Reklama

Niedziela Małopolska

Kraków: działa już Namiot Spotkań w ramach Światowego Dnia Ubogich

Warsztaty, rozmowy przy stolikach, występy artystyczne, a także specjalistyczne porady dla potrzebujących i doraźną pomoc medyczną przewidziano w programie pierwszego dnia działalności Namiotu Spotkań na Małym Rynku w Krakowie, który będzie czynny do niedzieli. - W tym miejscu najważniejsze jest spotkanie z drugim człowiekiem – podkreśla s. Teresa Pawlak, rzecznik prasowy ŚDU w archidiecezji krakowskiej.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Namiot Spotkań to przestrzeń, w której spotykać się będą ubodzy i potrzebujący z wolontariuszami i mieszkańcami Krakowa. W organizacji Namiotu został zastosowany system no logo. - Nie chcemy, żeby osoba, która przyjdzie do naszego Namiotu czuła się zaetykietowana, wysłana do konkretnej instytucji – wyjaśnia s. Teresa i dodaje, że nie ma tu rozróżnienia na wolontariuszy i ludzi, którzy korzystają z pomocy. - Nie ma podziału na tych, którzy dają i tych, którzy biorą – podkreśla.

Od dziś do niedzieli Namiocie Spotkań będzie można uzyskać porady specjalistów – prawnika i doradcy zawodowego oraz porady dotyczące pielęgnacji osób chorych w domach. Oprócz tego zaplanowano warsztaty kulinarne i pisarskie. Będzie można spróbować swoich sił również w koronkarstwie i decoupage’u.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W Namiocie pod okiem wolontariuszy można uszyć polarowe czapki, które zostaną przekazane osobom ubogim i bezdomnym. Do wspólnego szycia w sposób szczególny zaproszone są osoby ubogie, które będą mogły zatrzymać wykonane przez siebie podczas warsztatów czapki. Jednak w akcji może również wziąć udział każdy, kto chce własnoręcznie wykonać czapkę i przekazać ją ubogim.

- W tej akcji bardzo ważne jest spotkanie z osobą ubogą lub bezdomną, więc jeśli autor czapki wyrazi taką chęć, będziemy zapraszać do tego, by osobiście obdarować kogoś zimową czapką, a także herbatą lub kanapką, a przede wszystkim ciepłym słowem i gorącym uśmiechem. Zachęcamy również do tego, by samemu poszukać miejsc pomocy bezdomnym i ubogim w Krakowie- wyjaśnia Jaga Sadowska z Żywej Pracowni.

Organizatorzy warsztatów zapraszają także, by akcję przeprowadzić we własnych środowiskach lokalnych - parafiach, wspólnotach, szkołach i ośrodkach. W siedzibie Arcybractwa Miłosierdzia nieopodal Małego Rynku osoby potrzebujące mogą skorzystać z doraźnej pomocy medycznej. Będzie możliwe wykonanie badań ogólnych, kontroli górnych dróg oddechowych, pomiaru ciśnienia i cukru. Działa również punkt opatrunkowy przygotowany do opatrywania ran i zakładania podstawowych opatrunków chirurgicznych.

Reklama

- Poza publiczną opieką medyczną na terenie Krakowa istnieje niewiele miejsc, w których można bezpłatnie i godnie uzyskać pożądaną pomoc, dlatego w czasie tygodnia wydarzeń w ramach Światowego Dnia Ubogich pragniemy skrócić i ułatwić drogę uzyskania pomocy medycznej osobom pozostającym w trudnej sytuacji materialnej czy lokalowej - wyjaśnia s. Agnieszka Koteja, na co dzień pracująca z ubogimi. Doraźnej pomocy medycznej udziela wykwalifikowany personel medyczny: lekarze, pielęgniarki i ratownicy medyczni, którym towarzyszą studenci kierunków medycznych.

W godzinach popołudniowych na scenie Namiotu Spotkań wystąpi Jan Oberbek, a wieczorem odbędą się koncerty muzyki gospel z udziałem zespołów Soul’n’Voices oraz Mistrala.

Podziel się:

Oceń:

0 0
2017-11-14 13:46

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Duszpasterstwo nauczycieli – spotkania u źródła

Niedziela podlaska 19/2015, str. 5

Agnieszka Bolewska-Iwaniuk

Zakończył się kolejny cykl spotkań duszpasterstwa nauczycieli diecezji drohiczyńskiej. We wtorek 21 kwietnia spotkanie duszpasterstwa odbyło się w Siemiatyczach.

Więcej ...

Zaproszenie dla mnie: Bierz i jedz, pij, abyś żył

2024-03-28 06:16

Adobe.Stock.pl

W czasie Wielkiego Postu warto zatroszczyć się o szczególny czas z Panem Bogiem. Rozważania, które proponujemy na ten okres pomogą Ci znaleźć chwilę na refleksję w codziennym zabieganiu. To doskonała inspiracja i pomoc w przeżywaniu szczególnego czasu przechodzenia razem z Chrystusem ze śmierci do życia

Więcej ...

Wielki Czwartek we Wschowie z biskupem Tadeuszem

2024-03-28 22:04
Wschowa

Krystyna Pruchniewska

Wschowa

Liturgii Wieczerzy Pańskiej w kościele pw. św. Stanisława we Wschowie przewodniczył biskup diecezjalny Tadeusz Lityński.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Triduum Paschalne - trzy najważniejsze dni w roku

Triduum Paschalne - trzy najważniejsze dni w roku

Przerażające dane: 1937 osób między 15. a 17. rokiem...

Wiadomości

Przerażające dane: 1937 osób między 15. a 17. rokiem...

Tajemnica Wielkiego Czwartku wciąga nas w przepastną...

Wiara

Tajemnica Wielkiego Czwartku wciąga nas w przepastną...

Tak, proszę, Jezu Chryste, obmyj mnie

Wiara

Tak, proszę, Jezu Chryste, obmyj mnie

Bratanek Józefa Ulmy o wujku: miał głęboką wiarę,...

Kościół

Bratanek Józefa Ulmy o wujku: miał głęboką wiarę,...

Jak przeżywać Wielki Tydzień?

Wiara

Jak przeżywać Wielki Tydzień?

Abp Galbas: Mówienie, że diecezja sosnowiecka jest...

Kościół

Abp Galbas: Mówienie, że diecezja sosnowiecka jest...

Przewodniczący KEP: rozpoczynamy dziewięcioletnią...

Kościół

Przewodniczący KEP: rozpoczynamy dziewięcioletnią...

Świadectwo Abby Johnson: to, że zobaczyłam aborcję na...

Wiara

Świadectwo Abby Johnson: to, że zobaczyłam aborcję na...