym świecie.

Podziel się:

Oceń:

2017-07-09 14:33

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Pielgrzymka Radia Maryja to wielkie spotkanie Kościoła

Bożena Sztajner/Niedziela

Więcej ...

Caritas Polska: organizacja działa w sposób nieprzerwany; organizacją zarządzają zastępcy dyrektora

2024-06-27 07:29

Red./ak/GRAFIKA CANVA

Zawieszenie dyrektora Caritas Polska, ks. Marcina Iżyckiego, nie jest związane z działalnością Caritas. Organizacja realizuje swoje działania w sposób nieprzerwany - podkreśla Caritas Polska w opublikowanym dziś oświadczeniu. W tym momencie organizacją zarządzają dotychczasowi zastępcy dyrektora.

Więcej ...

Fatima: w sanktuarium uczą jak odmawiać różaniec

2024-06-27 19:00

Karol Porwich/Niedziela

Władze Sanktuarium Matki Bożej Różańcowej uruchomiły dwie inicjatywy służące popularyzacji modlitwy różańcowej. Jedną z nich jest ekspozycja w fatimskim muzeum zatytułowana „Rosarium: Radość i Światło, Ból i Chwała ”, na której znalazły się m.in. różańce należące do osób związanych z objawieniami z 1917 r., a także informacje o znanych postaciach odmawiających w swym życiu różaniec. Jedną z nich był św. Jan Paweł II, który przed śmiercią polecił przekazać swój osobisty różaniec portugalskiemu sanktuarium w Fatimie.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Wiara

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

147 lat temu rozpoczęły się objawienia gietrzwałdzkie,...

Wiara

147 lat temu rozpoczęły się objawienia gietrzwałdzkie,...

Czy Twoje serce jest przygotowane na burzę?

Wiara

Czy Twoje serce jest przygotowane na burzę?

Oświadczenie rzecznika KEP: ks. Marcin Iżycki zawieszony...

Kościół

Oświadczenie rzecznika KEP: ks. Marcin Iżycki zawieszony...

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Niedziela Łódzka

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Kościół

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Trzecia tajemnica fatimska

Wiara

Trzecia tajemnica fatimska

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Kościół

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...