Reklama

Świat

W Eichstätt odbył się kongres przed Światowym Dniem Chorego

Graziako

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Pomagając chorym, nie można skupiać się tylko na diagnostyce i lekach, ale trzeba pamiętać o człowieku. Przypomnieli o tym uczestnicy międzynarodowego kongresu „Czynić dobro cierpiącym”, który odbył się 9 lutego w Eichstätt w Niemczech. Stanowił on pierwszy etap obchodów tegorocznego, XXI Światowego Dnia Chorego, którego centralne uroczystości odbędą się 11 lutego w bawarskim sanktuarium maryjnym w Altöttingu.

„Spotkanie miało charakter interdyscyplinarny, by pokazać, że każdy człowiek potrzebuje kompleksowej pomocy” – powiedział w Radiu Watykańskim ks. Janusz Surżykiewcz, który organizował kongres. „Konferencja nie miała jednego centralnego punktu związanego z jakąś dyscypliną. U samych początków zakładała, że tylko przy wspólnej wymianie myśli między wiedzą medyczną, teologiczną, psychologiczną i społeczną, a także ekonomią i zarządzaniem jesteśmy w stanie stworzyć najlepszy system zabezpieczenia dla chorych" – zaznaczył kapłan.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

"Czy służba zdrowia ma nam tylko dać leki, zapewnić sprzęt, diagnostykę, a my mamy pozostać sami z tym wszystkim? Czy jest też człowiek w całej swej pełni, uwzględniony razem ze światem religijnym? Odpowiedź na to pytanie to bardzo ważne zadanie dla tej konferencji” - zastanawiał się rozmówca rozgłośni papieskiej.

Na kongresie mówiono m.in. o polskim modelu pomocy hospicyjnej, który łączy w jedno działania Kościoła, służby zdrowia, pomocy społecznej i wolontariatu. „Wielkim wyzwaniem dla Europy jest pomoc starzejącemu się społeczeństwu” – podkreślił krajowy duszpasterz hospicjów w Polsce, ks. Piotr Krakowiak SAC.

Przypomniał, że hasło tegorocznego Dnia Chorego: «Idź i ty czyń podobnie» jest wezwaniem. "Można bez końca dyskutować, kto ma to zrobić. Powinniśmy się zintegrować, by Kościół był znowu liderem w społecznościach lokalnych w Polsce” – stwierdził pallotyn i zauważył, że w 10 tys. parafii w naszym kraju mamy coraz więcej chorych, osób starszych i samotnych.

Reklama

„«Idź i ty czyń podobnie», idź i zajmij się nimi, środki się znajdą. Najpierw musimy pomyśleć, że to jest nasza powinność, chrześcijańska i ludzka. To, co się udało w hospicjach, dziś musimy powtórzyć dla chorych w domu. To jest wyzwanie, które stoi przed nami. To są fakty, z którymi się musimy zmierzyć. Musimy wspólnie w Kościele w Polsce pracować, żeby przy każdej parafii powstał wolontariat dla przewlekle chorych w domu na wzór tego wolontariatu hospicyjnego, który przed trzydziestu laty był w stanie w trudnej sytuacji w Polsce pomóc ludziom u kresu życia. Teraz wyzwania są jeszcze większe” – podkreślił ks. Krakowiak.

Kolejną stacją obchodów Dnia Chorego była Msza sprawowana w Monachium w intencji chorych i pracowników służby zdrowia. Watykańska delegacja, wraz z przewodniczącym Papieskiej Rady ds. Służby Zdrowia abp. Zygmuntem Zimowskim, odwiedziła też miejscowy szpital. Mówiono m.in. o konieczności łączenia opieki paliatywnej ze wsparciem duchowym.

Podziel się:

Oceń:

2013-02-10 07:29

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

I. edycja kongresu Sacris - Dobra Kościoła (Troska i Odpowiedzialność)

Materiał prasowy

I edycja Kongresu SACRIS - DOBRA KOŚCIOŁA (TROSKA I ODPOWIEDZIALNOŚĆ) odbędzie się 20 i 21 października br. w Zespole Katedralnym we Fromborku - Muzeum Pomnika Historii. Geneza Kongresu związana jest z przygotowaniami do przypadających w 2023 roku odpowiednio 550. rocznicy urodzin (19 lutego) jak i 480. rocznicy śmierci (24 maja) Kanonika Mikołaja Kopernika.

Więcej ...

Kustosz sanktuarium św. Andrzeja Boboli: ten męczennik może nam wiele wymodlić

2024-03-22 18:36

polona.pl

Kustosz narodowego sanktuarium św. Andrzej Boboli jezuita o. Waldemar Borzyszkowski zauważa od lat wzmożenie kultu męczennika. Teraz, kiedy wolność Polski jest zagrożenia, szczególnie warto modlić się za jego wstawiennictwem - zaznacza w rozmowie z KAI. W dniach 16-24 marca odbywa się ogólnonarodowa nowenna o pokój, pojednanie narodowe i ochronę życia za wstawiennictwem św. Andrzeja Boboli i bł. Jerzego Popiełuszki.

Więcej ...

Radio TOK FM odpowie finansowo za język nienawiści

2024-04-19 13:50

Tomasz Zajda/fotolia.com

Urząd skarbowy ściągnie z kont należącego do Agory radia Tok FM 88 tys. złotych. To kara, jaką na stację nałożył przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji za używanie języka nienawiści.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Święty ostatniej godziny

Niedziela Przemyska

Święty ostatniej godziny

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Wiara

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Gdy spożywamy Eucharystię, Jezus karmi nas swoją...

Wiara

Gdy spożywamy Eucharystię, Jezus karmi nas swoją...

Ilu jest katolików w Polsce? – analiza danych ze spisu...

Wiara

Ilu jest katolików w Polsce? – analiza danych ze spisu...

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

Kościół

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Kościół

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Zakaz działalności dla wspólnoty

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Zakaz działalności dla wspólnoty "Domy Modlitwy św....

Rozpoczął się proces beatyfikacjny sł. Bożej Heleny...

Święci i błogosławieni

Rozpoczął się proces beatyfikacjny sł. Bożej Heleny...

W „nowej”, antyklerykalnej Polsce aresztowano księdza

Kościół

W „nowej”, antyklerykalnej Polsce aresztowano księdza