Reklama

Wiadomości

„Śląsk” w projekcie „Podróż do wolności”

AKW

„Podróż do wolności” to tytuł projektu – cyklu koncertów w wykonaniu chóru i orkiestry Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” dla uczczenia 100-lecia niepodległości Polski. 24 października 2018 r. artyści „Śląska” koncertowali w częstochowskiej katedrze pw. Świętej Rodziny. Gośćmi koncertu byli abp Wacław Depo – metropolita częstochowski oraz Marta Salwierak, reprezentująca marszałka woj. śląskiego Wojciecha Saługę, który jest inicjatorem projektu „Podróż do wolności”. Wykonawców i uczestników koncertu przywitał proboszcz parafii archikatedralnej w Częstochowie ks. prał. dr Włodzimierz Kowalik.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Zobacz zdjęcia: „Śląsk” w projekcie „Podróż do wolności”

W słowie wprowadzającym abp Wacław Depo podziękował zespołowi „Śląsk” za przygotowanie koncertu i Marszałkowi Województwa za projekt. Podkreślił, że człowiek, który jest zamknięty na sztukę będzie zamknięty na miłość. Artyści związani z zespołem są świadkami nie tylko miłości osobistej, ale i wspólnotowej. Pieśnią dla Ojczyzny mówią o Polsce i jej umiłowaniu.

Dyrektor „Śląska” Zbigniew Cierniak w imieniu artystów podziękował za zaproszenie do katedry pw. Świętej Rodziny i możliwość kolejnego koncertowania w tak nieodległej od Koszęcina Częstochowie.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Koncert rozpoczął się odśpiewaniem Hymnu Państwowego. Kolejnymi utworami były: „Pieśń o Ojczyźnie”, „Witaj majowa jutrzenko”, pieśni legionowe i powstańcze. Zespół wykonał również dwie pieśni maryjne, a dyrygent Mirosław Maciej Banach zaprosił uczestników do wspólnego śpiewu „Czarnej Madonny”. Na bis publiczność usłyszała „Karolinkę” i „Szła dzieweczka do laseczka”. Artystom podziękowano gorącymi oklaskami.

Reklama

Wiele utworów, które są wykonywane na koncertach w ramach projektu „Podróż do wolności” znajduje się na wydanej w tym, roku płycie pt. „Pieśń o Ojczyźnie – Zespół Pieśni i Tańca <<Śląsk>> na 100-lecie Odzyskania Niepodległości”. Album miał premierę 27 lutego 2018 r. Jest on kolekcją najbardziej znanych i najpiękniejszych pieśni patriotycznych, które w narodowej tradycji towarzyszą uroczystościom państwowym, wojskowym oraz rocznicom najważniejszych wydarzeń historycznych.

Na płycie znalazły się m.in. polskie pieśni hymniczne, a także pieśni wojenne, żołnierskie i partyzanckie. Popularne utwory patriotyczne znane z wielu koncertów okolicznościowych, w wykonaniu solistów, chóru i orkiestry Zespołu „Śląsk” zwracają uwagę nowym brzmieniem i niepowtarzalnym kunsztem wykonania. Każda z pieśni, w opracowaniach muzycznych specjalnie na potrzeby składu artystycznego Zespołu, zyskuje unikatową, imponującą aranżację. 100-lecie Niepodległości to okazja, która wymaga godnej oprawy muzycznej, „Śląsk” przygotował więc zbiór, który wzbudza uczucia patriotyczne, pielęgnuje pamięć o bohaterstwie i jest odwołaniem do heroizmu polskiego oręża. „Są w tych utworach wszystkie barwy patriotyzmu: męstwo, cierpienie i wiara. W trudach walki czy w glorii chwały – muzyka zawsze łączyła. Oddając w Państwa ręce płytę z okazji 100-lecia Niepodległości Polski pragniemy przywołać pamięć o bohaterstwie, wzruszyć i pobudzić do doskonalszego odczuwania historii. Ten album to próba wyśpiewania przez Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” muzycznego obrazu polskiej niepodległości. Nasza przysięga pamięci” – napisał w słowie wstępnym na płytę „Pieśń o Ojczyźnie” Dyrektor Zespołu Zbigniew Cierniak.

Podziel się:

Oceń:

2018-10-25 12:56

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

VIII Piknik Leśno - Łowiecki "Cietrzewisko"

Archiwum Zespołu "Śląsk"

W Koszęcinie 12 i 13 sierpnia 2017 r. odbyła się ósma edycja Pikniku Leśno-Łowieckiego „Cietrzewisko”, imprezy, która przyciąga do siedziby Zespołu „Śląsk” wielu miłośników lasu i kultury łowieckiej. Bogaty program dwudniowego pikniku pozwolił bliżej poznać pracę leśników oraz leśno-łowieckie tradycje, gwarantując zarówno walory edukacyjne, jak i doskonałą zabawę w plenerze.

Więcej ...

Anioł z Auschwitz

Stanisława Leszczyńska

Archiwum Archidiecezjalne w Łodzi

Stanisława Leszczyńska

Są postacie, które nigdy nie nazwałyby samych siebie bohaterami, a jednak o ich czynach z podziwem opowiadają kolejne pokolenia. Taka właśnie była Stanisława Leszczyńska – „Mateczka”, położna z Auschwitz.

Więcej ...

107. rocznica objawień Matki Bożej w Fatimie

2024-05-13 07:48
Łucja dos Santos wraz z młodszą Hiacyntą Marto

pl.wikipedia.org

Łucja dos Santos wraz z młodszą Hiacyntą Marto

Dziś przypada 107. rocznica objawień Matki Bożej w Fatimie. Maryja w Fatimie przypomniała, że zdobycie nieba jest celem naszego życia - powiedział PAP kustosz Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach ks. Marian Mucha. Dodał, że objawienia są wciąż aktualne, ponieważ dziś ludzie żyją jakby Bóg nie istniał.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Abp Antonio Guido Filipazzi na Skałce: Wzywam Kościół w...

Kościół

Abp Antonio Guido Filipazzi na Skałce: Wzywam Kościół w...

Zmarł Jacek Zieliński, współtwórca zespołu Skaldowie

Wiadomości

Zmarł Jacek Zieliński, współtwórca zespołu Skaldowie

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj

8 maja - wielkie pompejańskie święto

Kościół

8 maja - wielkie pompejańskie święto

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania