Reklama

Niedziela Częstochowska

Bliżej Chrystusa, bliżej kapłaństwa

Kl. Tomasz Nowak

9 marca br. w naszym Wyższym Seminarium Duchownym miała miejsce wyjątkowa uroczystość. Po rekolekcjach, trwających od Środy Popielcowej, siedmiu kleryków roku III (czterech z archidiecezji częstochowskiej i trzech z diecezji sosnowieckiej) przyjęło posługę lektoratu, a sześciu kleryków roku IV (czterech z archidiecezji częstochowskiej i dwóch z diecezji sosnowieckiej) zostało ustanowionych akolitami.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Zobacz galerię zdjęć

Co to znaczy „lektorat” i „akolitat”?

Pan Jezus zostawił ludziom dwa najcenniejsze skarby: swoje Słowo oraz Ciało. Do kapłanów zaś należy szczególna troska o te święte dary. Mają oni czuwać, by z jednej strony nie zostały znieważone, a z drugiej – by każdy wierny miał do nich należyty dostęp.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Lektorzy i akolici mają za zadanie pomagać kapłanom w tej misji. Mogą być nimi mężczyźni, także żonaci – spotykamy ich również w Kościele w Polsce. Klerycy natomiast, zanim przyjmą święcenia i zobowiążą się już na zawsze służyć Chrystusowi w kapłaństwie, otrzymują szczególne polecenie zapoznania się i pokochania Słowa Bożego oraz Eucharystii. Na III roku formacji alumni otrzymują posługę lektoratu, a na IV – akolitatu.

Zadaniem lektora jest dogłębne poznawanie Słowa Bożego, wykonywanie czytań w czasie liturgii oraz przygotowywanie innych wiernych do lektury Pisma Świętego. Akolici powinni coraz głębiej przeżywać miłość do Jezusa Eucharystycznego. Ponadto zleca się im troskę o czystość naczyń liturgicznych, a w sytuacjach nadzwyczajnych mogą pomagać w rozdzielaniu Komunii św. oraz zanosić ją chorym.

Co znaczy lektorat i akolitat dla kleryków częstochowskich?

Uroczystościom w seminarium przewodniczył biskup pomocniczy diecezji sosnowieckiej Piotr Skucha (z racji tego, że w Częstochowie do kapłaństwa przygotowują się klerycy również z tej diecezji). Odnosząc się do misji lektorów mówił: „Ten, kto czyta Słowo Boże, daje początek Temu, który jest Siewcą. Spotkanie zaś z Jezusem dokonuje metamorfozy, zmienia wszystko. Tak w czytającym, jak i w tym, który słucha. O ile tylko chcemy słuchać”. Zwracając się zaś do kandydatów na akolitów, wskazywał: „Sługa ołtarza powinien uczyć się codziennie ofiarowania siebie Bogu. Troszczyć się, by życie nie było zafałszowaniem tego, czego dotykamy w liturgii”.

Jak to wydarzenie przeżywają klerycy? Nowo ustanowiony lektor, kl. Mariusz mówi: „Dzięki tej posłudze otrzymuję od Boga szczególną łaskę, by jeszcze gorliwiej odczytywać Słowo Boże. Lektorat stanowi dla mnie okazję do częstej lektury Pisma Świętego i rozważania go. Dzięki temu chcę być jeszcze doskonalszym uczniem Chrystusa”.

Reklama

Kl. Kamil – nowy akolita dodaje: „Dla mnie to kolejny krok na drodze powołania i na drodze do przyjęcia święceń. Akolitat jest wezwaniem, aby z jeszcze większą czcią odnosić się do Jezusa Chrystusa, o którego od dzisiaj będę się troszczył własnymi rękami! To zachęta do gorliwej służby przy ołtarzu”.

Wspólnota Wyższego Seminarium Duchownego prosi o modlitwę w intencji ustanowionych w sobotę lektorów i akolitów oraz o nowe powołania kapłańskie. By serca młodych były coraz bardziej otwarte na wołanie Chrystusa: „Pójdź za mną!” (Łk 5,27).

Podziel się:

Oceń:

2019-03-10 18:26

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Powołani i pobłogosławieni

Pamiątkowe zdjęcie nowych lektorów

Hubert Gościmski

Pamiątkowe zdjęcie nowych lektorów

Uroczyste błogosławieństwo biskupa świdnickiego zakończyło okres przygotowania kilkudziesięciu kandydatów do pełnienia nowych funkcji w zgromadzeniu liturgicznym.

Więcej ...

Zmiany kapłanów 2024 r.

2024-05-22 15:45

Karol Porwich/Niedziela

Maj i czerwiec to miesiąc personalnych zmian wśród duchownych. Przedstawiamy bieżące zmiany księży proboszczów i wikariuszy w poszczególnych diecezjach.

Więcej ...

W których diecezjach jest dyspensa w piątek po Bożym Ciele? – sprawdź!

2024-05-29 19:13

Adobe Stock

W wielu diecezjach w Polsce biskupi udzielają dyspensy od piątkowej wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych. Dyspensy takie ogłoszone już zostały m.in. w archidiecezji warszawskiej, gdańskiej, katowickiej czy wrocławskiej. Przypomnijmy, że katolików, którzy ukończyli 14 rok życia obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych we wszystkie piątki w roku. Biskup diecezjalny może jednak udzielić wiernym dyspensy na terytorium swojej diecezji.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Boże Ciało - 10 faktów, o których nie wiesz

Kościół

Boże Ciało - 10 faktów, o których nie wiesz

Nowenna do Najświętszego Serca Pana Jezusa

Wiara

Nowenna do Najświętszego Serca Pana Jezusa

W których diecezjach jest dyspensa w piątek po Bożym...

Kościół

W których diecezjach jest dyspensa w piątek po Bożym...

Nawet wtedy, kiedy spała, Maryja czuwała nad jej...

Wiara

Nawet wtedy, kiedy spała, Maryja czuwała nad jej...

Mecenas Wąsowski: ks. Olszewski prosił, abym Wam to...

Kościół

Mecenas Wąsowski: ks. Olszewski prosił, abym Wam to...

Dekrety rozdane

Aspekty

Dekrety rozdane

Ida Nowakowska: Chcę być jak moja Mama!

Wiara

Ida Nowakowska: Chcę być jak moja Mama!

„Stanowczy sprzeciw wobec działań MEN” -...

Kościół

„Stanowczy sprzeciw wobec działań MEN” -...

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania