Reklama

Głos z Torunia

Maryja jest znakiem nadziei i ocalenia

Graziako

Maryja nie objawiła się jako znak zagłady, ale jako znak nadziei, gdyż pokazuje drogę ocalenia – powiedział bp Wiesław Śmigiel podczas koronacji figury Matki Bożej Fatimskiej. Koronacja odbyła się w toruńskiej parafii pw. św. Michała Archanioła i bł. Bronisława Markiewicza w kolejną rocznicę objawień fatimskich. To właśnie księża michalici, którzy pełnią posługę w tej parafii 40 lat temu zainaugurowali nabożeństwa i procesje fatimskie w Toruniu.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W uroczystości uczestniczyli licznie nie tylko parafianie, ale także mieszkańcy Torunia i okolic. Obecni byli także duchowni, siostry zakonne oraz przedstawiciele władz samorządowych i miejskich. W uroczystej procesji wejścia koronę dla Matki Bożej wniosły dzieci w strojach pastuszków z Fatimy.

Proboszcz parafii ks. Krzysztof Winiarski CSMA przedstawił historię nabożeństw fatimskich, które od 40. lat odbywają się na toruńskich Rybakach. – Każda koronacja jest ważnym wydarzeniem dla Kościoła, bo cześć, jaką otaczamy Bogarodzicę, jest wypełnieniem Jej słów: „Oto błogosławić mnie będą wszystkie pokolenia” (Łk 1, 48). Koronacja figury Pani Fatimskiej, czczonej na Rybakach, ukazuje nam żywotność tego kultu oraz z pewnością przyczyni się do rozbudzenia w nas dziecięcego zaufania do Matki Zbawiciela i naszej Matki, której jedynym celem jest doprowadzenie każdego do zjednoczenia z Jej Synem, Jezusem Chrystusem – podkreślił ks. Winiarski.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Rozpoczynając Mszę św. bp Wiesław Śmigiel podkreślił, że przychodzimy tutaj, by na nowo usłyszeć orędzie z Fatimy. – Przychodzimy, by wynagradzać za grzechy, by pokutować i modlić się, by ponownie usłyszeć wezwanie Maryi do nawrócenia, którego potrzebuje każdy z nas – mówił.

W homilii biskup toruński podkreślił, że przychodzimy do tej świątyni, by dziękować Bogu za obecność Maryi w życiu Kościoła, a więc w życiu każdego z nas, naszej diecezji i naszego miasta. – Aktem koronacji podkreślimy, że to miejsce jest naszą toruńską Fatimą – mówił.

Zaznaczył, że dzisiejsza uroczystość jest okazją, by zastanowić się nad przesłaniem Maryi, jakie przekazała nam za pośrednictwem dzieci z Fatimy oraz nad jego owocami w naszym życiu osobistym, rodzinnym, społecznym i eklezjalnym.

- Maryja, Matka Zbawiciela wciąż na nowo wzywa nas do realizowania woli Bożej, jako jedynej gwarancji zachowania ładu i pokoju na świecie – podkreślił bp Śmigiel zaznaczając, że to, co daje nam świat nie jest trwałe i często zawodzi. – Gdy zawodzi mądrość tego świata dobry Bóg, po raz kolejny w dziejach ludzkości, posługuje się głosem małych, maluczkich, by przypomnieć o najważniejszych sprawach dla człowieka i świata. Przemawia przez Matkę Bożą, a Ona wybiera dzieci, by przypomnieć światu wezwanie do nawrócenia i pokuty – dodał.

Reklama

Ksiądz biskup zaznaczył, że Maryja przyszła po to, by nam przypomnieć o Bożym świetle które w nas mieszka i nas okrywa. – Ona przychodzi, by nas przestrzec, by nas wezwać do nawrócenia i rachunku sumienia, ale także by przypomnieć, że powinniśmy wiernie trwać pod krzyżem Chrystusa, bo jeżeli od Niego odejdziemy nie znajdziemy życia wiecznego – mówił.

Nawiązując do apokaliptycznej walki smoka z Niewiastą i Jej potomstwem zaznaczył, że także dziś toczy się walka dobra ze złem. – Ze smutkiem, a czasem wstydem patrzymy na spustoszenie jakie dokonuje grzech, zdrada, brak pokuty, a szczególnie jest to bolesne gdy dotyczy tych, którzy winni być przewodnikami – zaznaczył bp Śmigiel.

Zwycięstwo Chrystusa stanie się naszym, gdy Boga postawimy na pierwszym miejscu i o tym przypomina nam Maryja w fatimskim objawieniu. – Maryja patrzy na każdego z nas bez względu na to, jakie powołanie realizujemy, patrzy na każdego i wzywa do nawrócenia, do przemiany naszego życia, do świętości – dodał. Wezwanie Maryi jest dziś bardzo aktualne, ponieważ grzech zadomowił się na dobre w świecie.

Spojrzenie na to, co dzieje się wokół nas może napełniać lękiem, dlatego Bóg przemawia do nas przez swoją Matkę, która otacza opieką swoje dzieci. – Maryja nie objawiła się jako znak zagłady, ale jako znak nadziei, gdyż pokazuje drogę ocalenia – powiedział biskup toruński. To ocalenie nierozerwalnie wiąże się z rodziną. Podczas jednego z objawień Maryja ukazała się dzieciom w Fatimie z małym Jezusem i św. Józefem, by przypomnieć, że rodzina silna Bogiem jest ocaleniem dla świata.

Reklama

- W tak trudnym czasie dla Kościoła, który dla kapłanów jest czasem smutku z powodu grzechu, choć w większości osobiście niezawinionego, to jednak zawstydzającego wszystkich, stajemy dziś jak św. Jan pod krzyżem i jak on chcemy przy Nim stać do końca, nawet wtedy, gdy po ludzku wszystko zawodzi – powiedział bp Śmigiel.

Podkreślił, że jest to dobry moment, by przypomnieć, że „kiedy chcemy dojść do prawdy i oczyścić się, to potrzebujemy głębokiego nawrócenia, które nie polega na tym, że wszyscy chwycimy za kamienie i zaczniemy kamienować tych, którzy zgrzeszyli, bo jeśli rzucamy kamieniami na oślep to przeważnie giną ci, którzy w niczym nie zawinili.” Wezwał zgromadzonych, by w tych trudnych chwilach pamiętali o słowach Jezusa: „Oto Matka Twoja” i na nowo zawierzyli Jej swoje życie, bo ona jest samą miłością.

Po homilii bp Wiesław Śmigiel odmówił modlitwę i poświęcił koronę, którą następnie nałożył na figurę Matki Bożej. Zwieńczeniem uroczystej koronacji była wieczorna procesja fatimska.

Podziel się:

Oceń:

2019-05-13 21:24

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Z Maryją przez Polskę

Procesja z figurą Matki Bożej Fatimskiej

Tadeusz Boniecki

Procesja z figurą Matki Bożej Fatimskiej

Z figurką Matki Bożej Fatimskiej wędruje po sanktuariach i prosi o modlitwę.

Więcej ...

#PodcastUmajony (odcinek 9.): Odnowa i od nowa

2024-05-08 21:09

Mat. prasowy

Czy Jezus gorszy się wypaleniem? Co zrobić z kryzysem powołania? Gdzie na nowo odnaleźć odwagę, radość i siłę do obowiązków? Zapraszamy na dziewiąty odcinek „Podcastu umajonego”, w którym ks. Tomasz Podlewski opowiada o tym, że przy Maryi da się zacząć od nowa.

Więcej ...

Św. Andrzej Bobola – Patron na trudne czasy

2024-05-09 10:11
św. Andrzej Bobola

Karol Porwich/Niedziela

św. Andrzej Bobola

Św. Andrzej Bobola to patron na trudne czasy, a teraz niestety przeżywamy trudne czasy - powiedział w rozmowie z KAI o. Waldemar Borzyszkowski - kustosz i proboszcz Narodowego Sanktuarium św. Andrzej Boboli, gdzie dziś wieczorem odbędzie się Msza św. odpustowa z okazji uroczystości św. Andrzeja Boboli, patrona Polski. Eucharystii przewodniczyć będzie metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

8 maja - wielkie pompejańskie święto

Kościół

8 maja - wielkie pompejańskie święto

Suplika do Maryi w Pompejach

Wiara

Suplika do Maryi w Pompejach

Abp Galbas: diecezja sosnowiecka jest do obsiania, a nie do...

Kościół

Abp Galbas: diecezja sosnowiecka jest do obsiania, a nie do...

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Zmarł Jacek Zieliński, współtwórca zespołu Skaldowie

Wiadomości

Zmarł Jacek Zieliński, współtwórca zespołu Skaldowie

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku