Reklama

Niedziela Małopolska

Kalwaria Zebrzydowska: rozpoczęły się obchody odpustu Wielkiego Tygodnia

br. Albert Mocarski OFM BRN

Poświęceniem palm pod Kaplicą św. Rafała oraz uroczystą procesją i Mszą św. w bazylice Matki Bożej Anielskiej rozpoczęły się w Kalwarii Zebrzydowskiej obchody największego odpustu Wielkiego Tygodnia w Polsce. W sanktuarium pasyjno-maryjnym zgromadziły się tłumy czcicieli Męki Pańskiej.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Uroczystości tradycyjnie rozpoczęły się od poświęcenia palm przy Kaplicy św. Rafała. Następnie procesja z palmami przeszła przez Plac Rajski do bazyliki Matki Bożej Anielskiej, gdzie kustosz sanktuarium o. Konrad Cholewa OFM przewodniczył Mszy św.

W homilii franciszkanin podkreślał, że Niedziela Męki Pańskiej rozpoczyna wspomnienie wydarzeń z historii zbawienia, które przemieniły cały świat i nadały sens ludzkiemu życiu. Wskazał, że wydarzenia te skłaniają do refleksji nad ludzką wiernością Chrystusowi, Kościołowi i Krzyżowi.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Po południu w kalwaryjskim sanktuarium rozpocznie się Chwalebne Misterium Męki Pańskiej. Wierni zobaczą sceny wjazdu Pana Jezusa do Jerozolimy i wypędzenia przekupniów. W Wielką Środę będą uczestniczyli w „Uczcie u Szymona” oraz obserwowali „Zdradę Judasza”.

Reklama

W Wielki Czwartek po Gorzkich Żalach odbywa się Mandatum – „Umycie nóg Apostołom” oraz procesja pasyjna do Pałacu Kajfasza, gdzie pielgrzymi są świadkami wieczornego sądu „U Kajfasza”. Tego dnia odbywa się również Msza św. w Wieczerniku oraz adoracja Najświętszego Sakramentu w Piwnicy Pana Jezusa. Wieczorem – Msza św. Wieczerzy Pańskiej na Placu Rajskim przed bazyliką.

Wielki Piątek to najważniejszy dzień odpustu. Od wczesnych godzin porannych w Drodze Krzyżowej uczestniczą wówczas tysiące pielgrzymów. Tego dnia kazanie podczas tzw. Dekretu u Piłata wygłasza metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski. Jest to zwyczaj wprowadzony przez kard. Franciszka Macharskiego i kontynuowany przez jego następców. Po zakończeniu Drogi Krzyżowej, Liturgii Wielkiego Piątku przy kościele Ukrzyżowania przewodniczyć będzie bp Jan Szkodoń. Aż do rezurekcji trwać będzie adoracja Najświętszego Sakramentu w Grobie Pana Jezusa. Rezurekcyjnej procesji z Grobu Pana Jezusa do bazyliki oraz porannej Mszy św. w Wielkanoc również będzie przewodniczył bp Szkodoń.

Nabożeństwo Drogi Krzyżowej połączone z misteriami po raz pierwszy zostało tu odprawione około 1608 roku. Pierwszy scenariusz misteriów ukazał się drukiem w 1618 roku w Krakowie. Odbywały się one nawet w okresie zaborów, przetrwały epokę realnego socjalizmu, traktowane wtedy jako zabytek i rodzaj folklorystycznego widowiska. Po II wojnie światowej o. Augustyn Chadam OFM dokonał odnowy kalwaryjskich misteriów. Do dziś są one odgrywane według jego scenariusza.

Sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej jest jednym z najważniejszych ośrodków kultu pasyjno-maryjnego w Polsce. Jego fundatorami była w XVII w. rodzina Zebrzydowskich. Równolegle z klasztorem bernardynów wybudowano Dróżki Męki Pańskiej, przypominające kompozycją topograficzną i architektoniczną miejsca święte w Jerozolimie.

Podziel się:

Oceń:

2018-03-25 12:44

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Kaszubska Jerozolima

Ryszard Nalepka

Przez cały rok, nie tylko w Wielkim Poście, do Wejherowa przybywają setki tysięcy pielgrzymów, by czcić Mękę Pańską oraz Tę, która do końca towarzyszyła Synowi w najważniejszych zbawczych wydarzeniach.

Więcej ...

Papież pobłogosławił pierwszemu laureatowi Nagrody św. Jana Pawła II

2024-05-22 15:46

PAP/EPA/Alessandro Di Meo

Papież Franciszek przyjął na prywatnej audiencji laureata Nagrody św. Jana Pawła II, ks. Leonarda Olobo kierującego Centrum Pokoju i Sprawiedliwości w stolicy Ugandy. To właśnie temu ośrodkowi Watykańska Fundacja Jana Pawła II przyznała pierwszą w historii nagrodę imienia swego świętego patrona. Ma być ona nadawana co dwa lata w celu promowania wiedzy na temat myśli i działalności papieża Polaka oraz jego wpływu na życie Kościoła i świata.

Więcej ...

Matko Ostrobramska, módl się za nami...

2024-05-22 20:50

Adobe Stock

W 1626 r. tuż przy Ostrej Bramie osiedlili się karmelici bosi, otaczając obraz szczególną czcią. Wybudowali klasztor i kościół p.w. św. Teresy z Avila. Następnie zbudowali kaplicę nad Ostrą Bramą i tam umieścili obraz, nad którym władze miasta zleciły im opiekę.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

22 maja: wspomnienie św. Rity – patronki trudnych spraw

Święci i błogosławieni

22 maja: wspomnienie św. Rity – patronki trudnych spraw

Kto przeprosi panią Annę?

Wiadomości

Kto przeprosi panią Annę?

Świadectwa o cudach za przyczyną św. Rity

Niedziela Wrocławska

Świadectwa o cudach za przyczyną św. Rity

Starajmy się żyć uważnie, czujnie, aby odkrywać dobro

Wiara

Starajmy się żyć uważnie, czujnie, aby odkrywać dobro

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe

Kościół

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe "nabożeństwo" z...

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Kościół

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Moc Ducha w Kościele

Wiara

Moc Ducha w Kościele