Reklama

Jan Paweł II

Marszałek Sejmu: przestrogi Jana Pawła II są nadal aktualne

Sformułowane przez Jana Pawła II przestrogi, dotyczące m.in. groźby sprzymierzenia się demokracji z relatywizmem etycznym, są nadal aktualne - powiedział marszałek Sejmu Marek Kuchciński podczas spotkania edukacyjnego pt. "Jan Paweł II: Fundamenty demokracji” zorganizowanego w czwartek w Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Spotkanie odbywa się z okazji pierwszej papieskiej pielgrzymki do Polski oraz 30. rocznicy odzyskania wolności.

Jak powiedział Marek Kuchciński, obecnie uważamy za oczywistość ogromny wpływ Papieża i Kościoła katolickiego na proces upadku komunizmu oraz na powstawanie suwerennych, demokratycznych państw w Europie Środkowej i Wschodniej.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

- Wspierając te zmiany, Jan Paweł II mówił nam, jak budować sprawiedliwe państwo, jak utrwalać związki polityki z etyką. Konsekwentnie uświadamiał, że demokracja musi mieć aksjologiczne fundamenty. Mówił o groźbie sprzymierzenia się demokracji z relatywizmem etycznym; że demokracja bez wartości łatwo się przemienia w jawny lub zakamuflowany totalitaryzm - zaznaczył Marek Kuchciński.

Jak podkreślił, dzisiaj przestrogi Jana Pawła II są jakże aktualne. - Można rzec, że im dłużej żyjemy, tym ta aktualność wzrasta - także ze względu na wyraźny przekaz, który Jan Paweł II formułował dla obrony chrześcijaństwa jako fundamentu cywilizacji - dodał marszałek Sejmu.

Marszałek wymienił trzy zadania, które zostały kiedyś przytoczone przez papieża Polaka i są nadal aktualne. Pierwszym zadaniem jest dbałość o wartości stanowiące fundament demokracji: godność, poszanowanie praw człowieka, dobro wspólne.

Zadanie drugie to budowanie dobrego demokratycznego państwa. - Ojciec Święty na Sali Posiedzeń w Sejmie 20 lat temu mówił o zasadniczej roli, jaką w demokratycznym państwie spełnia sprawiedliwy porządek prawny, którego fundamentem zawsze i wszędzie powinien być człowiek. Podkreślał, że wszelkie przemiany ekonomiczne muszą służyć kształtowaniu świata bardziej ludzkiego i sprawiedliwego - przypomniał Marek Kuchciński.

Trzecie zadanie dotyczy miejsca Polski w Europie. - Papież, popierając nasze wstąpienie do Unii Europejskiej, mówił, że nową jedność Europy - jeśli chcemy, by była ona trwała - winniśmy kształtować na tych duchowych wartościach, które ją kiedyś kształtowały - z uwzględnieniem bogactwa i różnorodności kultur i tradycji poszczególnych narodów - wyjaśnił marszałek Sejmu.

Reklama

Zdaniem Marka Kuchcińskiego, w 1999 r., gdy papież przemawiał w polskim parlamencie, okazało się, że wiele formułowanych dziesięć lat wcześniej nadziei społeczno-politycznych i gospodarczych nie spełniło się, "system zbudowanej wówczas demokracji jest ułomny", a "z dobrych zmian nie korzysta duża, zbyt duża grupa Polaków, o których wtedy państwo zapomniało".

- Papież mówił do senatorów i posłów, do ówczesnego prezydenta. Wszyscy go słuchali, ale czy wszyscy dobrze i uważnie rozumieli jego słowa - zastanawiał się marszałek Sejmu.

Zacytował też słowa papieża do parlamentarzystów: "Wiem, że po długich latach brak pełnej suwerenności państwa i autentycznego życia politycznego nie jest rzeczą łatwą tworzenie nowego, demokratycznego ładu i porządku instytucjonalnego. - Dzisiaj, po 20 latach, te słowa są bardzo aktualne. Dlatego staramy się postępować według tych wskazówek - powiedział, nawiązując do polityki państwa zmierzającej do unowocześniania jego poszczególnych sektorów, umacniania roli rodziny i życia całego społeczeństwa "w Polsce, w sercu Europy".

Podziel się:

Oceń:

+1 0
2019-05-30 12:53

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Zakorzenieni w glebie świętości

Więcej ...

Ilu jest katolików w Polsce? – analiza danych ze spisu powszechnego

2024-04-17 18:24

Bożena Sztajner/Niedziela

Ilu katolików jest w Polsce? Kim są osoby, które w ramach Narodowego Spisu Powszechnego w 2021 r. odmówiły odpowiedzi na pytanie o przynależność wyznaniową? - tym m.in. tematom poświęcone było spotkanie, które odbyło się dziś w siedzibie Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego w Warszawie. Prof. Krzysztof Koseła i prof. Mirosława Grabowska zaprezentowali analizy danych dotyczących przynależności wyznaniowej Narodowego Spisu Powszechnego z 2021. W najbliższym czasie opublikowany zostanie raport na ten temat.

Więcej ...

Prymas Polski: nie idziemy w przeszłość, idziemy ku przyszłości

2024-04-20 14:59
Abp Wojciech Polak

Karol Porwich/Niedziela

Abp Wojciech Polak

Słowami św. Jana Pawła II abp Wojciech Polak mówił w sobotę w Gnieźnie o Kościele jako wspólnocie pamięci, która powraca do korzeni, ale nie ucieka w przeszłość. Kościele, który jest jednego serca i ducha, prosty, jasny, kiedy trzeba odważny we wzajemnym upominaniu się, ale też gotowy, by się w drodze wspierać i sobie konkretnie pomagać.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Wiara

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Jezu, uczyń serce moje miłosiernym tak, jak Twoje

Wiara

Jezu, uczyń serce moje miłosiernym tak, jak Twoje

Odpowiedzialni za formację księży debatowali o kryzysach...

Kościół

Odpowiedzialni za formację księży debatowali o kryzysach...

Święty ostatniej godziny

Niedziela Przemyska

Święty ostatniej godziny

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Kościół

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Rozpoczął się proces beatyfikacjny sł. Bożej Heleny...

Święci i błogosławieni

Rozpoczął się proces beatyfikacjny sł. Bożej Heleny...

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

Kościół

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

Św. Bernadetta Soubirous

Wiara

Św. Bernadetta Soubirous

Zakaz działalności dla wspólnoty

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Zakaz działalności dla wspólnoty "Domy Modlitwy św....