Reklama

Jasna Góra

„WOLNOŚĆ – powracające wyzwanie

Marian Florek/Niedziela

Jasnogórski Instytut Maryjny w dniu 28 maja br. zorganizował kolejne, czwarte spotkanie zatytułowane „WOLNOŚĆ – powracające wyzwanie”, w ramach cyklu „Prymas Jasnogórski w drodze na ołtarze”. Tradycyjnie na początek wydarzenia odprawiono Mszę św. w intencji beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego. Nabożeństwu w Kaplicy NMP przewodniczył i homilię wygłosił abp Wacław Depo, metropolita częstochowski.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Na zakończenie kazania, cytując Prymasa Tysiąclecia zaapelował: „ Chciejmy więc dzisiaj na te trudne drogi współczesnego czasu wziąć Maryję jako naszą przewodniczkę na drogach ciemności wiary i ciemnościach codziennego życia”.

Po Mszy św. udano się do siedziby Instytutu Maryjnego, gdzie wszystkich zebranych powitał dyrektor placówki o. Mariusz Tabulski.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Zobacz zdjęcia: „WOLNOŚĆ – powracające wyzwanie

Głównym punktem programu była prezentacja książki ks. prof. Zdzisława Struzika zatytułowana - “Obrona wolności narodu księdza kardynała Stefana Wyszyńskiego Prymasa Polski w 100. rocznicę odzyskania niepodległości 1918-2018”.

W spotkaniu aktywny udział wzięli oprócz autora Monika Rogozińska, dziennikarka, himalaistka, autorka książek oraz dr Andrzej Sznajder, dyrektora Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach.

"Największą naszą wartością jest wiara naszego ludu, jego przywiązanie do Kościoła w Chrystusie i Jego Matce” – mówił na kilka dni przed swoją śmiercią w maju 1981 roku – prymas Stefan Wyszyński. Właśnie ta wiara była fundamentem duchowej wolności narodu polskiego, kiedy tej realnej w życiu społecznym i politycznym nie było. Teraz kiedy żyjemy w demokratycznym państwie, które żywi się wolnością swoich obywateli, coraz mocniej dają o sobie znać nowe demony zniewolenia. Ponownie wolność jest zagrożona, a chociażby tzw. polityczną poprawnością.

Czy na pewno nasza obecna sytuacja jest bardzo odległa od czasów walki o wolność z totalitarnym systemem komunistycznym, gdy przez czerwone zniewolenie przeprowadzał nas Prymas Tysiąclecia? Takie pytanie zostało sformułowane przez organizatorów na stronach internetowych wydarzenia. W świetle nauk Prymasa Tysiąclecia - piszą organizatorzy - warto na nowo odczytywać – tak współcześnie afirmowaną – wolność wyznania, wolność słowa, wolność wychowania wolność, kobiet, wolność, artystyczna. Tak w doświadczeniu osobistym jak i społecznym oraz narodowym.

Reklama

Powyższe stwierdzenia zostały wielowątkowo rozwinięte podczas rozmowy, która była transmitowana przez Radio Jasna Góra i dokumentowana przez studio telewizyjne Tygodnika Katolickiego „Niedziela”.

Szerokie spectrum zagadnień społecznych, państwowych, narodowych, kościelnych objętych myślą i nauczaniem kard. Stefana Wyszyńskiego, a zebrane w jedną syntetyczną całość w wymienionej książce, zyskało podczas spotkania dodatkowy współczesny kontekst. W bardzo bogatych w treści wypowiedziach, dotyczących wolności, jej aspektów, historycznych faktów walki o wolność, przewijała sie jedna główna myśl, że prawdziwą wolnością jest Bóg, a programem wolnościowym dla Polski była i jest Maryja, królująca naszej ojczyźnie w z jasnogórskiego tronu.

Potwierdziła to himalaistka Monika Rogozińska, mówiąc, że odnalazła wolność w górach, ale prawdziwie wolna poczuła się dopiero na innej górze, na Jasnej Górze.

Rozmowa była przeplatana historycznymi nagraniami z wypowiedziami kard. Stefana Wyszyńskiego, które dopełniały atmosferę spotkania, niezwykle uważną, skupioną. Całość wydarzenia podsumował abp Wacław Depo, który jeszcze raz powtórzył, że polska wolność ma maryjny rys i od tej prawdy nie można uciec. I jeżeli ktoś chce Polskę w taki czy inny sposób zniewolić, zawsze uderza w Matkę Bożą Częstochowską- dodał na końcu hierarcha, nawiązując do ostatnich profanacji wizerunku Jasnogórskiej Pani.

O. Mariusz Tabulski wyraził wdzięczność mediom, w tym Tygodnikowi Katolickiemu „Niedziela” za wierne towarzyszenie wydarzeniom, organizowanym przez Jasnogórski Instytut Maryjny.

Podziel się:

Oceń:

2019-05-29 07:15

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Do Maryi na rowerach

Aleksandra Banach

Więcej ...

Portugalia: do Fatimy zmierzają największe od wybuchu pandemii grupy pielgrzymów

2024-05-06 19:15

Graziako

Do Sanktuarium Matki Bożej Różańcowej w Fatimie udają się tysiące pielgrzymów, największe od czasu wybuchu w 2020 r. pandemii Covid-19 grupy pątników z całego kraju, podają portugalskie media na bazie informacji służb policyjnych. Według szacunków funkcjonariuszy portugalskiej drogówki, większość zmierzających do Fatimy pielgrzymów dotrze do sanktuarium w sobotę.

Więcej ...

"DGP": Tabletka "dzień po" z apteki nie dla małoletnich

2024-05-07 07:35

moakets/PIXABAY

Dlaczego lekarze mogą przepisać pigułkę "dzień po" tylko za zgodą rodzica, a aptekarze nie? Ci ostatni nie zamierzają ryzykować – pisze we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna".

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj

Pojechała pożegnać się z Matką Bożą... wróciła...

Wiara

Pojechała pożegnać się z Matką Bożą... wróciła...

#PodcastUmajony (odcinek 7.): Jednostka GROM

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 7.): Jednostka GROM

Tragiczny stan mentalności Polaków w odniesieniu do...

Kościół

Tragiczny stan mentalności Polaków w odniesieniu do...

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?