Reklama

Polska

Bp Mering: dziękujemy Radiu Maryja za ułatwianie spotkania człowieka z Bogiem

Kolanin/ pl.wikipedia.org

Jeżeli chcemy być dziećmi Boga, odpowiedzialnymi patriotami, prawdziwymi Europejczykami – musimy nauczyć się mądrze kształtować naszą miłość. To właśnie w tym zadaniu służy pomocą Radio Maryja i wszystkie te stojące obok niego, gotowe do pomocy środki przekazu – mówił w homilii podczas Mszy św. dziękczynnej za 26-lecie działalności Radia Maryja ordynariusz włocławski bp Wiesław Mering.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Biskup włocławski Wiesław Mering przewodniczył dziś w Toruniu Mszy św., stanowiącej główny punkt obchodów 26-lecia działalności Radia Maryja i sprawowanej w toruńskiej hali widowiskowo-sportowej.

W homilii bp Mering przypominał m.in. o dziełach rozpoczętych przez o. Tadeusza Rydzyka i jego współpracowników, podejmowane w Radiu Maryja, Telewizji Trwam, Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej, Instytucie „Pamięć i Tożsamość” oraz w Sanktuarium NMP Gwiazdy Nowej Ewangelizacji, za które dziękowano podczas jubileuszowej Mszy św. Podkreślał, że te media i instytucje wciąż przypominają nauczanie św. Jana Pawła II, którego nie pamięta współczesna młodzież, a także prowadzą codzienną działalność katechetyczną i ewangelizacyjną, która jest konieczna w życiu społecznym. Podkreślał też, że ta działalność, polegająca m.in. na przybliżaniu słuchaczom orędzia o Bożym Miłosierdziu i włączaniu ich w codzienną modlitwę różańcową i brewiarzową, jest niezwykle ważną misją, za którą składane jest dziś dziękczynienie.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

„To ich brak [działalności katechetycznej i ewangelizacyjnej – KAI] sprawia, że nieraz kłamstwo i cynizm zdają się w tym życiu silniejsze od prawdy, dobra i solidności. Dziękujemy za budzenie miłości do ojczyzny, za trudną sztukę uczenia służby tej ojczyźnie, za przedstawianie prawdziwej jej historii (…) Dziękujemy za nieustępliwa troskę o kulturę i narodowe dziedzictwo, za pamięć o dziełach wzniosłych, trudnych i pięknych ” - mówił bp Mering, jako przykład podając postaci Polaków, którzy ratowali Żydów w czasie II wojny światowej.

Bp Mering mówił też o powinnościach Polaków, którzy chcą właściwie kształtować swoją tożsamość obywatelską i europejską i o pomocy, jaką niesie w tym zakresie Radio Maryja.

„Dziękujemy Radiu Maryja za miłość, jakiej uczy nas w stosunku do Europy, za ukazywanie powodów do dumy z europejskiej tradycji, kultury i dziedzictwa (…) Jeżeli chcemy być dziećmi Boga, odpowiedzialnymi patriotami, prawdziwymi Europejczykami – musimy nauczyć się mądrze kształtować naszą miłość. To właśnie w tym zadaniu służy pomocą Radio Maryja i wszystkie te stojące obok niego, gotowe do pomocy środki przekazu” - mówił hierarcha.

Reklama

Kaznodzieja zwrócił też uwagę, że podstawową misją i powodem do dzisiejszego dziękczynienia jest ułatwianie spotkania człowieka z Bogiem – czego podejmuje się Radio Maryja i pozostałe instytucje. „To jest tak ważne, czego człowiek nauczy się kochać. Bo jak uczył wielki filozof i średniowieczny mistyk nadreński, kard. Mikołaj z Kuzy: co człowiek ukocha, tym się staje. Jeżeli ukocha Boga, ma prawdziwą szansę na przebóstwienie samego siebie”. Na zakończenie zawierzył współpracowników i słuchaczy Radia Maryja opiece Matki Bożej.

Wraz z bp. Meringiem, Mszę św. koncelebrowali biskupi: Andrzej Suski, Wiesław Śmigiel, Ignacy Dec, Janusz Stepnowski, Tadeusz Bronakowski, Józef Szamocki, Wiesław Szlachetka, Antoni Dydycz, Stanisław Napierała, Stanisław Stefanek, Stefan Regmunt, Ryszard Karpiński, Paweł Socha i Viktors Stulpinis z diecezji lipawskiej na Łotwie. W Eucharystii wzięli także udział przedstawiciele rządu: szefowa KPRM minister Beata Kempa, minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Błaszczak, minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk, minister obrony narodowej Antoni Macierewicz, minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro i sekretarz stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej Bartosz Kownacki, a także przedstawiciele władz samorządowych, miejskich na czele z prezydentem Torunia Michałem Zaleskim i licznie zebrani słuchacze i sympatycy Radia Maryja i Telewizji Trwam.

Radio Maryja powstało z inicjatywy ojców redemptorystów, według pomysłu jego założyciela i dyrektora o. Tadeusza Rydzyka CSsR. Po raz pierwszy wyemitowało audycję 8 grudnia 1991 r. w uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP. Z początkowych 14 godzin emisji w ciągu doby przekształciło się w rozgłośnię, nadającą audycje przez całą dobę. Od 1998 r. ich odbiór jest możliwy także drogą internetową. Wg badania Radio Track za okres grudzień 2013 – luty 2014 r., jest to 5. najchętniej słuchana rozgłośnia radiowa w Polsce.

Podziel się:

Oceń:

2017-12-02 21:35

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Papież do Radia Maryja: uobecniacie Jezusa przez Matkę

Mazur/episkopat.pl

Radio Maryja w jakiś sposób sprawia, że Jezus staje się obecny za pośrednictwem Matki – powiedział Papież w wideoprzesłaniu z okazji 20-lecia argentyńskiej wersji Radia Maryja oraz czasopisma Periódico Euncuentro. Franciszek wspomina na wstępie o dokonaniach tej rozgłośni.

Więcej ...

Paryż - Włochy, Brazylia i Egipt grupowymi rywalami polskich siatkarzy

2024-06-26 18:38

PAP/Łukasz Szeląg

Reprezentacje Włoch, Brazylii i Egiptu będą grupowymi rywalami polskich siatkarzy w igrzyskach olimpijskich w Paryżu. Losowanie grup odbyło się w Łodzi, która jest gospodarzem męskiego turnieju finałowego Ligi Narodów.

Więcej ...

Fatima: w sanktuarium uczą jak odmawiać różaniec

2024-06-27 19:00

Karol Porwich/Niedziela

Władze Sanktuarium Matki Bożej Różańcowej uruchomiły dwie inicjatywy służące popularyzacji modlitwy różańcowej. Jedną z nich jest ekspozycja w fatimskim muzeum zatytułowana „Rosarium: Radość i Światło, Ból i Chwała ”, na której znalazły się m.in. różańce należące do osób związanych z objawieniami z 1917 r., a także informacje o znanych postaciach odmawiających w swym życiu różaniec. Jedną z nich był św. Jan Paweł II, który przed śmiercią polecił przekazać swój osobisty różaniec portugalskiemu sanktuarium w Fatimie.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Wiara

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

147 lat temu rozpoczęły się objawienia gietrzwałdzkie,...

Wiara

147 lat temu rozpoczęły się objawienia gietrzwałdzkie,...

Czy Twoje serce jest przygotowane na burzę?

Wiara

Czy Twoje serce jest przygotowane na burzę?

Oświadczenie rzecznika KEP: ks. Marcin Iżycki zawieszony...

Kościół

Oświadczenie rzecznika KEP: ks. Marcin Iżycki zawieszony...

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Niedziela Łódzka

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Kościół

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Trzecia tajemnica fatimska

Wiara

Trzecia tajemnica fatimska

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Kościół

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...