Reklama

Niedziela Małopolska

Na Podhalu jest Kościół i Polska!

Joanna Adamik/Archidiecezja Krakowska

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

- Polska bardzo potrzebuje Waszego świadectwa - mówił abp Marek Jędraszewski podczas uroczystej Mszy św. dla Związku Podhalan, sprawowanej w zabytkowym Kościele przy cmentarzu na Pęksowym Brzyzku w Zakopanem.

Metropolita, nawiązując do Liturgii Słowa, przytoczył przejmującą skargę biblijnego Hioba, która dotyczyła losu i kondycji człowieka. Dodał, że bez Boskiej perspektywy, staje się ona przerażającym wołaniem jednostki, która nie widzi sensu i celu swojego życia.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

-Jeżeli swój los złączymy z Bogiem, to świat nabiera innego kształtu, a nadzieja większych treści - podkreślił.

Prawda o bliskości Chrystusa - Emmanuela staje się szczególnie widoczna w kontekście słów Ewangelii. Jezus przebywał w Kafarnaum, gdzie uzdrowił teściową Piotra, a także przywrócił zdrowie ciała i duszy innym mieszkańcom. Arcybiskup zwrócił uwagę również na fakt, że Zbawiciel udał się w miejsce pustynne, aby się modlić i wysławiać Boga za wszystkie wspaniałe rzeczy.

Joanna Adamik/Archidiecezja Krakowska

- Jego modlitwa ma charakter wstawienniczo-błagalny za wszystkich ludzi, abyśmy mogli odzyskać poczucie dziecięctwa Bożego i z cała świadomością przynależności do Boga wypowiadać słowa modlitwy „Ojcze nasz".

Metropolita zaznaczył, że Chrystus odszedł z Kafarnaum, aby głosić prawdę o Królestwie Bożym w innych miejscach. Wzorem swojego Mistrza, podobnie czynił św. Paweł, który uważał za swoją najświętszą powinność głoszenie Ewangelii: „Biada mi, gdybym nie głosił Ewangelii."

Zdaniem arcybiskupa, wygląd współczesnego świata, jego idee i cele zależą od relacji bliskości z Panem Bogiem. Tam, gdzie Go nie ma, zło triumfuje.

-Hiob trafnie wyraża los człowieczy. Jego skarga staje się skargą współczesnego świata i tych, którzy chcą żyć bez Pana Boga. Jeżeli Go nie ma, wszystko staje się możliwe. Każde nieszczęście i zbrodnia znajdzie swoje usprawiedliwienie. Im mniej miejsca dla Boga, tym większa pochwała zabijania innych - nienarodzonych, chorych, umierających.

Reklama

Metropolita apelował, aby żyć Ewangelią i kierować się jej słowami w życiu codziennym:

- Im więcej w danej społeczności zakotwiczenia w Ewangelii, tym większa gotowość, by kochać drugiego miłością ofiarną, pełną poświęceń i oddania.

Na zakończenie arcybiskup zwrócił się bezpośrednio do Podhalan, przypominając wizytę Jana Pawła II w Zakopanem. Papież wzywał do obrony krzyża w przestrzeni prywatnej i publicznej. Jego słowa brzmią aktualnie również po 21 latach, kiedy w imię wolności i tolerancji usuwa się krzyże ze sfery życia publicznego na zachodzie Europy.

-Usuwając krzyż, usuwa się z serca Ewangelię. Nie ma wtedy miejsca dla Boga, nadziei, radości życia, które staje się dramatyczną skargą, wyrażoną przez Hioba. Nie możemy się zgodzić na taką wizję naszego życia - mówił hierarcha.

Metropolita podziękował Góralom za piękny śpiew, muzykę i ubiór, które jednoznacznie świadczą o ich tożsamości i poczuciu przynależności do podhalańskiej ziemi.

-Niech ten skarb waszej kultury, miłości do Boga i drugiego człowieka będzie nieustannie pomnażany, byście mogli powiedzieć o sobie, że pomimo trudów i wyzwań współczesności, jesteście ludźmi nadziei, mającymi poczucie, że jest z wami Bóg. Mając świadomość tego skarbu duchowego, jaki jest waszym udziałem, dzielcie się nim z innymi, którzy tak licznie tu przybywają.

Po skończonej Eucharystii wierni udali się na cmentarz, aby złożyć kwiaty na grobie ks. Józefa Stolarczyka - pierwszego, wieloletniego proboszcza parafii, taternika i Apostoła Podhala, a także do siedziby Związku Podhalan na ulicy Kościuszki w celu zawieszenia tam krzyża, poświęconego w La Salette.

Podziel się:

Oceń:

2018-02-04 17:39

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Zakopane: Jubileuszowy koncert „Złote Gody Festiwalu”

Fot. Regina Korczak-Watycha/Biuro Prasowe 50.MFFZG

23 sierpnia u podnóży Tatr odbył się wyjątkowy koncert "Złote Gody Festiwalu".

Więcej ...

Św. Rita z Cascii, żona, matka i zakonnica

Obraz św. Rity znajdziemy m.in. w kościele w Ropczycach

Arkadiusz Bednarczyk

Obraz św. Rity znajdziemy m.in. w kościele w Ropczycach

Więcej ...

Matko Ostrobramska, módl się za nami...

2024-05-22 20:50

Adobe Stock

W 1626 r. tuż przy Ostrej Bramie osiedlili się karmelici bosi, otaczając obraz szczególną czcią. Wybudowali klasztor i kościół p.w. św. Teresy z Avila. Następnie zbudowali kaplicę nad Ostrą Bramą i tam umieścili obraz, nad którym władze miasta zleciły im opiekę.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Kto przeprosi panią Annę?

Wiadomości

Kto przeprosi panią Annę?

22 maja: wspomnienie św. Rity – patronki trudnych spraw

Święci i błogosławieni

22 maja: wspomnienie św. Rity – patronki trudnych spraw

Święto Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana

Polska

Święto Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana

Świadectwa o cudach za przyczyną św. Rity

Niedziela Wrocławska

Świadectwa o cudach za przyczyną św. Rity

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe

Kościół

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe "nabożeństwo" z...

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Kościół

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Moc Ducha w Kościele

Wiara

Moc Ducha w Kościele