Reklama

Polska

Warszawa: uroczysta gala w 50-lecie Komisji KEP ds. Misji

BP KEP

Uroczysta gala z okazji 50-lecia Komisji Episkopatu Polski ds. Misji odbyła się na Zamku Królewskim w Warszawie. Podczas uroczystości z udziałem nuncjusza apostolskiego w Polsce po raz pierwszy wręczono medale „Benemerenti in Opere Evangelizationis” honorujące osoby i instytucje zasłużone dla misji.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Jedną z nagród otrzymała siostra Alina Sienkiewicz ze Zgromadzenia Córek Maryi Wspomożycielki za 46-letnią posługę lekarską wśród chorych i cierpiących brazylijskich Indian. Medalem nagrodzono też m.in. Zofię Kusy, ofiarnie pracującą wśród dzieci w slumsach w Brazylii, oraz Szymona Hołownię, założyciela Fundacji „Kasisi”, za duchowe i materialne wspieranie misji.

Podczas gali nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio przypomniał słowa papieża Franciszka, iż "Kościół nie potrzebuje biurokratów i sumiennych urzędników, ale misjonarzy z pasją". Nuncjusz przekazał na ręce bp. Jerzego Mazura, przewodniczącego Komisji Misyjnej KEP, błogosławieństwo Franciszka i srebrny medal pontyfikatu Franciszka.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Słowa podziękowania wszystkim polskim misjonarzom "za bycie ambasadorami Polski" przekazał w imieniu rządu sekretarz stanu w MSZ Jan Dziedziczak. "Polska dyplomacja ma swoich oficjalnych ambasadorów, ale mamy świadomość, że każda misjonarka i każdy misjonarz jest także reprezentantem Polski na świecie" – powiedział Dziedziczak.

W swoim wystąpieniu bp Jerzy Mazur przypomniał, że utworzenie Komisji Misyjnej w 1967 r. było owocem nauczania Soboru o misyjnej naturze Kościoła. Zadaniem Komisji było od początku koordynowanie animacji i formacji misyjnej oraz integracją środowisk misyjnych w Kościele w Polsce.

W początkach swego istnienia Komisja skupiła się na odbudowaniu zniszczonych struktur misyjnych z okresu międzywojennego. Ponieważ otwierały się powoli możliwości posyłania misjonarzy na placówki misyjne, Komisja zajęła się przygotowaniem, wysyłaniem oraz wspieraniem misjonarzy.

Początki funkcjonowania Komisji Episkopatu Polski ds. Misji były bardzo skromne, jednak dzięki determinacji jej członków dzieło to rozwijało się - podkreślił bp Mazur.

Obecnie, jak poinformował przewodniczący Komisji, na misjach pracują 2032 misjonarki i misjonarzy, a w ciągu 50 lat działalności Komisji z Polski wyjechało ponad 5 tys. misjonarzy.

Reklama

Wśród uczestników gali byli też m.in. metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz, sekretarz generalny KEP bp Artur Miziński, arcybiskupi i biskupi - członkowie Komisji, a także misjonarze i misjonarki.

Medale „Benemerenti in Opere Evangelizationis” przyznano w czterech kategoriach: za zasługi w dziele misyjnym; za pomoc modlitewną i duchową misjom; za pomoc materialną i finansową misjom oraz za informację medialną. W każdej z tych kategorii nagrodę przyznano trzem osobom bądź instytucjom.

W kategorii "za zasługi w dziele misyjnym" medal otrzymał o. Antoni Koszorz, werbista, za wieloletnią i ofiarną posługę sekretarza Komisji Episkopatu Polski ds. Misji oraz animację i formację misyjną, zwłaszcza dzieci i młodzieży. Ojciec Antoni Koszorz jest znany środowisku misyjnemu również jako redaktor czasopism misyjnych i organizator Ośrodka Migranta „Fu Shenfu” w Warszawie.

Medal „Benemerenti” w kategorii za zasługi w dziele misyjnym otrzymała także s. Alina Sienkiewicz ze Zgromadzenia Córek Maryi Wspomożycielki za gorliwą i pełnią miłości 46 letnią posługę lekarską wśród chorych i cierpiących Indian, katechizację dzieci i dorosłych oraz szerzenie kultu Miłosierdzia Bożego w sercu Amazonii w Brazylii.

Trzecią osobą nagrodzoną w Medalem w tej kategorii została Zofia Kusy. Przez wiele lat pracowała wśród ubogich dzieci w slumsach i ofiarnie katechizowała w archidiecezji Sao Salvator da Bahia w Brazylii.

W kategorii "pomoc modlitewna i duchowa" kapituła nagrodziła siostrę Annę Gurba ze Zgromadzenia Sióstr Służebniczek Najświętszej Maryi Panny Niepokalanie Poczętej, misjonarce w Zambii (1994-1995), za nieustanne wspieranie misji cierpieniem oraz gorliwą, codzienną modlitwą.

Medal przyznano także ks. prałatowi Wacławowi Kuflewskiemu, misjonarzowi w Zambii, byłemu sekretarzowi Papieskiej Unii Misyjnej w Polsce, twórcy biuletynu misyjnego „Światło Narodów”. Ks. Kuflewski był także sekretarzem Komisji ds. Misji oraz delegatem do spraw misjonarzy. Ma szczególne zasługi przy powstaniu Centrum Formacji Misyjnej oraz Instytutu Misyjnego Laikatu w Warszawie oraz propagowaniu tematyki misyjnej poprzez liczne publikacje książkowe.

Reklama

Trzecią nagrodzoną w tej kategorii została Zofia Bacławska - za wieloletnie ofiarne zaangażowanie w animację misyjną w diecezji i parafii, kolportaż prasy misyjnej, inicjatywy modlitewne, zwłaszcza różańcowe w intencji misji oraz organizację adoracji wieczystej i pomoc materialną dla misjonarzy.

W kategorii za szczególne zasługi w udzielaniu pomocy materialnej i finansowej misjom medal przyznano Szymonowi Hołowni, założycielowi Fundacji „Kasisi”. Uhonorowano go zwłaszcza za realizację wielu projektów pomocowych dla Domu Dziecka w Kasisi prowadzonego przez siostry ze Zgromadzenia Służebniczek Najświętszej Maryi Panny oraz cenne inicjatywy na rzecz ubogich dzieci w Zambii.

Medal otrzymali też Irena i Eugeniusz Marszałkowie za wieloletnią troskę o misjonarzy i organizowanie materialnej i duchowej pomocy dla misji, za ofiarowanie cierpienia za misjonarki i misjonarzy, gościnność i wrażliwość na potrzeby misji.

Trzecią osobą uhonorowaną medalem został ks. Marek Mroczek, proboszcz parafii świętego Mikołaja w Tylmanowej, inicjator Podhalańskiego Festynu Misyjnego, za wieloraką duchową i materialną pomoc misjom poprzez cenne inicjatywy pomocowe angażujące zwłaszcza dzieci, młodzież i chorych.

W czwartej i ostatniej kategorii - „informacja medialna” - Kapituła Medalu doceniła redakcje Radia Maryja za stałą, wieloletnią i owocną współpracę z Komisją Episkopatu Polski ds. Misji w dziele animacji i formacji misyjnej wiernych Kościoła w Polsce. Radio Maryja upowszechnia idee misyjne w audycjach radiowych, wywiadach z misjonarzami, transmisjach Mszy św. i katechezach.

Reklama

Medal otrzymała też Redakcja Programów Katolickich Polskiego radia - za wieloletnią współpracę z Komisją Episkopatu Polski ds. Misji i jej agendami w dziele medialnej promocji misji. Redakcja prowadzi animację misyjną poprzez wywiady z misjonarzami oraz reportaże z działalności misjonarzy w ich miejscach posługi. Transmituje również uroczystości i wydarzenia misyjne.

Kapituła przyznała Medal za zasługi w dziedzinie informacji medialnej Tygodnikowi Katolickiemu „Niedziela”. Tygodnik od lat systematycznie informuje opinię publiczną w Polsce o misyjnym dziele Kościoła, bierze aktywny udział w animacji i formacji misyjnej prowadzonej przez agendy Komisji Episkopatu Polski ds. Misji.

Kapituła uhonorowała też Medalem „Benemerenti” Roberta Nogę za zasługi w propagowaniu misji oraz pozyskiwanie i formację wolontariuszy misyjnych w mediach poprzez stronę internetową, filmy oraz programy radiowe i telewizyjne.

Ponadto medale przyznano trzem księżom arcybiskupom, byłym przewodniczącym Komisji Episkopatu Polski ds. Misji za szczególne i wybitne zasługi w dziele misyjnym: abp. Edmundowi Piszczowi, abp. Wojciechowi Ziembie i abp. Wiktorowi Skworcowi.

Wieczorem na Jasnej Górze bp Jerzy Mazur poprowadzi rozważania Apelu Jasnogórskiego i odbędzie się czuwanie nocne z racji jubileuszu.

***

Komisję Misyjną KEP powołano w 1967 r., realizując wskazania Soboru Watykańskiego II zawarte w „Dekrecie o misyjnej działalności Kościoła” (Ad gentes). Zadaniem Komisji jest integrowanie środowisk misyjnych w Polsce, wspieranie materialnie i duchowe misjonarek i misjonarzy oraz koordynowanie animacji, formacji i współpracy misyjnej w Polsce.

W roku 2000 decyzją Episkopatu Polski utworzono Krajowy Fundusz Misyjny, a w lipcu tego samego roku przy Komisji zaczęła działać MIVA Polska, organizacja pomagająca misjonarzom w zakupie środków transportu. W 2006 r. powołano kolejną agendę Komisji – Dzieło Pomocy „Ad Gentes”, której podstawowym zadaniem jest wspieranie projektów realizowanych przez misjonarzy w krajach misyjnych.

Reklama

W 2013 r., aby usprawnić planowanie, kierowanie i nadzorowanie pracy i animacji misyjnej, bp Jerzy Mazur reaktywował działalność powołanej w 2005 r. Krajowej Rady Misyjnej.

Bp Jerzy Mazur SVD sprawuje funkcje przewodniczącego Komisji KEP ds. Misji od października 2011 r. Sekretarzem Komisji jest o. dr Kazimierz Szymczycha SVD.

Podziel się:

Oceń:

2017-11-13 13:44

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Jasna Góra: dziś Gala wręczenia medali zasłużonym w dziele misyjnym

Krzysztof Świertok/BPJG

Radio Jasna Góra znalazło się w zaszczytnym gronie wyróżnionych w tym roku medalem dla zasłużonych w dziele misyjnym Kościoła. Medal przyznawany przez Komisję Episkopatu Polski ds. Misji nadawany jest w czterech kategoriach: „za zasługi w dziele misyjnym”, „pomoc modlitewna i duchowa”, „pomoc materialna i finansowa misjom” oraz „informacja medialna”. Gala jego wręczenia odbędzie się o godz. 12.00 na Jasnej Górze.

Więcej ...

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

św. Andrzej Bobola

Karol Porwich/Niedziela

św. Andrzej Bobola

Niezwyciężony atleta Chrystusa - takim tytułem św. Andrzeja Bobolę nazwał papież Pius XII w swojej encyklice, napisanej z okazji rocznicy śmierci polskiego świętego. Dziś, gdy wiara katolicka jest atakowana z wielu stron, św. Andrzej Bobola może być ciągle stawiany jako przykład czystości i niezłomności wiary oraz wielkiego zaangażowania misyjnego.

Więcej ...

Straty w dobrach kultury i dziełach sztuki poniesione przez Kościół Rzymsko – Katolicki w Archidiecezji Krakowskiej w wyniku II wojny światowej

2024-05-16 10:45
Modlitwa na ruinach kościoła
Sakramentek na rynku
Nowego Miasta w Warszawie

Reprodukcja Margita Kotas

Modlitwa na ruinach kościoła Sakramentek na rynku Nowego Miasta w Warszawie

Okupant niemiecki podczas II wojny światowej podjął bezpardonową walkę z całym społeczeństwem polskim, w tym również z Kościołem Rzymsko – Katolickim. Walka przeciwko Kościołowi Katolickiemu polegała zarówno na eksterminacji duchowieństwa, jak i na niszczeniu zabytków architektury sakralnej oraz niszczeniu lub rabunku wyposażenia kościołów i klasztorów.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Jej imię znaczy mądrość

Święci i błogosławieni

Jej imię znaczy mądrość

Św. Andrzej Bobola, prezbiter i męczennik

Wiara

Św. Andrzej Bobola, prezbiter i męczennik

Małżeństwo z Andrychowa idzie do grobu św. Jakuba....

Kościół

Małżeństwo z Andrychowa idzie do grobu św. Jakuba....

Świadectwo: św. Andrzej Bobola przemienia serca

Kościół

Świadectwo: św. Andrzej Bobola przemienia serca

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania