Reklama

Niedziela Częstochowska

3 maja 2019 w Wieluniu

Zofia Białas

Dwa ważne wydarzenia z historii Polski przypadające na dzień 3 maja - Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski i 228. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja stały się okazją do zorganizowania w Wieluniu pięknej uroczystości religijno – patriotycznej. Uroczystość rozpoczęła się Mszą św. w kolegiacie wieluńskiej, celebrowaną przez księży: Jacka Zielińskiego i Janusza Parkitnego, w asyście diakona Michała Płocharskiego. Na uroczystą Mszę św. przybyli: chór parafialny, przedstawiciele władz samorządowych wszystkich szczebli, organizacji społecznych, liczne poczty sztandarowe, harcerze, strażacy z Niemiec i wierni czciciele Maryi, Królowej Polski.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Homilię wygłosił ks. Jacek Zieliński. Nawiązując do przeczytanego fragmentu Ewangelii O Janie i Maryi pod krzyżem, kiedy konający Jezus dał nam Ją za Matkę, a Jana uczynił Jej synem, mówił o Matce Bożej Częstochowskiej, Matce i Królowej Polski, która kocha wszystkie swoje dzieci. W jej oczach, każdy, jeśli kocha ją jak Matkę, odczyta przesłanie dla siebie.

Jak dobrze, dodał, że król Jan Kazimierz ofiarował Jej 1 IV 1656 r. swoje królestwo i uczynił Ją Królową i Patronką Królestwa Polskiego. Dobrze, że zawierzył Jej Polaków ks. prymas Stefan Wyszyński i święty Jan Paweł II. Źle, dodał, że Polacy o tym jakby zapomnieli, tak jak i o odpowiedzialności za dziedzictwo, któremu na imię Polska, o czym mówił Jan Paweł II w Lubaczowie 3 VI 1991 r.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Konieczny jest, dodał kaznodzieja, narodowy rachunek sumienia i próba odnowy duchowej, podobnej do tej, którą rozpoczął Jan Kazimierz, by nie zagubić korzeni, jakie Boża mądrość zapisała w naszych dziejach i duszach. Odnowę jednak, dodał, winniśmy rozpocząć od siebie.

Reklama

Czyniąc refleksję na temat współczesnego świata, gdzie prześladuje się i morduje chrześcijan, gdzie zamyka się kościoły, gdzie czasami świadomie się je podpala, gdzie gasi się Światło, by ukryć swoje grzechy (w ciemności są mniej widoczne) i o sytuacji w naszym kraju, w którym czyni się próby skłócenia Polaków, gdzie prowokuje się religijną wojnę polsko-polską, gdzie uderza się w rodzinę, profanuje wizerunki Matki Bożej Częstochowskiej, miast szukać w Niej ratunku - zwrócił uwagę na słowa ks. abpa Wacława Depo mówiące o niewypełnionych Ślubach Jasnogórskich.

Zadał też pytania: – Dokąd idziesz świecie, dokąd idziesz chrześcijańska Europo, dokąd idziesz Polsko? Rozważania zakończył kaznodzieja słowami renesansowego poety Grzegorza z Sambora (1523 – 1573), autora poematu „Częstochowa”. Eucharystię zakończyło odczytanie Aktu Zawierzenia się Maryi Matce i Królowej i uroczyste odśpiewanie hymnu „Boże coś Polskę”.

Po błogosławieństwie uroczystości przeniosły się pod pomnik św. Jana Pawła II gdzie delegacje złożyły wiązanki kwiatów, później pod tablice poświęcone Józefowi Piłsudskiemu i wielunianom, którzy oddali życie za wolność Ojczyzny w latach 1914- 1921. Tu uczestnicy uroczystości usłyszeli historię Konstytucji 3 Maja i uczestniczyli w składaniu wiązanek kwiatów.

Podziel się:

Oceń:

2019-05-03 16:23

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Wieluń: uroczystości 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej

Reprodukcja Margita Kotas

Trzeba podjąć wysiłek, aby odkryć i zapamiętać, że zanim doszło do pogardy wobec człowieka i pogwałcenia jego praw, najpierw został odrzucony Bóg i ewangeliczne prawo miłości – zaapelował w Wieluniu podczas modlitwy w trakcie obchodów 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej bp Józef Guzdek. Biskup Polowy Wojska Polskiego przewodniczył modlitwie w intencji ofiar tego największego konfliktu zbrojnego w dziejach w czasie uroczystości, która odbyła się udziałem prezydentów Polski i Niemiec. W czasie uroczystości odczytany został apel pamięci i złożone zostały kwiaty w miejscach związanych z pierwszymi ofiarami niemieckich nalotów.

Więcej ...

Śp. Jan Ptaszyn Wróblewski. Prawdziwy multitalent

2024-05-07 22:05

PAP/Piotr Polak

Jeden z najważniejszych polskich muzyków jazzowych, saksofonista Jan Ptaszyn Wróblewski zmarł we wtorek w wieku 88 lat. Wiadomość przekazała rodzina za pośrednictwem mediów społecznościowych.

Więcej ...

Co nas dzieli niech nas łączy

2024-05-08 07:29

Materiały własne autora

Na początku chciałbym gorąco i serdecznie przywitać się z czytelnikami portalu „Niedziela”! Jestem zaszczycony tym, że mogę publikować na łamach portalu, który wyrósł w tradycji tygodnika, który za dwa lata obchodzić będzie swoje 100. urodziny i jest na stałe wpisany w polską historię.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Matura: bunt i jego konsekwencje lub relacja z drugim...

Wiadomości

Matura: bunt i jego konsekwencje lub relacja z drugim...

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Diecezjalna Komisja Muzyki Kościelnej: w liturgii nie...

Kościół

Diecezjalna Komisja Muzyki Kościelnej: w liturgii nie...

Jezu, ufam Twemu miłosierdziu. Jezu, ufam Tobie!

Wiara

Jezu, ufam Twemu miłosierdziu. Jezu, ufam Tobie!

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...