Reklama

Polska

Jasna Góra: bp Ryś prowadzi nowennę przed uroczystościami jubileuszowymi

Bartkiewicz / Episkopat.pl

Na Jasnej Górze rozpoczęły się duchowe przygotowania do uroczystości Matki Bożej Częstochowskiej. Tegoroczne święto, 26 sierpnia, połączone będzie z głównymi obchodami jubileuszu 300-lecia Koronacji Cudownego Wizerunku Maryi. To dlatego o „Koronowanej Służebnicy” w rozważaniach nowennowych mówi krakowski bp pomocniczy Grzegorz Ryś. Nowenna ma wymiar ogólnopolski i jest dziękczynieniem za obecność Matki Bożej w dziejach naszego narodu i modlitwą za Polskę.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Przewodniczący Zespołu ds. Nowej Ewangelizacji Episkopatu Polski podkreśla, że każdego dnia podejmować będzie inny temat ukazujący rolę Maryi w Kościele. Czynić to będzie w oparciu o kontemplację jasnogórskiego Wizerunku. - To naprawdę jest w przekazie bardzo mądry Obraz. Mój mistrz ks. prof. Kracik mawiał, że ten gest prawej dłoni Maryi, którym Ona wskazuje na Jezusa, to jest gest, który streszcza wszystkie mariologie - zauważył bp Ryś. Dodał, że o jasnogórskim Wizerunku mówimy, że to „ikona, a więc została napisana, a skoro tak, to musi być odczytana a nie tylko zobaczona”. - Tu się otwiera przestrzeń do kontemplacji - stwierdził biskup. Przywołał też słowa jednego z ojców Kościoła, który zauważył, że oddawanie czci świętemu, którego się nie zna, jest bałwochwalstwem. - Podobnie można odnieść to do tego Obrazu, jeśli ktoś oddaje cześć temu Wizerunkowi, ale go nie zna, bo go nie rozumie, bo go nie czyta, to pytamy, co to jest za akt pobożności? – powiedział krakowski biskup pomocniczy. Dodał, że „ten obraz trzeba przeczytać, on jest bardzo piękny i po Bożemu mądry”. Bp Ryś zauważa, że w odniesieniu do narodu, jasnogórski obraz należy odczytywać w każdym pokoleniu na nowo. - Dzisiaj w świecie, w którym żyjemy, jest ogromne pragnienie religii, widać odrodzenie religii w wielu miejscach, ale jest też w ludziach narastający strach przed religią, która miałaby wkraczać w obszar życia publicznego - powiedział tegoroczny kaznodzieja nowennowy. Jego zdaniem „dziś trzeba nam wykonać ciężką pracę, by na nowo zdefiniować pojęcie Ojczyzna i rozpisać je na konkretne wartości”. - Dla wielu słowo Ojczyzna nie jest już pojęciem pierwszym czyli takim, które nie wymaga dookreślenia – przypomniał bp Ryś.

Kaznodzieja nowennowy podkreśla, że miłość Polaków do Maryi jest tym, co nas wyróżnia, ale dziś potrzeba „nabywania szacunku do tej pobożności ludowej, w której Kościół widzi ogromną siłę ewangelizacyjną”. - Papież Franciszek pobożność ludową nazywa nawet duchowością ludową a to znaczy, że to nie jest masowe zjawisko, które wymaga korekty, tylko jeśli jest to duchowość to to oznacza, że jest to obszar rzeczywistego spotkania z Panem Bogiem, które się dzieje w Duchu Świętym i biada temu, który się z tego wyśmiewa - powiedział bp Ryś.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Przypomniał też inne słowa papieża Franciszka o tym, że „każda owca ma swój węch i dobrze, jeśli pasterze Kościoła idą czasem za tym wyczuciem, które owce mają”. - Węch owiec w Polsce jest taki, że odniesienie do Maryi jest gwarancją ortodoksyjności Kościoła. Tam, gdzie ludzie widzą jakiś niezdrowy, sztuczny dystans do Maryi, tam zaczynają pytać. My nie stawiamy Maryi w miejsce Pana Boga, nie oddajemy Jej takiej przestrzeni, jaka należy się Jezusowi czy Duchowi Świętemu, ale przypominamy, że Ona jest osobą, w której dzieło zbawienia dokonuje się w sposób doskonały, jest Kimś w Kościele, bo jest w Nim pierwsza, jest Kimś, kto współdziała z Chrystusem w dziele zbawienia, jak nikt inny - podkreśla biskup Ryś. Dodaje, że „jak patrzymy na Maryję to rozpoznajemy samych siebie, to kim możemy być”.

Biskup podkreśla, że w pobożności maryjnej, ważne jest by była ona „biblijna”, bo inaczej „łatwo jest o oskarżenie, że nie raz większe znaczenie mają jakieś formy pobożności czy objawienia prywatne”. - My musimy wracać do Słowa osadzonego w tradycji Kościoła i Jego nauczaniu - podkreślił tegoroczny kaznodzieja nowennowy.

W odniesieniu do jasnogórskiego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej każdego dnia podejmowana będzie inna myśl maryjna. Mowa będzie m.in. o: Hodegetrii, Czarnej Madonnie, Teotokos (Bogurodzicy), Nowej Ewie, Matce Bolesnej, Pośredniczce, Koronowanej Służebnicy czy Królowej Polski.

Rozważania głoszone są podczas Mszy o 18.30 na szczycie. W Eucharystiach każdego dnia uczestniczyć będą m.in. wierni częstochowskich parafii przebywający w pieszych pielgrzymkach.

Reklama

Od dziś do 25 sierpnia nie tylko pielgrzymi na Jasnej Górze, ale także internauci mogą uczestniczyć w tym wydarzeniu. Transmisja będzie się odbywała online, między innymi na portalu Stacja7. Codziennie wieczorem będzie udostępniane całe rozważania na kanale youtube Jasna Góra Klasztor Ojców Paulinów. A kolejnego dnia rano, ojcowie Paulini opublikują dodatkowo 3-minutowy skrót video wieczornej homilii. Oprócz wieczornych rozważań kazania zatytułowane „Koronowana Służebnica” głoszone są podczas Mszy św. celebrowanych o godz. 6.00 i 11.00 w Kaplicy Matki Bożej.

Zwieńczeniem nowenny będzie Diecezjalna Procesja Maryjna z katedry na Jasną Górę 25 sierpnia, w wigilię uroczystości poświęconych patronce metropolii częstochowskiej. Tradycja procesji maryjnych ulicami Częstochowy w przeddzień uroczystości Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej liczy już kilkadziesiąt lat. W latach komunizmu były one manifestacją wolności i słowem sprzeciwu wobec narzuconego porządku. W latach demokracji uliczne procesje ku czci Maryi stały się przede wszystkim świadectwem dojrzałości wiary i przywiązania do tradycji.

Nowenna to dziewięciodniowe nabożeństwo odprawiane zazwyczaj jako przygotowanie do udziału w uroczystości kościelnej albo też w jakiejś intencji. W swojej strukturze modlitwa ta nawiązuje do modlitwy Apostołów, Maryi i innych kobiet podczas oczekiwania na zesłanie Ducha Świętego. Nowenny rozpowszechniły się w Kościele od XVI wieku.

Odprawianie nowenny przed uroczystością Matki Bożej Jasnogórskiej ma już wieloletnią tradycję. Związana jest z przygotowaniem do jednego z głównych świąt maryjnych na Jasnej Górze. Sama uroczystość, obchodzona 26 sierpnia, ma przede wszystkim charakter dziękczynienia za szczególną rolę Maryi w dziejach całego Narodu, jest też wyrazem czci dla jasnogórskiego obrazu Matki Bożej. To dlatego paulini postanowili, że choć dokładna rocznica koronacji Wizerunku Częstochowskiej Maryi przypada 8 września, główne uroczystości odbędą się właśnie 26 sierpnia.

Suma odprawiona zostanie o godz. 11.00 na szczycie. Apelem Jasnogórskim o 21.00 rozpocznie się wielkie widowisko historyczno-muzyczne „Jasna Góra - Polska Kana” przygotowane przez Telewizję Polską.

Podziel się:

Oceń:

+1 0
2017-08-17 16:04

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

24 września sąd ma zdecydować, czy umorzy sprawę Matki Bożej z tęczowa aureolą

ZDJĘCIE ARCHIWALNE

youtube.com

ZDJĘCIE ARCHIWALNE

Na 24 września częstochowski sąd wyznaczył termin posiedzenia, na którym ma zdecydować, czy umorzy sprawę młodego mieszkańca Warszawy, który w 2019 r. podczas Marszu Równości w Częstochowie niósł wizerunek Matki Bożej z tęczową aureolą. Prokuratura oskarżyła go o obrazę uczuć religijnych.

Więcej ...

Abp Jędraszewski: tylko budowanie na Chrystusie pozwoli ocalić siebie i swoją tożsamość

2024-05-05 18:59
Abp Marek Jędraszewski

Karol Porwich/Niedziela

Abp Marek Jędraszewski

I dawne, i niezbyt odległe, i współczesne pokolenia, jeśli chcą ocalić siebie i swoją tożsamość, muszą nieustannie zwracać się do Chrystusa, który jest naszą skałą, kamieniem węgielnym, na którym budujemy wszystko - mówił abp Marek Jędraszewski w czasie wizytacji kanonicznej w parafii św. Sebastiana w Skomielnej Białej.

Więcej ...

Zbliżają się Światowe Dni Dzieci: 64 tys. zgłoszeń z 85 krajów

2024-05-06 12:53

Grzegorz Gałązka

Kolejne grupy wciąż zapisują się na Światowe Dni Dzieci, które organizowane są po raz pierwszy w historii. Pomysłodawcą jest papież Franciszek, który chciał stworzyć „młodszą” wersję Światowych Dni Młodzieży. Wydarzenie odbędzie się na Stadionie Olimpijskim w Rzymie oraz na placu przed bazyliką watykańską w dniach 25-26 maja 2024. W obu spotkaniach weźmie udział Ojciec Święty. Swój akces zgłosiło dotąd 64 tys. dzieci wraz z opiekunami, którzy są wymagani przez organizatorów. Reprezentować będą 85 krajów.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

#PodcastUmajony (odcinek 6.): Nie uciekaj, mały!

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 6.): Nie uciekaj, mały!

Czy zauważam Boga wokół siebie?

Wiara

Czy zauważam Boga wokół siebie?

Abp Jędraszewski: tylko budowanie na Chrystusie pozwoli...

Kościół

Abp Jędraszewski: tylko budowanie na Chrystusie pozwoli...

Prymas Polski: gdy czynisz znak krzyża, głosisz miłość...

Kościół

Prymas Polski: gdy czynisz znak krzyża, głosisz miłość...

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?