Reklama

Polska

Ewangelizacja Krakowa

BOŻENA SZTAJNER

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera


Na stadionie Cracovii oraz w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach rozpoczyna się ewangelizacja Krakowa. Przygotowania do tego wydarzenia trwały blisko rok, a w pracę zaangażowało się ok. 3 tys. osób z pięćdziesięciu wspólnot katolickich. „Ewangelizacja Krakowa będzie stanowić głębokie myślenie o wierze” - powiedział bp Grzegorz Ryś, przewodniczący Zespołu KEP ds. Nowej Ewangelizacji podczas konferencji prasowej.

W przygotowanie ewangelizacji Krakowa włączyło się pięćdziesiąt ruchów i wspólnot katolickich, działających na terenie archidiecezji krakowskiej, łącznie ok. 3 tys. osób. Przygotowania do tego spotkania trwały od listopada ubiegłego roku. Z tej okazji rozdano 600 tys. zaproszeń.

„Nie mam wątpliwości, że Duch Święty prowadzi Kościół w kierunku Nowej Ewangelizacji, czyli tych, którzy są ochrzczeni, ale z dla siebie wiadomych względów porzucili praktyki chrześcijańskie” - mówił bp Grzegorz Ryś, na konferencji prasowej w krakowskiej kurii. „Jest to także problem Kościoła w Polsce, dlatego nie bez powodu Jan Paweł II po raz pierwszy użył określenia Nowa Ewangelizacja w 1979 r. w trakcie pierwszej pielgrzymki do Polski, podczas Mszy św. w Nowej Hucie” - wyjaśniał.

„Chcemy zaprosić wszystkich, którzy są ochrzczeni, ale ich ścieżki do Kościoła pozarastały. Chcemy ich zaprosić do wspólnoty osób wierzących, którzy przeżywają wiarę"- zapowiedział biskup.

Krakowski biskup pomocniczy podkreślił, że od samego początku osobą, która namawiała do organizacji tego wydarzenia i wspiera ją jest kard. Stanisław Dziwisz, który przerwie swój pobyt na Synodzie Biskupów, aby przewodniczyć Mszy św. w Łagiewnikach, wieńczącej to wydarzenie.

„To jest wydarzenie, które organizuje Kościół krakowski pod kierunkiem swojego biskupa” - zaznaczył. Jego zdaniem rok przygotowań do tego wydarzenia to ważne doświadczenie Kościoła, który jest dynamiczny i żywy. „Nie chcemy tego wydarzenia spłaszczyć tylko do koncertów, ale chcemy by było doświadczeniem żyjącego Boga, które dla nas jest ważne i chcemy na niego otwierać innych” - wyjaśniał bp Ryś.
Od listopada w poszczególnych parafiach organizowane będą wydarzenia, m. in. kursy i katechezy, głównie dla tych osób, które „przebudziły się” w trakcie ewangelizacji Krakowa. „Kościół rozeznaje swoją misję i idzie do tych, którzy są ochrzczeni, ale nie ma ich w naszej wspólnocie Kościoła. Jeżeli ktoś ma w sobie wiarę to się nią dzieli” - podkreślił biskup.

W ramach wydarzenia zaplanowano m. in. wspólne modlitwy za miasto, dzielenie się świadectwami, głoszenie Dobrej Nowiny, koncerty.

Ewangelizacja Krakowa w pierwszych dwóch dniach (19 i 20 października) odbywać się będzie na stadionie Cracovii. Natomiast zwieńczeniem tego wydarzenia będzie Msza św. w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach, którą zaplanowano na 21 października. Przewodniczyć jej będzie kard. Stanisław Dziwisz. Będzie to nabożeństwo z posłaniem do ewangelizacji w środowiskach pracy, nauki i zamieszkania.

Wydarzenie to wpisuje się w rozpoczęty 11 października Rok Wiary w Kościele katolickim.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2012-10-18 09:16

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Kraków: ruszyła akcja „Różaniec dla Afryki”

©Adam Jn/fotolia.com

Diakonia Misyjna Ruchu Światło Życie archidiecezji krakowskiej, która organizuje rekolekcje oazowe w Kenii i Tanzanii, rozpoczęła akcję „Różaniec dla Afryki”. Oazowicze proszą o dwie rzeczy – o różańce, które zabiorą na rekolekcje oraz o modlitwę różańcową.

Więcej ...

Pierwsze szokujące decyzje w Krakowie: Prezydent zapowiada wywieszenie na magistracie tęczowej flagi

2024-05-08 18:22

Adobe Stock

Prezydent Krakowa Aleksander Miszalski objął patronat nad Marszem Równości, który przejdzie ulicami miasta 18 maja. Jest to pierwsza decyzja nowego włodarza miasta dotycząca udzielenia swojego patronatu. Miszalski planuje także udział w tym przemarszu.

Więcej ...

Opublikowano hasła i loga podróży papieża do krajów Azji i Oceanii

2024-05-09 11:26

Vaticannews.va

Wiara, modlitwa, współczucie, braterstwo, harmonia, nadzieja - to tematy, które pojawiają się w hasłach i logach podróży apostolskiej - najdłuższej tego pontyfikatu - którą papież Franciszek odbędzie w dniach od 2 do 13 września do Indonezji, Papui Nowej Gwinei, Timoru Wschodniego i Singapuru. Opublikowało je watykańskie biuro prasowe.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

8 maja - wielkie pompejańskie święto

Kościół

8 maja - wielkie pompejańskie święto

Suplika do Maryi w Pompejach

Wiara

Suplika do Maryi w Pompejach

Abp Galbas: diecezja sosnowiecka jest do obsiania, a nie do...

Kościół

Abp Galbas: diecezja sosnowiecka jest do obsiania, a nie do...

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Zmarł Jacek Zieliński, współtwórca zespołu Skaldowie

Wiadomości

Zmarł Jacek Zieliński, współtwórca zespołu Skaldowie

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku